کد خبر : 75442
/ 20:22

تویی دلار؟ چقدر بزرگ شدی!

از وقتی دلار کوچولو بود و ارزشی معادل هفت تا تک‌تومانی داشت، دولت‌ها قصد داشتند دلار را آزاد کنند. خیلی دوست داریم این اتفاق بیفتد، فقط...

تویی دلار؟ چقدر بزرگ شدی!

مهدی محمدی- رئیس اسبق کانون صرافان در گفتگو با خبرآن‌لاین، گفت: «صرافی‌های بانک‌ها قرار شده همراه دلار، یورو هم تزریق کنند که اقدامی مثبت در راستای تخلیۀ حباب از یوروست.»
 امیدواریم که احیاناً به‌جای یورو و دلار به بازار، هوا تزریق نشود، چون ممکن است حباب‌های قیمت ارز باز هم بیشتر باد کنند؛ مخصوصاً که این حباب‌های موجود در بازار طوری نیستند که با یک سوزن ته‌گرد بترکند. شما میخ‌طویله هم که به این حباب‌ها بزنید، ممکن است چینی نازک تنهایی میخ‌طویله ترک بردارد ولی این حباب‌ها، حبابی نیستند که بترکند. بازار ارز هم که خودتان بهتر می‌دانید، جایی است که ضرب‌المثل «بادآورده را باد می‌برد» آنجا جواب نمی‌دهد.
البته برخلاف کارشناسان اقتصادی کشور، کارشناسان ستون سرسره، حتی یک اپسیلون هم نگران افزایش قیمت ارز نیستند. آن‌ها برای خونسردی خود در این زمینه دلایل خود را دارند:
- کشورهایی باید نگران افزایش نرخ ارز باشند که اقتصادشان دچار سکون شده است. خوشبختانه وضعیت اقتصاد کشور ما از شبکۀ پویا هم پویاتر است و بیشتر مردم در حال پویایی هستند؛ مثلا خود ما برای یک لقمه نان، از صبح تا شب همچو آهو می‌دَویم.
- اینجا خانواده نشسته است و به برخی دلایل دیگر، بهتر است دلار و یورو زود بالا بکشند نه بالعکس!
- البته این بدان معنا نیست که ارزش پول کشور ما کم شده است. پول کشور ما هم در روزهای اخیر ارزشش خیلی زیاد شده است؛ مثلا در همین چند روز گذشته منتهی به عید، دلال‌ها بستۀ صدتاییِ هزارتومانی را به قیمت 135هزار تومان، یک بستۀ 500تومانی را 75هزار تومان، یک بستۀ 100تومانی را 65هزار تومان و یک بستۀ 50تومانی را هم 55هزار تومان می‌فروختند.
- افزایش نرخ ارزهای خارجی برای کسانی مهم است که به سفرهای برون‌مرزی می‌روند. تا وقتی واحد پول بلادِ شاندیز و طرقبه همانند قبل ریال است، ما هیچ‌گونه نگرانی بابت افزایش قیمت ارز نداریم.
راستی دوستانی که زمان تزریق ارز را اعلام می‌کنند، زمان تزریق یارانه‌ها را هم اعلام کنند تا ما بدانیم که در ساعت24 کدام روز یارانه‌ها به حساب سرپرستان محترم خانوار واریز می‌شود.
- افزایش قیمت ارز به‌طور مستقیم باعث افزایش نرخ طلا می‌شود. افزایش نرخ طلا هم به استحکام خانواده‌ها می‌انجامد و باعث می‌شود مردها کارهای منزل را با دل و جان انجام دهند تا مهریه‌ای که قیمتش روزبه‌روز افزایش می‌یابد، به اجرا گذاشته نشود.
- برخلاف تصور مردم، افزایش قیمت دلار باعث کاهش قیمت‌ها خواهد شد؛ مثلا اگر دلار 3هزارو900تومانی فقط 100تومان افزایش یابد و به 4هزار تومان برسد، پراید 21میلیون تومانی هم از 5هزارو385دلار، 135دلار کمتر خواهد شد و به 5هزار و250دلار خواهد رسید
- چند سال پیش بود که در مدت کوتاهی دلار هزار تومانی دوسه برابر افزایش قیمت یافت. از آن زمان اقتصاد کشورمان واکسینه شده است و این صد تا تک‌تومانی ناقابل باعث نمی‌شود که کک اقتصاد بگزد.
- شاید زمانی برسد که دلار به 10هزار تومان برسد. آن وقت دولت می‌تواند با خیال راحت سه تا صفر از سمت راست پول ملی حذف کند. آن وقت شاهد کام‌بکی در حد بازی برگشت پاریسن ژرمن و بارسلونا خواهیم بود و به روزهایی برخواهیم گشت که دلار، هزار تومان بیشتر نبود!
- از وقتی دلار کوچولو بود و ارزشی معادل هفت تا تک‌تومانی داشت، دولت‌ها قصد داشتند دلار را آزاد کنند. خیلی دوست داریم این اتفاق بیفتد، فقط می‌ترسیم وقتی دلار آزاد شد، همه بگویند: «تویی دلار؟ چقدر بزرگ شدی!».
   دیگر ارزی نداریم، خداحافظ! 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی