• خانه
  • خبرهای سایت
  • تحریر ایرانی با لوازم خارجی
کد خبر : 75453
/ 22:47
گزارش شهرآرا از بازار نوشت افزار و پولی که در جیب خارجی‌ها ریخته می شود؛

تحریر ایرانی با لوازم خارجی

تا چند سال قبل، لوازم‌التحریر در رده‌بندی کالاهای وارداتی جزو کالاهای ردیف۱۰ و لوکس به‌ شمار می‌رفت و، با توجه به این مسئله، ورود آن به داخل کشور ممنوع بود.

تحریر ایرانی با لوازم خارجی

خبرنگار: الهام مهدیزاده

به گزارش شهرآرا آنلاین / چند آمار: گفته می‌شود، در چهارماهۀ نخست امسال، بیش از ۷۲۴ تن انواع مداد وارد شد و، در مقابل، ۴ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۲۸۲ دلار ارز از کشور خارج شد. گفته می‌شود سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ تن مداد‌تراش به کشور وارد و، به تبع آن، برای این مداد‌تراش‌ها ۶ میلیون و ۳۰۶ هزار دلار ارز خارج کردیم. گفته می‌شود سال گذشته قریب به ۴۸۰ تن پاک‌کن به کشور وارد شد که، به نوعی، سبب خروج یک میلیون و ۲۳۰ هزار دلار ارز از کشور گردید. این نکته نیز همین اخیراً گفته شده است که گردش مالی سالانۀ نوشت‌افزار در بازار ایران ۴ هزار میلیارد تومان است. البته این آمارها در شرایطی گفته می‌شود که، تا چند سال قبل، لوازم‌التحریر در رده‌بندی کالاهای وارداتی جزو کالاهای ردیف۱۰ و لوکس به‌ شمار می‌رفت و، با توجه به این مسئله، ورود آن به داخل کشور ممنوع بود اما، با برداشته شدن این ممنوعیت، واردات برای واردکنندگان این نوع کالاها آزاد شد و خارجی‌نویسی آغاز گردید.

 

۷۰ درصد وارداتی

سعید محتشم، یک تولیدکنندۀ لوازم‌التحریر، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، صحبت دربارۀ واردات لوازم‌التحریر را با ارائۀ آمار آغاز کرد و گفت: «در حال حاضر، تنها ۳۰ درصد بازار لوازم‌التحریر، با وجود گردش مالی بالای این صنعت، در اختیار تولیدکنندۀ ایرانی است.». این تولیدکننده مشکلات این حوزه را با نگاهی به مباحث مالی ادامه داد و افزود: «نکته‌ای که باید دربارۀ این صنعت به آن اشاره کرد فعالیت مقطعی بازار فروش و، به تبع آن، گردش مالی مقطعی صنعت لوازم‌التحریر است.». به گفتۀ وی، بیش از ۷۰درصد لوازم‌التحریر معمولا در آستانۀ سال تحصیلی جدید فروخته می‌شود. به عبارت دیگر، در سایر ماه‌ها این صنعت با خواب سرمایه روبه‌روست.

محتشم متذکر شد: «با توجه به این مسئله، ارائۀ تسهیلات بانکی در حمایت از این صنعت متفاوت از سایر صنایع خواهد بود که باید همین گردش مالی مقطعی از سوی بانک‌ها به منظور حمایت در تولیدات داخلی لوازم‌التحریر مورد توجه قرار بگیرد.».

 

از ۵/ ۱ میلیارد، سهم ایرانی آن کمتر از ۵۰۰ میلیون

این تولیدکنندۀ انواع مداد، که تنها تولیدکنندۀ مداد در استان است، آمارهایی نیز از وضعیت حوزۀ فعالیت خود در تولید انواع مداد ارائه کرد: «مصرف مداد در کشور ۵/۱ میلیارد عدد است که، از این میزان مصرف، سهم مدادهای ایرانی حدوداً ۵۰۰ میلیون مداد است و باقی این نیاز از کشورهایی نظیر چین و هند تأمین می‌شود.».

 

کم‌کاری صداوسیما

یکی از مواردی که در سال‌های اخیر مورد تأکید مسئولان قرار گرفته است استفاده از طراحی‌هایی متناسب با فرهنگ ایرانی برای کودکان در حوزۀ لوازم‌التحریر است. با این حال، آنچه در برایند این‌همه تأکیدات باید به ان اشاره داشت عدم توفیق در این حوزه است. این تولیدکنندۀ ایرانی مشکل توفیق نداشتن طرح‌های ایرانی دربرابر طرح‌های خارجی را به چند عامل مهم دسته‌بندی کرد. در این رابطه، عامل نخست را با صداوسیما و عدم شخصیت‌سازی در این حوزه مرتبط دانست. به گفتۀ او، تا زمانی که از سوی صداوسیمای کشور در حوزۀ تولیدات انیمیشنی و حتی عروسکی شخصیت‌سازی نشود، کودکان رغبتی برای خرید طرح‌های تحمیل‌شده به تولیدکنندگان نخواهد داشت. وی تصریح کرد: «متأسفانه طرح‌هایی برای فرهنگ ایرانی ارائه می‌شود که کودک هیچ آشنایی‌ای با این شخصیت‌ها ندارد. با توجه به همین مسئله، سراغ طرح‌هایی می‌رود که شخصیت کارتونی یا فیلم آنان را دیده است و برای او آشناست. این یعنی همان شکست در تولید طرح‌های ایرانی است.». این تولیدکننده مشکلات صنعت چاپ و کهن‌سالی این صنعت به لحاظ دارا بودن تکنولوژی روز دنیا در تولید محصولات با کیفیت بالای چاپی را از دیگر مشکلات تولیدات داخلی ذکر کرد.

 

نمایشگاه پاییزۀ امسال داخلی می‌فروشد

محمود بنانژاد، رئیس اتاق اصناف مشهد، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا در حوزۀ بازار لوازم‌التحریر مدارس در آستانۀ سال تحصیلی جدید، به آغاز‌به‌کار نمایشگاه پاییزه از ۲۴شهریورماه اشاره کرد و گفت: «این نمایشگاه تا آخرین روز شهریورماه عرضه‌کنندۀ کالاهای موردنیاز در بخش‌هایی مانند کیف، کفش و لوازم‌التحریر خواهد بود.». به گفتۀ وی، در این نمایشگاه، با توجه به گفتگوهایی که با اتحادیه‌ها و صنوف به منظور کاهش قیمت‌ها و حذف واسطه‌ها صورت گرفته است، خود تولیدکننده‌ها کالای خود را به صورت مستقیم به خریداران عرضه می‌کنند. بنانژاد فروش تولیدات داخلی را از جملۀ تأکیدات نمایشگاه پاییزۀ مشهد برشمرد و افزود: «در حوزۀ لوازم‌التحریر، با وجود اینکه درصد بالایی از لوازم را وارداتی‌ها به خود اختصاص می‌دهند، اصل بر عرضۀ کالاهای داخلی است.». وی متذکر شد: «در کنار آمارهایی که دربارۀ وارداتی بودن محصولات لوازم‌التحریر وجود دارد، باید به این موضوع نیز اشاره داشت که همان درصد اندک تولیدات داخلی را آن دسته از اقلام پرمصرف لوازم‌التحریر نظیر مداد به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین، از نظر نوشت‌افزار، چندان هم عقب نیستیم.». رستگارمقدم، که چند سالی است ریاست اتحادیۀ کتاب و نوشت‌افزار مشهد را در اختیار دارد، از مسئولانی است که، به واسطۀ ارتباط نزدیک با این صنف، از کم و کیف و جزئیات این صنف آگاهی دارد. روز گذشته، در تماس روزنامه با دفتر وی، مسئول دفتر این مقام مسئول در ابتدا از جلسۀ کاری خبر داد و قرار بر آن شد که بعد از جلسه دوباره تماس گرفته شود. با این حال و با وجود تماس مجدد، مسئول دفتر رئیس اتحادیۀ کتاب و نوشت‌افزار عنوان کرد: «چند دقیقه دیرتر از موعد مقرر تماس گرفته‌اید. رئیس اتحادیه رفته‌اند.». پاسخ‌گو نبودن این مسئول را مسئول دفترش این‌گونه توجیه کرد: «آقای رستگارمقدم از صبح جلسه‌ای با صنعت، معدن و تجارت داشتند و بعد جلسه نیز سریع رفتند و نماندند تا برای مصاحبه صحبت شود.». خبرنگار گفت: «شما بگویید من چگونه هماهنگ کنم.». مسئول دفتر پاسخ داد: «فردا صبح برای مصاحبه تماس بگیرید.».

 

اشتغالی که با یک خودکار رقم می‌خورد

اما فقط یک آمار: آمار مصرف خودکار در کشور می‌گوید سالانه ٥٠٠ ‌میلیون خودکار در کشور مصرف می‌شود که، به گفتۀ مسئولان، ۸۰ درصد این محصول وارداتی است. در این ارتباط، باز هم آمارها حاکی از آن است که، اگر بازار مصرف خودکار ایرانی به صورت کامل در اختیار تولیدکنندگان داخلی بود، ٤هزار کارگر صاحب شغل می‌شدند چراکه، اگر سود حاصل از فروش این ٤٠٠‌ میلیون عدد را حداقل ٤٠‌میلیارد تومان در نظر بگیریم، به این ترتیب، ایرانی‌ها حقوق یک سال ٤‌هزار کارگر را به جیب خارجی‌ها می‌ریزند.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی