• خانه
  • خبرهای سایت
  • هم‌گرایی پایتخت سیاسی و فرهنگی
کد خبر : 76861
/ 08:42
در دیدار اعضای شورا‌های اسلامی شهرهای مشهد و تهران مطرح شد؛

هم‌گرایی پایتخت سیاسی و فرهنگی

در دیدار نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر مشهد با رئیس شورای اسلامی پایتخت، محمدرضا حیدری رئیس شورا و حمیدرضا موحدی‌زاده، احسان اصولی، بتول گندمی و شهناز رمارم، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد حضور داشتند.

هم‌گرایی پایتخت سیاسی و فرهنگی

بنیامین یوسف‌زاده- رئیس و شماری از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در خلال سفر خود به تهران و بازدید از بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، برنامه‌های فشرده دیگری نیز در دستورکار خود داشتند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دیدار و گفت‌وگو با رئیس شورای اسلامی شهر تهران و بازدید از روند ساخت موزه مشاهیر و همچنین باغ ملی تهران اشاره کرد.
به‌گزارش خبرنگار اعزامی شهرآرا به تهران، در دیدار نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر مشهد با رئیس شورای اسلامی پایتخت که در محل سالن جلسات شورای شهر تهران برگزار شد، محمدرضا حیدری رئیس شورا و حمیدرضا موحدی‌زاده، احسان اصولی، بتول گندمی و شهناز رمارم، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد حضور داشتند. همچنین حسن رسولی، عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز محسن ‌هاشمی، رئیس این شورا را در این دیدار همراهی می‌کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این دیدار باب گفت‌وگو را از اشتراکات بسیار زیاد دو شهر تهران و مشهد آغاز کرد و گفت: شهر مشهد به‌واسطه مرقد مطهر و ملکوتی امام‌هشتم(ع) جایگاه بسیار بالایی در تمامی زمینه‌ها دارد و باید از ظرفیت‌های دو شهر مشهد و تهران برای توسعه همه‌جانبه آن‌ها استفاده کرد.
107602.jpg
محسن ‌هاشمی با اشاره به اعتماد مردم به لیست‌های امید در بسیاری از کلان‌شهرها و شهرهای ایران در انتخابات ٢٩اردیبهشت، افزود: ‌اکنون اجماع بسیار خوبی در شوراهای اسلامی تهران و مشهد وجود دارد که همین موضوع می‌تواند اتفاقات بسیار خوبی را در حوزه‌های مختلف به‌ارمغان آورد.
وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر تهران تأکید زیادی بر روی مبحث شفافیت دارد، عنوان کرد: این شورا علاقه خاصی به مبحث شفافیت دارد و می‌خواهد چیزی در حوزه کاری‌اش پنهان نماند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: درهمین‌راستا سعی می‌کنیم که جلسات غیرعلنی نداشته باشیم و همچنین هر دو هفته یک‌بار صبحانه‌ای کاری با حضور شهردار تهران داریم که تأثیر زیادی در حل مشکلات موجود بر سر راه مدیریت شهری دارد.
وی با بیان اینکه موضوع مسئله‌سازی بین شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران وجود ندارد، اظهار کرد: اعضای این شورا همانند اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس دارای تخصص‌های بسیار خوبی هستند که همین امر می‌تواند در حل مشکلات و معضلات شهری مؤثر واقع شود.
هاشمی، قانونمندی را از دیگرنکات برجسته اعضای این شورا دانست و یادآور شد: شهرداری تهران تجربیات ارزنده و کاملی دارد که می‌تواند در اختیار تیم مدیریت شهری مشهد و شهرداری‌های دیگر قرار دهد.
وی همچنین با اشاره به لزوم برگزاری مستمر جلسات رؤسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها بیان کرد: تاکنون ۵٨ جلسه دراین‌زمینه برگزار شده است؛ اما از آغازبه‌کار دوره پنجم شوراها، این جلسات برگزار نشده و باید هرچه‌سریع‌تر دراین‌زمینه اقدام شود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر لزوم توجه شهرها به حمل‌ونقل ریلی بیان کرد: همچنین موضوع حاشیه‌نشینی از مشکلات مهم موجود سر راه کلان‌شهرهایی همچون مشهد و تهران است که باید با همدلی و هم‌فکری این مشکل نیز رفع شود.

فصل همدلی مشهد و تهران
همچنین رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در جریان دیدار با همتای خود در شورای شهر تهران با ابرازخرسندی از برگزاری این جلسه گفت: در این دیدار صحبت‌های بسیار خوبی در حوزه اشتراکات موجود در بین مدیریت شهری مشهد و تهران صورت گرفت که به‌نوعی فصلی مشترک برای افزایش تعاملات بین‌بخشی بین این دو شهر است.
محمدرضا حیدری افزود: تهران به‌عنوان پایتخت سیاسی و مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی و معنوی ایران دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف هستند که باید از این ظرفیت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده شود.
وی با مثبت‌ارزیابی‌کردن جلسه صبح چهارشنبه جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد با رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ابرازامیدواری کرد این‌گونه جلسات بتواند شروع بسیار خوبی برای افزایش سطح تعاملات بین شهری باشد.
همچنین عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در این جلسه با اشاره به جایگاه ویژه شورای عالی استان‌ها گفت: از شش رده شورایی، دو رده با رأی مستقیم مردم و چهار رده به‌صورت غیرمستقیم انتخاب می‌شوند و در حوزه شورای عالی استان‌ها نیز تا‌به‌امروز تنها کار سه استان تعیین‌تکلیف شده است.
حسن رسولی افزود: با گذشت ١٨ سال از عمر نظام شورایی در شهرها، هنوز فاصله زیادی با اختیارات و جایگاهی که قانون برای این بخش در نظر گرفته است داریم که عملا این موضوع به‌همت شورای عالی استان‌ها باید حل شود. موحدی‌زاده، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این جلسه با بیان اینکه وظایف شورای اسلامی دوچندان شده و بااین‌حال اختیارات دراین‌زمینه کافی نیست، گفت: سرنوشت ما با سرنوشت دولت گره خورده و دولت درهمین‌راستا باید به شوراها کمک کند.
107603.jpg

توجه بیشتر به مباحث فرهنگی و اجتماعی
احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست با تأکید بر لزوم توجه هرچه‌بیشتر به حوزه فرهنگی و اجتماعی در کلان‌شهرهایی همچون مشهد و تهران، گفت: از انجام کارهای موازی باید پرهیز کنیم تا اقداماتمان به هم‌افزایی هر‌چه‌بیشتر منجر شود.

همکاری برای حل چالش‌های مشترک
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد نیز با اشاره به بحران‌ها و چالش‌های مشترک بین شهر تهران و مشهد گفت: باید با همدلی و هم‌افزایی هر‌چه‌بیشتر برای رفع این چالش‌ها گام برداریم. بتول گندمی با اشاره به وضعیت مالی شهرداری‌ها افزود:با شهرداری‌های غارت‌شده و بحران وحشتناک نیروی انسانی مواجهیم که کار مدیریت شهر را بیش ازپیش دشوار ساخته است. وی با تأکید بر اینکه باید یک جنبش خاص در حوزه درآمدی در شهرها به وجود آید، بیان کرد: باوجود تنها ٣هزارو٨٠٠ پست مصوب سازمانی در شهرداری مشهد، بیش از ٨هزارو۵٠٠ نیرو در این مجموعه وجود دارد که با احتساب شرکت‌های پیمانکاری، این رقم به افزون‌بر ٢۶هزار نفر نیز می‌رسد.

شورای عالی استان‌ها از جایگاه کلیشه‌ای خود خارج شود
شهناز رمارم، دیگرعضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی نیز با بیان اینکه باید شورای عالی استان‌ها از جایگاه کلیشه‌ای خود خارج شود، گفت: همچنین باید سهم حضور بانوان در شوراها افزایش پیدا کند تا از ظرفیت‌های این قشر مؤثر به بهترین شکل استفاده کنیم. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی