• خانه
  • خبرهای سایت
  • روزنامه شهرآرا برترين در نمايشگاه مطبوعات ايران
کد خبر : 76888
/ 09:07
«شهرآرا» به صورت مشترک با «شهروند» عنوان برترين غرفه روزنامه هاي سراسری را كسب كرد؛

روزنامه شهرآرا برترين در نمايشگاه مطبوعات ايران

در آیین اختتامیه نمایشگاه، شهرآرا در گروه «روزنامه‌ها» به‌طور مشترک با روزنامه شهروند غرفه برتر بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها معرفی شد و از مجید خرمی‌، مدیرمسئول روزنامه مردم مشهد، تقدیر شد.

روزنامه شهرآرا برترين در نمايشگاه مطبوعات ايران

امیرعلی قاسمی‌مقدم- بزرگ‌ترین ضیافت رسانه‌ای کشور در قالب بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی عصر روز گذشته با برگزاری مراسم اختتامیه و اعلام اسامی‌ غرفه‌های برتر به کار خود پایان داد.
به‌گزارش خبرنگار شهرآرا، در آیین اختتامیه نمایشگاه، شهرآرا در گروه «روزنامه‌ها» به‌طور مشترک با روزنامه شهروند غرفه برتر بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها معرفی شد و از مجید خرمی‌، مدیرمسئول روزنامه مردم مشهد، تقدیر شد.
107660.jpg

توسعه و پیشرفت بدون انسجام اجتماعی امکان‌پذیر نیست
این مراسم چند سخنران ویژه داشت. دبیر شورای‌ عالی امنیت‌ ملی در این مراسم به نقش رسانه‌ها در ارتقای سطح امنیت ملی اشاره کرد و گفت: بدون شک یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های تقویت ساختار سیاسی و همسو‌کننده منافع برای تحقق امنیت ملی موضوع انسجام اجتماعی است.
علی شمخانی با تأکید بر اینکه توسعه و پیشرفت بدون انسجام اجتماعی امکان‌پذیر نیست افزود: در جامعه‌ای که امکان تعالی سرمایه‌های انسانی در آن فراهم نباشد نمی‌توان به شکل‌گیری انسجام اجتماعی امیدوار بود.
وی تصریح کرد: تا زمانی که آحاد جامعه در مسیر تعالی قرار نگیرند زمینه شناخت هویت و منافع ملی فراهم نخواهد شد.
دبیر شورای‌ عالی امنیت‌ ملی با تأکید بر اینکه بدون گفت‌وگو و مفاهمه نمی‌توان به ایجاد بستر تعالی در جامعه امیدوار بود گفت: امر و نهی در برخی موارد می‌تواند موجب آرامش تصنعی شود اما تعالی سرمایه‌های اجتماعی را به دنبال نخواهد داشت.
وی ادامه داد: بدون ارائه تعریفی مشخص از مسئولیت‌های متقابل بین حاکمیت و رسانه نمی‌توان انتظار داشت که رسانه‌ها در ارتقای سطح امنیت ملی نقش بسزایی ایفا کنند.
شمخانی گفت: رسانه‌ها باید نشان دهند که مرادشان از آزادی ولنگاری و هرج‌ومرج نیست و دراین‌راستا باید بلوغ رسانه‌ای و تخصصی‌شان را بیش از گذشته به منصه ظهور برسانند.

برخوردهای سیاسی و سلیقه‌ای جامعه رسانه‌ای را دچار تزلزل می‌کند
وی ضمن تأکید بر نقش رسانه‌ها در تحقق مهم‌ترین مسئله امنیت ملی کشور، یعنی رفع موانع پیشرفت اقتصادی و مبارزه با فساد اقتصادی، افزود: همه ما در این باور اشتراک‌ نظر داریم که فساد اقتصادی مهم‌ترین عامل کاهش سرمایه اجتماعی و مانع اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی است.
دبیر شورای‌ عالی امنیت‌ ملی خاطرنشان کرد: همه باید به تیز شدن تیغ رسانه‌ها برای مبارزه با فساد کمک کنند. رعایت‌ نکردن قانون در مواجه‌ شدن با رسانه‌ها و برخوردهای سیاسی و سلیقه‌ای جامعه رسانه‌ای را دچار تزلزل می‌کند.

زبان ابزار اصلی کار رسانه‌هاست
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم در این مراسم یکی از برکت‌های جشنواره مطبوعات در پنج سال اخیر را توجه ویژه به زبان فارسی برشمرد و گفت: زبان ابزار اصلی کار رسانه‌هاست. بنابراین توجه و اهتمام به درست‌نویسی از بایستگی‌های مهم در حوزه مطبوعات است.
غلامعلی حداد عادل با بیان اینکه رابطه مستقیمی‌ بین اقتدار ملی و اقتدار زبان و ادبیات هر ملت وجود دارد تصریح کرد: هرچه انضباط زبانی بیشتر باشد انضباط فکری هم بیشتر می‌شود و بین این دو یک رابطه دوسویه وجود دارد. علاوه‌براین، هویت ملی ما هم به حفظ زبان و پاسداری از ادبیاتمان بستگی دارد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی یادآور شد: در پنج سال اخیر بخت با ما یار بوده است که از همکاری خوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ و همچنین معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای درست‌نویسی در مطبوعات برخوردار بوده‌ایم.
حداد عادل گفت: فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی آماده است به هریک از مطبوعات و رسانه‌ها که مایل به برگزاری دوره تخصصی در این‌ زمینه باشند یاری رساند.
وی در عین‌ حال با انتقاد از برخی خبرها که به خروجی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نسبت داده می‌شود گفت: گاهی در رسانه‌ها و غالبا در فضای مجازی به فرهنگستان و ادبیات فارسی جفا می‌شود و لغاتی را که مصوب فرهنگستان نیست برای خنداندن افراد به فرهنگستان نسبت می‌دهند که روح ما از آن خبر ندارد. از مطبوعات انتظار داریم به فرهنگستان کمک کنند. این کمک کمک به زبان فارسی است که هویت ملی و پرچم فرهنگ ما در همه جهان و سرتاسر تاریخ بوده و خواهد بود.
107657.jpg

مردم سرمایه‌ساز رسانه‌اند
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ هم در آیین اختتامیه با بیان اینکه حضور مردم در نمایشگاه امسال در مقایسه با سال گذشته جهشی درخورتوجه داشته است گفت: باید قدردان این اعتماد باشیم. رسانه‌ها خودشان را نیازمند حضور در نمایشگاه می‌دانند چراکه به واسطه نمایشگاه نبض جامعه را می‌شناسند.
وی با اشاره به سه گروه از اقشار مختلف که به‌واسطه آن‌ها بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها شکل گرفت گفت: مردم صاحبان واقعی رسانه‌ها بودند، کسانی که سرمایه‌ساز رسانه‌اند و همه ما مرهون این لطف هستیم. در مقایسه با سال گذشته هم حضور مردم جهشی درخورتوجه داشته است.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ در بخش دیگری از سخنان خود از شورای هماهنگی تشکل‌های مدیریتی و سیاست‌گذاری مطبوعات تشکر و قدردانی کرد اما گفت: سال گذشته اعلام کردیم که ترجیح می‌دهیم امسال به عنوان مهمان در نمایشگاه مطبوعات بنشینیم و رسانه‌ها را تشویق کنیم اما این آمادگی در تشکل‌ها به‌وجود نیامد.
انتظامی‌ سپس با اشاره به تعداد رسانه‌هایی که در نمایشگاه مطبوعات امسال شرکت کردند گفت: هزار رسانه در قالب ۶۰۰ غرفه در نمایشگاه امسال حضور داشتند. یکی از ویژگی‌های نمایشگاه که آن را برجسته‌تر از سابق می‌کند این است که نشست‌های شایان توجهی در آن برگزار شد. عمده این نشست‌ها را خود اصحاب رسانه در تالارهای گفت‌وگو برگزار کردند که به ۴۰۰ عنوان می‌رسید.
انتظامی‌ همچنین گزارشی از عملکرد دولت در چهار سال گذشته در باب تنوع و تکثر رسانه‌ها ارائه داد و گفت: در‌حال‌حاضر بالغ بر ٨ هزار عنوان رسانه مجوز دارند. ۲ هزار و ۸۰۰ عنوان رسانه به سایت‌ها و مابقی به رسانه‌های چاپی تعلق دارند. به‌ نوعی ۲۴درصد رسانه‌ها برخط هستند. این نسبت در ابتدای کار دولت یازدهم ٣درصد بود. یکی از سیاست‌های دولت قاعدتا رشد پایگاه‌های خبری بود.
انتظامی‌ در پایان سخنانش گفت: با مساعدت قوه‌قضائیه در حوزه رسانه‌ها قرار است از‌این‌پس دادگاه حل‌اختلاف داشته باشیم.

حاشیه‌ها
■ در حین صحبت‌های حداد عادل، معترضان پدیده مشهد، کاسپین و پلاسکو برای دقایقی اعتراض خود را نشان دادند که رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در پاسخ به اعتراض آن‌ها گفت: من سکوت کردم که صدای شما شنیده شود. شما هم سکوت کنید که صدای ما شنیده شود.
■ حسین انتظامی‌ نیز هم‌زمان با سخنرانی حداد عادل و فریادهای اعتراض، به‌روی سن محل برگزاری اختتامیه آمد و در توضیحاتی خطاب به معترضان گفت: از معاون جناب آقای شمخانی تقاضا کرده‌ام در پایان مراسم پذیرای شما باشند. بنابراین این انتظار را متقابلا از شما دارم که مراسم صنفی ما را با آسیب مواجه نکنید.
■ همچنین هنگام آغاز سخنرانی دبیر شورای‌عالی امنیت‌ ملی، برگزاری مراسم اختتامیه به‌دلیل اعتراض‌ها برای لحظاتی با اختلال مواجه شد که علی شمخانی خطاب به مال‌باختگان مؤسسات مالی گفت: در جلسه اخیر رؤسای قوا مشکل شما به‌نوعی مطرح شد و مقرر شد سه گروه سپرده‌گذار، هیئت‌مدیره واحد پولی و هیئت نظارت بانک مرکزی در اقداماتی مشترک برای رفع مشکل مال‌باختگان اقدام کنند . 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی