کد خبر : 77094
/ 21:29
معرفی ۴سرویس هوشمند اداره پست خراسان رضوی؛

پستچی دیگر در نمی‌زند

اداره‌های پست در سرتاسر دنیا و به تبع آن در ایران سال‌هاست که خود را در حوزه ارسال و دریافت نامه‌ها محدود نکردند و پا را فراتر در دنیای فناوری‌گذاشتند.

پستچی دیگر در نمی‌زند

خبرنگاران: سرادار/ وفایی‌نیا

به گزارش شهرآرا آنلاین ، برای خیلی از افراد اولین تصوری که بعد از شنیدن کلمه پست به ذهنشان خطور می‌کند پاکت نامه‌ای است که توسط پستچی در حال تحویل به افراد است. تصویری که اصلی‌ترین هدف اداره پست را تداعی می‌کند و در دنیای تعاملات آنلاین روشی بسیار قدیمی به‌نظر می‌رسد، اما اداره‌های پست در سرتاسر دنیا و به تبع آن در ایران سال‌هاست که خود را در حوزه ارسال و دریافت نامه‌ها محدود نکردند و پا را فراتر در دنیای فناوری‌گذاشتند. حالا اداره پست یکی از نقش‌های اصلی در هوشمندسازی و الکترونیکی کردن شهرها را بر عهده دارد. 

 

اقدامات پست در حوزه هوشمندسازی شهرها که درگفت‌وگو با محمد شفیعی مدیر کل پست استان خراسان رضوی، در ادامه معرفی می‌شوند توانسته‌است این اداره با سابقه را وارد عرصه های جدیدی کند تا از ظرفیت‌های خود به خوبی استفاده کند.

 

سامانه هوشمند صندوق شخصی

اگر شما یا شرکت‌تان آدرسی ثابت ندارید یا مایل نیستید نامه‌ها و مرسولات‌تان به آدرس منزلتان ارسال شوند (مانند صاحبان برخی کسب و کارهای اینترنتی)، می‌توانید به راحتی یک صندوق پستی شخصی در اداره پست اجاره و هروقت که مایل بودید به آن مراجعه و مرسولات خود را دریافت کنید و به جای آدرس گیرنده هم تنها از یک عدد هشت یا ۹ رقمی استفاده کنید. اما اگر بخواهید هر زمان که مرسوله ای برای دریافت دارید خبردار شوید باید چه کاری انجام دهید؟

در این‌باره‌آقای شفیعی، مدیرکل پست استان خبر از سامانه صندوق شخصی می‌دهد و می‌گوید: سامانه هوشمند صندوق شخصی سامانه‌ای است که افرادی که صندوق شخصی را در واحدهای پستی در اجاره خود دارند، می‌توانند درخواست داده و اشتراکی را قبول کنند که به محض وصول نامه به نشانی صندوق آنها از طریق ارسال پیامک، ایمیل و ابزارهای ارتباطی دیگر؛ نوع نامه، زمان وصول، فرستنده و گیرنده نامه را به مشترک اعلام می‌کند و مشترک می‌تواند به صورت تعاملی نحوه رفتار با این مرسوله را به اداره پست اعلام کند و اداره پست با توجه به این اعلام، تصمیم بگیرد که چه نوع اقدامی ‌باید درباره‌ این مرسوله انجام شود.

وی در ارتباط با میزان اجرایی شدن این سامانه در مشهد گفت: در مشهد تعداد محدودی اشتراک صندوق شخصی واگذار شده‌است، زیرا ما هنوز در این زمینه کار تبلیغاتی به معنای واقعی انجام ندادیم و در حال عیب‌یابی سامانه هستیم. ان‌شاءا... این فرایندها که طی شود و کار به مرحله اجرایی برسد، تبلیغات این سامانه با گستردگی بیشتری انجام خواهد شد.

 

یکی برای همه

یکی از پروژه‌های مهم پست در حوزه شهرهوشمند که در حال اجراست؛ جی نف است که چندی پیش هم حسابی سروصدا کرد. جی نف پروژه‌ای است که در آن تمام آدرس‌های موجود برای یک مکان که توسط ادارات مختلف ثبت شده‌است در کنار یکدیگر قرار‌گرفته و یک آدرس واحدتشکیل می‌دهد که به راحتی‌نیز قابل پیگیری‌است.

در ارتباط با این پروژه نیز شفیعی بیان‌کرد: در قالب سامانه جی نف تا کنون ۵۵۰۰۰۰ مکان را مبتنی بر پارسل در مشهد کدگذاری کرده‌ایم و در قالب پست برای آنها کد تعریف شده و عملیات اجرایی این کار در مشهد، نیشابور، تربت جام، خواف و تایباد به اتمام رسیده است. بقیه نقاط استان نیز قرارداد‌ها و استعلام مناقصات‌شان برگزار شده‌است و تا پایان سال این فرصت را داریم که عملیات اجرایی آنها را به اتمام برسانیم. در کشور ما هر شهر دارای سه متولی اصلی آدرس شامل شرکت پست، شهرداری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که هریک از این متولیان اقلام توصیفی و اطلاعات مکانی خاصی را در ارتباط با آدرس هر ملک تولید ،نگهداری و در طرح جی نف با یکدیگر همکاری می‌کنند. در همین‌باره و باتوجه به نگاه ویژه شهردار مشهد به این پروژه، از مدیرکل اداره‌پست، میزان همکاری میان شهرداری مشهد و شرکت پست در این پروژه‌را جویا شدیم که وی گفت: خوشبختانه شهرداری مشهد همکاری بسیار خوبی با ما در این زمینه داشته است اما در بحث معابر باید هرچه سریعتر نسبت به نام گذاری معابر بدون نام و پلاک کوبی اماکن فاقد پلاک اقدام شود،چون بحث بهره‌برداری از پروژه جی نف، تا حدودی به اعمال کد پستی و کد نوسازی اماکن مربوط است. ان‌شاءا... این کار که انجام شود ما می‌توانیم عملا این پروژه را در سطح استان به بهره‌برداری برسانیم.

 

صدور آنلاین مجوزهای ملکی

با اجرای سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور (سیماک)، کشور از زیرساخت نرم افزاری مبادله امن، یکپارچه، نظارت‌پذیر و مقایسه‌پذیر مکاتبات میان دستگاهی اماکن و املاک برخوردار خواهد شد و امکان تبادل الکترونیکی سالانه ده ها میلیون فقره استعلام‌های مربوط به ملک و پاسخ آنها میان دستگاه‌های ذی‌ربط، در بستر شبکه ملی اطلاعات و بدون نیاز به سامانه یا واسط فراهم می‌شود. بدین ترتیب با این پروژه جلوی صدور بسیاری از مجوزهای غیرقانونی در حریم منابع حیاتی مانند رودخانه‌ها، جنگل‌ها، آثار طبیعی و تاریخی گرفته‌شده و همه مراحل صدور مجوز به‌صورت شفاف پیگیری و نظارت خواهد شد. محمد شفیعی در ارتباط با اجرای این پروژه نیز گفت: در اجرای این پروژه خوشبختانه آموزش کاربران به اتمام رسید و در هفته گذشته عملیات گردآوری داده ها از منابع اداری و غیر اداری در حال دریافت است و بخشی از این اطلاعات هم بارگذاری شده است، ان‌شاءا... پس از تکمیل فرایند بارگذاری، به آموزش ۱۵۰۰ نفر واحد در استان در راستای این پروژه اقدام خواهیم کرد. شرکت پست خراسان رضوی باید برابر تعهد به پست مرکزی، تا پایان امسال یا حداکثر اوایل سال آینده این پروژه را به اتمام برساند و بارگذاری‌ها نهایی بشود و آموزش ها هم به اتمام برسد.

 

پیک‌ موتوری‌های برخط

پست من یک پلتفرم چند جانبه آنلاین در حوزه خدمات لجستیکی شامل موتور، وانت بار و ... است که علاوه بر اپلیکیشن تلفن‌همراه دارای سایت اینترنتی نیز است. این اپلیکیشن به مشتری کمک می‌کند که در کمترین زمان ممکن نزدیک‌ترین پیک موتوری به خود را پیدا کند. پرداخت آنلاین و یا نقدی هزینه، پیگیری مرسوله از طریق نقشه، دستیابی به گزارش تراکنش‌های مالی، ذخیره آدرس‌ها، ثبت سرویس چند مقصوده و پرداخت به صورت پیش و یا پس کرایه از جمله مزیت‌های این برنامه نرم افزاری است. مدیرکل پست استان درباره اجرای این برنامه در مشهد به خبرنگار ما گفت: در بعضی از استان‌ها این نرم افزار راه‌اندازی شده است، در مشهد هم ما به دنبال راه اندازی و انجام برنامه‌ریزی هستیم، اما نیاز به فرصت داریم تا بتوانیم گام‌های اجرایی این پروژه را برداریم.بنابراین شاید در پایان سال این برنامه اجرایی شود اما ما باید بحث بازخورد اجرایی سرویس را هم بررسی کنیم، یعنی صرفا راه اندازی یک سامانه که ممکن است بدون مطالعه در یک نقطه ایجاد شود و ممکن است برایند خوبی برای مردم نداشته باشد و باعث عقیم سازی آن سرویس‌ شود. سرویسی را باید راه اندازی کنیم که بتواند خودش را درجامعه معرفی کند و از لحاظ مزیت‌های کاربردهایش به نسبت رقبایی که در بازار وجود دارند، بتواند مردم را به سمت استفاده از این سامانه جلب کند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی