کد خبر : 77222
/ 12:49
در نشست خبری مشترک قائم مقام ستاد مناسبت هاو معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد مقدس اعلام شد؛

آماده سازي مراكز اسكان اضطراري زائران پياده

امیرعلی‌قاسمی‌مقدم- نشست خبری قائم‌مقام ستاد مناسبت‌ها و معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد روز گذشته با موضوع اعلام برنامه‌های مدیریت شهری ویژه دهه پایانی صفر برگزار شد.

آماده سازي مراكز اسكان اضطراري زائران پياده

معاون خدمات و محیط زیست شهری و قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد در این نشست، از آماده‌سازی ٨ مرکز اسکان اضطراری ویژه زائران پیاده خبر داد و گفت: در این مرکز ظرفیت اسکان برای ٣۵٠٠ نفر شب پیش‌بینی شده است.
به‌گزارش خبرنگار شهرآرا، خلیل‌ا... کاظمی بیان کرد: برنامه‌های امسال شهرداری مشهد ویژه دهه پایانی صفر در سرفصل‌هایی مانند اطلاع‌رسانی و سامان‌دهی تبلیغات محیطی، طرح جهاد خدمت، برپایی ایستگاه‌های استقبال از زائران، تعیین مسیر تردد زائران، اسکان اضطراری و تمهیدات بازگشت زائران و پاک‌سازی و سیماآرایی شهر اجرایی می‌شود.
وی درخصوص اعتبار اختصاص‌یافته به برنامه‌های دهه پایانی صفر گفت: برای اجرای برنامه‌های مختلف مدیریت شهری در این ایام، علاوه‌بر مشارکت‌های مردمی، یک‌میلیارد و ۵٠٠میلیون تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.
قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد ادامه داد: سال گذشته ٢٩۴هزار زائر پیاده و ٢.۵میلیون زائر به شهر مشهد سفر کردند که پیش‌بینی می‌شود امسال شاهد افزایش ١٠ تا ١٢درصدی زائران ورودی باشیم.
وی گفت: علاوه‌بر ٨ مرکز اضطراری، ٣۵٠ مدرسه و حسینیه نیز برای اسکان زائران پیاده آماده‌سازی شده است.
کاظمی افزود: به‌منظور بدرقه شایسته زائران پیاده در عصر روز شهادت امام‌رضا(ع)، فضایی ویژه اسکان موقت زائران و رانندگان اتوبوس در مجموعه پایانه مسافربری امام‌رضا(ع) پیش‌بینی شده است.

استفاده از ظرفیت‌های تبلیغاتی شهر
وی به برنامه‌های حوزه اطلاع‌رسانی و تبلیغات نیز اشاره کرد و افزود: بالغ‌بر ٢٠٢ تابلوی شهری و ۵٨ بیلبورد بخش خصوصی به تبلیغات ایام دهه پایانی صفر اختصاص یافته است.
قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد افزود: ٩ نمایشگر شهری از ١٧ تا ٢۵ آبان به‌صورت مقطعی و در سه روز پایانی دهه آخر صفر به‌صورت کامل، تبلیغات مرتبط با این ایام را نمایش می‌دهند.
به گفته کاظمی، نصب ٣هزار پرده‌آویز ستونی، ۵٠ سازه و بنر در ۶ ورودی شهر برای خیرمقدم به زائران پیاده، اختصاص ١۵٠ رول‌آپ و ۶٠ قاب، نصب ٢٠ المان، ٨ پرچم در میادین و چهارراه‌های سطح شهر، از دیگر‌اقدامات مدیریت شهری ویژه دهه پایانی صفر است.
وی از سامان‌دهی پرده‌های تبلیغات هیئت‌های مذهبی خبر داد و گفت: امسال ٣۵٠ داربست موقت در نقاط مختلف شهر نصب شده و تمامی پرده‌های اطلاع‌رسانی به این داربست‌ها منتقل شده است.
قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد افزود: با توجه به اینکه در شام شهادت امام‌رضا(ع) طبق یک سنت قدیمی تعداد زیادی از شهروندان اقدام به روشن‌کردن شمع می‌کنند، امسال ١۶ عدد سکو مخصوص روشن‌کردن شمع در ۴ محور ورودی حرم مطهر رضوی نصب خواهد شد.

پاک‌سازی ورودی‌های مشهد
کاظمی گفت: در روزهای پایانی ماه صفر، نیروهای خدماتی مسیر ورودی زائران پیاده تا ١٠ کیلومتر خارج از محدوده خدماتی مشهد را از ساعت ۶ صبح تا ١۶ پاک‌سازی می‌کنند.
وی با بیان اینکه ٣.۵ تن کیسه زباله در اختیار ایستگاه‌های استقبال از زائران در مبادی ورودی مشهد قرار گرفته است، افزود: ۵هزارو۶٠٠ پاکبان به‌صورت سه‌شیفته برای پاک‌سازی خیابان‌ها و معابر منتهی به حرم مطهر رضوی به کار گرفته شده‌اند.
قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد بیان کرد: مدیریت شهری در کنار ایستگاه‌های مردمی، ٧ ایستگاه استقبال از زائران پیاده با امکانات رفاهی، درمانی، تغذیه و بهداشتی برپا کرده است.
وی به پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته برای تأمین ایمنی زائران در دهه پایانی صفر نیز اشاره کرد و گفت: خودروهای عملیاتی سبک و سنگین آتش‌نشانی در سه لایه و نزدیک به حرم مطهر رضوی استقرار می‌یابند تا درصورت بروز حادثه احتمالی، خدمت‌رسانی کنند.
کاظمی همچنین درخصوص اقدامات حوزه حمل‌ونقل گفت: با اضافه‌شدن ٣۵٠ دستگاه اتوبوس، خط١ و٣ سامانه تندرو اتوبو‌س‌رانی و خطوط منتهی به حرم مطهر رضوی تقویت شده است.
وی از آمادگی ناوگان تاکسی‌رانی برای سرویس‌دهی به زائران خبر داد و گفت: در شب شهادت امام‌رضا‌(ع) زمان سرویس‌دهی خطوط قطارشهری مشهد تا ساعت ٢۴ ادامه می‌یابد.
وی گفت: بیش‌از ٣هزار جای‌پارک موقت نیز در اطراف حرم مطهر رضوی برای استفاده زائران آماده‌سازی شده است.

پیش‌بینی بیش از ٤١ هزار نفر اسکان مردمی
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز در این نشست به برخی از اقدامات این معاونت ویژه دهه پایانی صفر اشاره کرد و گفت: طرح «جهاد خدمت» باعث مشارکت تعدادی زیادی از شهروندان مشهدی در امر خدمت‌رسانی به زائران پیاده حضرت‌رضا(ع) شده است.
هادی بختیاری از ثبت‌نام بیش از ٨۵هزار نفر در سامانه «جهاد خدمت» خبر داد و گفت: بیش از ۴١هزار نفر اسکان مردمی مهیای پذیرایی از زائران پیاده رضوی در دهه پایانی صفر است.
وی با بیان اینکه بیش از ٣٠ خدمت برای خدمت‌‌رسانی به زائران پیاده تعریف شده است، بیان کرد: ١٧٣ مکان در مسیر حرکت زائران پیاده در قالب منزل شخصی، حسینیه، مسجد و مرکز درمانی برای پذیرایی از زائران پیاده آماده‌سازی شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: سال گذشته ۱۱ ایستگاه خدماتی پیش‌بینی شده بود که امسال با حضور گروه‌های مردمی این تعداد به ۳۰ ایستگاه افزایش یافته است.
وی با اشاره به نیازی که در حوزه حمل‌ونقل به‌ویژه روز پایانی دهه آخر صفر برای برگشت زائران احساس می‌شود، گفت: تاکنون بیش از ٨٠٠ خودروی شخصی برای جابه‌جایی زائران اعلام‌آمادگی کرده‌اند.
بختیاری همچنین با اشاره به اجرای برنامه‌های متعدد متناسب با ایام شهادت حضرت‌رضا(ع) در فرهنگ‌سراهای مشهد بیان کرد: ٣٠هزار عروسک آهو در قالب طرح «آهوانه» تهیه شده که در مبادی ورودی شهر به کودکان زائران پیاده اهدا خواهد شد. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی