• خانه
  • یادداشت
  • ١۶آذر بوی عزت و آزادگی می دهد
کد خبر : 77693
/ 10:29
محمدرضا حیدری

١۶آذر بوی عزت و آزادگی می دهد

١۶آذر بوی عزت و آزادگی می دهد

آبروی تاریخ قائم به هنگامه‌هایی است که قهرمانانش آن‌ها را با تار و پود وجودشان رقم زده و گاه، لوح باور به عملشان را با خون خویش ممهور کرده‌اند.
۱۶ آذر از آن هنگامه‌هاست، از آن موقعیت‌ها که کشور ایران خود را در اوراق تاریخ سرافراز دیده است، ایستگاهی در تقویم سپران ایام که بوی عزت، آزادگی، عدالت‌خواهی و ایمان می‌دهد و هنوز از لابه‌لای اوراقش صدای فریاد به گوش می‌رسد.
به یاد بیاوریم و تداعی کنیم زانوانی که خم نشدند، گام‌هایی که نلغزیدند و حنجره‌هایی که فریادها را به تیغ مصلحت و ترس نسپردند. اجتماع این مفاهیم و نقش‌ها «روز دانشجو» را ترسیم می‌کنند، دانشجو که نبض زنده و تپنده عدالت و آرمان‌خواهی است و فریادهای بیدارباش و مطالبه‌گرانه‌اش خفتگی را از چشمان خواب‌آلود جامعه ربوده است.
دانشجو رها از ریسمان‌های وابستگی مرسوم آدمیان عصر خود، بال‌های تعهد و اخلاق را در جامعه به پرواز درمی‌آورَد. پایه‌گذار امید و جوشش شده و مانع از آن می‌شود که انباشت ناگفته‌ها رنگ رخوت مرداب‌گونه را بر رخسار جامعه بپاشد. روح حرکت و جنبش دانشجویی عدالت‌خواهی است و آن روز که دانشجو رسالت خویش را شناخت و پایبند بدان گام برداشت، چشم میهن نگران حال و آتیه خود نبوده و نخواهد بود.
یقین دارم که نظام جمهوری اسلامی در صورت حضور فعال و مطالبه‌گرانه دانشجویان خویش، هیچ‌گاه به ورطه‌های وابستگی و استیصال نخواهد افتاد. این همان راهی است که شهیدان ۱۶ آذر به نسل‌ها آموخته‌اند و می‌آموزند.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس / محمدرضا حیدری
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی