• خانه
  • خبرهای سایت
  • 120 امدادگر برای یافتن کوهنوردان مفقود شده دست به کار شدند
کد خبر : 77760
/ 10:57

120 امدادگر برای یافتن کوهنوردان مفقود شده دست به کار شدند

120 امدادگر برای یافتن کوهنوردان مفقود شده دست به کار شدند

مجید مذهبی، مسئول کارگروه ایمنی و نجات هیات کوهنوردی خراسان رضوی گفت: هفت عضو تیم کوهنوردی استان در استان لرستان مفقود هستند، دو نفر هم به نام‌های علیرضا عامری و مرتضی غلامپور، پلنگ برفی ایران متاسفانه جان خود را از دست داده‌اند.

 شب هیچ کاری نمی‌توان انجام داد زیرا باید پیش از هرگونه فعالیتی باید به فکر سلامتی نیروهای امداد و نجات باشیم که کار جست و جو را انجام می‌دهند. برودت هوای لرستان در آن منطقه سی درجه زیر صفر بود. از شب گذشته در جان‌پناه نیرو داشتیم اما اجازه کار جست و جو و امداد ندادیم. این افراد باید وارد یک شیب بهمنی شوند که هزاران تن برف معلق بالای سرشان قرار دارد. این کار خطرناک و تخصصی است که هیچ ریسکی را نمی‌پذیرد.

 رفتن بی‌قاعده و بی‌منطق نه تنها مفید نیست بلکه حوادث تلخ‌تری را رقم می‌زند. از مردم صمیمانه درخواست می‌کنیم که دعا کنند تا اتفاقی خارج از تصور رخ دهد.

 در این حادثه هم جمعیت هلال احمر لرستان اعلام کرد نیروی لازمه را در اختیار دارد و خودش به تنهایی می‌تواند در زمانی مناسب به جست و جوی لازمه بپردازد. به جهت حمایت روانی از بازماندگان اما تیم‌هایی را آماده کردیم و با هماهنگی سازمان امداد و نجات و جمعیت هلال احمر لرستان، 29 امدادگر و نجات‌گر کوهنورد ورزیده را از راه‌های هوایی و زمینی ارسال کرده‌ایم که از صبح به تیم‌های عملیاتی حاضر در منطقه اضافه شده‌اند.

 این تیم عضو یک باشگاه رسمی در کشور بوده و همواره اطلاعات و پیش‌بینی‌های آب و هوایی را از سایت‌های بین‌المللی دریافت می‌کنیم. حتی برودت سر قله را هم می‌توانیم بیابیم. متاسفانه اما شرایطی غیرمترقبه در منطقه حاکم شده‌است. کوهنوردان غافلگیر شدند زیرا اصلا آیتمی در رابطه با ریسک نداریم که بخواهیم با وجود هوای نامناسب وارد کارزار شویم. در ابتدای حرکت و حمله به قله هوا بسیار مناسب بوده اما متاسفانه خارج از پیش‌بینی، هوا تغییر کرده‌است.

 بخشی از تیم به جانپناه رسیده اما بخشی دیگر در دهلیز کوه گرفتار بهمن شده‌است. اگر کوهنوردان راه را گم می‌کردند یا مسائل اینچنینی رخ می‌داد این حرف درست بود اما بخشی از تیم در دهلیز گرفتار شده و برف نو عامل اصلی آن بوده‌است. خارج شدن پتانسیل موجود در برف منطقه زمینه‌ساز این حادثه بوده‌است.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی