• خانه
  • خبرهای سایت
  • برداشت 715 میلیون بشکه نفت از میدان‌های غرب کارون
کد خبر : 77879
/ 16:43
مدیر برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت اعلام کرد:

برداشت 715 میلیون بشکه نفت از میدان‌های غرب کارون

مدیر برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: از مجموع حدود 87 میلیارد بشکه ذخیره نفت درجای منطقه غرب کارون، تاکنون 715 میلیون بشکه نفت برداشت شده است.

برداشت 715 میلیون بشکه نفت از میدان‌های غرب کارون

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از تارنمای وزارت نفت، کریم زبیدی اظهار داشت: ذخایر نفت درجای منطقه غرب کارون (مشتمل بر میدان‎های مشترک و غیرمشترک) حدود 87 میلیارد بشکه برآورد می‎شود که با احتساب میانگین ضریب بازیافت 15 درصد، بالغ بر 13 میلیارد بشکه نفت این منطقه قابل استحصال است.
وی افزود: از این میان، تاکنون 715 میلیون بشکه نفت (کمتر از یک میلیارد بشکه) برداشت شده است.
زبیدی، روند پیشرفت طرح‎های توسعه‎ای میدان‌های مشترک غرب کارون را با توجه به مشکلات و محدودیت‎های بسیار صنعت نفت در تامین سرمایه و فناوری، مطلوب برشمرد و گفت: به عنوان نمونه، هزینه سرمایه‎گذاری تولید هر بشکه نفت خام در آزادگان شمالی حدود 34 هزار دلار شد و ضریب بازیافت شرکت چینی در این میدان حدود پنج درصد بوده است. بدیهی است هزینه تمام شده و ضریب بازیافت نمی‎تواند در این شرایط قابل قبول باشد.
وی با یادآوری این‎که شرکت‎های خارجی دیگر می‎توانستند با هزینه‎های کمتر چنین طرح‎هایی را به سرانجام برسانند، گفت: شرکت ایرانی تدبیر انرژی در توسعه یاران شمالی توانست با هزینه‎ای به نسبت معقول یعنی کمتر از 20 هزار دلار برای هر بشکه، طرح را به پایان برساند.
زبیدی ابراز امیدواری کرد با استفاده از فناوری‎های نو و تامین سرمایه‎های مورد نیاز، روند توسعه در غرب کارون بیش از پیش شتاب گیرد و ضریب بازیافت نفت در این منطقه افزایش یابد.
وی به ایفای مسئولیت‎های اجتماعی نفت در مناطق نفتخیز اشاره کرد و گفت: 3500 میلیارد ریال از بودجه‎های اقتصاد مقاومتی وزارت نفت در سال 1396، به ارائه خدمات عمرانی در کشور اختصاص یافته که بخشی از آن مربوط به منطقه غرب کارون است.
به گزارش ایرنا، بزرگ ترین میدان های نفتی ایران از جمله میدان های آزادگان و یادآوران در منطقه غرب کارون قرار دارند که بخش عمده آنها با کشور عراق مشترک است. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی