کد خبر : 80758
/ 15:36
گفت و گو با محمدحسین مأموریان سازنده مجسمه «خواجه‌نصیرالدین طوسی» ؛

تمام قد به احترام خواجه نصیر

یکی از اتفاق‌های خوشایندی که مهرماه امسال رقم خورد، نصب مجسمه «خواجه‌نصیرالدین طوسی» در باغ ملی مشهد بود.

تمام قد به احترام خواجه نصیر

هما سعادتمند-شهرآراآنلاین، بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس بهانه خوبی است تا درباره ساخت مجسمه این چهره سرشناس تاریخی، که اهل همین دیار است، با سازنده آن گپ و گفتی داشته باشیم. هنرمندی جوان و صاحب سبک که آثار متعددی را از او در طول دوران فعالیت هنری‌اش دیده‌ایم.
حاصل تخیل خالق
محمدحسین مأموریان که کارشناسی هنر خود را از دانشگاه هنرهای زیبای تهران گرفته، طراح و سازنده این مجسمه است. وی در معرفی اثر خود، نخست گریزی به مشخصات ظاهری آن می‌زند و این‌طور توضیح می‌دهد: ارتفاع این اثر که ساخت آن تیرماه امسال آغاز شد و مهر به پایان رسید، ۶متر و ١۵سانتی‌متر و وزن آن هم حدود دو تن است.
این هنرمند در مورد طراحی چهره خواجه نصیر نیز می‌گوید: سیمای ظاهریِ اثر، زاییده تخیلِ خالق آن است اما این تجسم و تخیل خالی از مطالعه نبوده است. من نیز مانند هر هنرمند دیگری پیش از پیاده کردن چهره کاراکترم، نخست پژوهشی درباره تاریخ زیست، محدوده جغرافیایی و همچنین ویژگی‌های نژادی آن انجام دادم و پس از بررسی‌های علمی، طرح خود را پیاده کردم.
نگاه به جریان سازی خواجه نصیر
وی همچنین هدف از فیگور طراحی شده درباره این اثر را چنین بیان می‌کند: خواجه نصیرالدین طوسی در این اثر در حال گام برداشتن رو به جلواست، در واقع هدف ما از طرح چنین حالتی به تماشا گذاردن اقدامات و جایگاه این شخصیت علمی در حوزه علم و دانش بود. من در این کار، خواجه نصیرالدین طوسی را در حال راه رفتن نشان دادم تا بگویم جریان‌های علمی بسیاری وجود دارد که به همت او صورت گرفته و جریان‌های علمی بعد از او روی شانه‌های علمی او استوار مانده و تا به امروز رسیده است.
مأموریان در ادامه کتابخانه و رصدخانه مراغه، ابزارهای علم نجوم مانند ذات‌الحلق را از خدمات علمی خواجه نصیرالدین طوسی محسوب می‌‌کند که نماد آن‌ها در اثر مورد نظر تعبیه شده است.
این نخستین اثر تمام قد از خواجه نصیراست
این هنرمند، مجسمه خواجه نصیرالدین طوسی را نخستین اثر تمام قد از این شخصیت برجسته علمی و فلسفی در مشهد معرفی کرده‌است و می‌افزاید: پیش از این اثر تنها دو پرتره برنزی از خواجه نصیرالدین در مشهد وجود داشت که یکی در پارک ملت و دیگری در دانشگاه فردوسی جانمایی شده است.
وی با بیان اینکه خوشبختانه این اثر با اقبال مجامع علمی روبه‌رو شده است، اظهار می‌کند: نمادی برگرفته از این اثر در مدت زمان کوتاهی به عنوان نماد جامعه مهندسی ساخته شد. همچنین تصویر این اثر بر روی تمبری که قرار است به مناسبت روز مهندس چاپ شود، درج خواهد شد.
کاش میدانی با نام او در شهر ساخته شود
جانمایی اثر و دلایل قرار گرفتن آن در باغ ملی نیز موضوع دیگری‌است که این هنرمند به آن اشاره کرده‌است و توضیح می‌دهد: پیش از جانمایی این اثر در باغ ملی، قرار بود تا میدانی در مشهد با نام خواجه‌نصیرالدین طوسی تابلو بخورد و این مجسمه به آنجا منتقل شود اما بنا به دلایلی این امر محقق نشد. برای همین اثر به باغ ملی آورده شد . ولی من این مجسمه را طوری ساختم که به راحتی از جا برداشته شود و قابل انتقال باشد؛ زیرا همچنان امیدوارم که میدانی در مشهد برای این چهره برجسته مشهدی در نظر گرفته شود.
نبود بودجه دست هنرمندان را بسته است
اما اینکه آیا روند ساختن مجسمه از چهره‌های برجسته خراسانی ادامه دارد یا نه، سؤالی است که مأموریان به آن چنین پاسخ می‌دهد: امیدوار بودم این روند ادامه پیدا کند اما متأسفانه با توجه به اینکه در طرح‌های استقبال از بهار سال١٣٩٧، ناچار شدیم به دلیل کمبود بودجه، بسیاری از طرح‌هایمان را حذف کنیم، به گمانم این مهم منتفی باشد.
وی در ادامه با گلایه از اینکه مجسمه خواجه نصیرالدین را با هزینه شخصی ساخته است، می‌گوید: با اینکه قرار داد این اثر تیرماه امسال با اداره فرهنگی شهرداری بسته شده‌است، اما تا کنون حتی یک ریال بابت آن دریافت نکرده‌ام. من این اثر را با عشق و علاقه ساختم و منتی بر سر شهر نیست و اگر توان مالی‌ام اجازه دهد باز هم دست به اجرای چنین آثاری خواهم زد ولی من نیز باید در قبال خانواده و افرادی که با من در ساخت این اثر همکاری کرده‌اند، پاسخ‌گو باشم. متأسفانه نبود بودجه موضوعی‌است که سبب شده‌است تا هنرمندان مشهدی آن‌طور که باید و شاید نتوانند فعالیت‌های فرهنگی خود را ادامه دهند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی