کد خبر : 81046
/ 09:59
وعده مدیر جوان درباره پروژه پیر؛ مدير جديد كتابخانه های عمومی استان:

پروژه بیست ساله کتابخانه مرکزی مشهد نیمه نخست سال٩٧ افتتاح می شود

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: اتمام و تجهیز ساختمان کتابخانه مرکزی مشهد به رقمی بالغ بر ١۴٠ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

پروژه بیست ساله کتابخانه مرکزی مشهد نیمه نخست سال٩٧ افتتاح می شود

بنیامین یوسف زاده- اندک اندک میزهای ریاست و مدیریت استان به نیروهای پویا واگذار می‌شود و بالاخره به دهه شصتی‌ها که حالا اغلبشان از سن جوانی گذشته و به میان سالی پاگذاشته‌اند، سکان هدایت برخی از مجموعه‌ها واگذار شده است.
«علی اکبر سبزیان» هم جزو همین مدیران جوان و البته با تجربه استان است که در کنار سه مدیر کم سن و سال دیگر خراسان رضوی در زمره مدیران کل دهه شصتی این خطه به شمار می‌آید. حجت الاسلام سبزیان در حالی تصدی مجموعه عریض و طویل و البته پر از داستان و ماجرای نهاد کتابخانه‌های عمومی استان را بر عهده گرفته است که پروژه‌های مهم و به گل مانده‌ای همچون اتمام ساختمان دهه هفتادی کتابخانه مرکزی مشهد را پیش‌روی خود دارد؛ ساختمانی نوستالژیک که مدیر جدید و جوان قرائت‌خانه‌های استان خبر از تکمیل نهایی آن در نیمه نخست سال آینده می‌دهد.
علی اکبر سبزیان، مدیرکل جدید کتابخانه‌های خراسان رضوی در جریان آیین معارفه‌اش که در سالن اجتماعات هتل گلستان مشهد برگزار شد، بدون اشاره به اعتباری که برای اتمام این پروژه نیاز است به خبرنگار شهرآرا گفت: این پروژه حاصل زحمت تمامی مدیران گذشته است و اینک باید گل طلایی در این زمین زده شود.
وی افزود: این مکان فرهنگی در نیمه اول سال آینده با اهتمام و تلاش تمامی مسئولان به بهره برداری خواهد رسید و در این زمینه به دلیل ملی بودن این پروژه، باید اعتبارات ملی نیز به این حوزه اختصاص پیدا کند.

پیگیری مسالمت‌آمیز سهم کتابخانه‌ها
مدیرکل جدید کتابخانه‌های خراسان رضوی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر دریافت سهم نیم درصدی بودجه کتابخانه‌ها، گفت: از مسیر تعامل و گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز تلاش می‌کنیم که بتوانیم این سهم نیم درصد را برای مشهد و شهرستان‌های استان جلب کنیم. وی افزود: در مشهد با وجود شهردار خوب و شورای همسو فکر نمی‌کنم برای دریافت آن با مشکلی روبه‌رو شویم تلاش می‌کنیم این مورد را نیز جمع‌بندی کنیم. سبزیان تأکید کرد: اگر این اتفاق در شهرهای مختلف استان نیفتد قانون برای گرفتن نیم درصد سهم بودجه راهی را پیش‌بینی می‌کند ولی تلاش می‌کنیم که این امر رخ ندهد.

زمان قطعی افتتاح مشخص نیست
 معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی درباره زمان بهره‌برداری کتابخانه مرکزی مشهد با بیان این که زمان دقیقی هنوز نمی‌توانیم برای تکمیل این پروژه اعلام کنیم، گفت: اتمام و تجهیز ساختمان کتابخانه مرکزی مشهد به رقمی بالغ بر ١۴٠ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که در این زمینه نهاد کتابخانه‌ها به تعهدات خود درحوزه خرید تجهیزات، کتاب و نشریات مورد نظر این مجموعه که رقمی بیش از ١٠٠ میلیارد ریال می‌طلبد، عمل خواهد کرد.
محمد اللهیاری در ادامه افزود: امروز در کتابخانه‌های عمومی این نگاه وجود دارد که کتابخانه صرفا مکانی برای عضویت و امانت گرفتن کتاب نیست، با این حال چند سالی است که فعالیت‌های ترویجی رونق جدی پیدا کرده است.
وی افزود: در یک سال گذشته دائم به این فکر بودیم که ما هم در حوزه آسیب‌های اجتماعی باید سهمی در کشور داشته باشیم و کتابخانه صرفا یک مکان فیزیکی و فنی برای افراد عضو آن نیست و قرار است ما را به اهداف بزرگ‌تری برساند.

توجه ویژه به حلقه‌های کتاب‌خوانی
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: دستیابی به شهر دوستدار کتاب و ترویج کتاب‌خوانی در جامعه با تکمیل و حمایت از حلقه فعالان و تشکیل دهندگان زنجیره شهر دوستدار کتاب ممکن می‌شود.
سیدجواد حسینی این زنجیره را شامل خالقان آثار، ناشران، کتاب‌خوان‌ها و کتابداران، کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها دانست و بیان کرد: در کنار تکریم نویسندگان و مترجمان توجه به مسائل نشر در زنجیره مذکور حائز اهمیت است.
وی با ذکر اینکه خراسان رضوی با انتشار سالانه چهار هزار عنوان کتاب جایگاه مناسبی در کشور دارد، وضعیت شمارگان کتاب در این استان را قابل قبول ندانست و افزود: سالانه در این استان حدود هشت میلیون جلد کتاب با میانگین شمارگان ١۵٠٠ جلد منتشر می‌شود که نشان می‌دهد در تقاضا محوری و کتاب‌خوان شدن مردم مشکل داریم.
حسینی بیان کرد: حلقه سوم این زنجیره ۴٠٠ کتاب‌فروش استان هستند که با این آمار در قیاس با استانداردهای جهانی عملکرد مناسبی نداشته‌ایم.
وی با اشاره به سرانه ۵٠ دقیقه مطالعه در کشورهایی نظیر ژاپن و روسیه، گفت: این سرانه در خاورمیانه ۶ دقیقه و در کشور ما به‌تازگی به ٨ دقیقه رسیده است که این آمار برای شهروندان همجوار با امام رئوف حضرت رضا (ع)، که منادی دانایی و گفت‌وگو است، بسیار اندک است.
معاون استاندار خراسان رضوی وظیفه آشتی دادن مردم با کتاب‌خوانی را بر عهده کتابخانه‌های عمومی استان دانست و گفت: با تلاش مدیرکل سابق کتابخانه‌های استان و همکارانشان اکنون ٧۴ هزار عنوان کتاب در کتابخانه‌های عمومی در دسترس مردم قرار دارد که در مقایسه با سال‌های پیش از آن پنج درصد رشد داشته‌است و از نظر تعداد اعضا و کتب کتابخانه‌ها رشد حدود ١٠ درصدی را شاهد بوده‌ایم .
حسینی با تأکید بر برنامه دولت دوازدهم برای کاهش سن مدیران به انتصاب یک مدیر دهه شصتی به سمت مدیرکل کتابخانه‌های استان اشاره کرد و گفت: البته بر خلاف آنچه در برخی رسانه‌ها مطرح شده ایشان نه نخستین که چهارمین مدیرکل دهه شصتی است که دولت تدبیر در استان به کار گمارده است.

اتفاق خوبی به نام استفاده از جوانان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز با تقدیر از خدمات مدیرکل سابق کتابخانه‌های استان، گفت: اکثر کتابخانه‌های عمومی استان در طول خدمت آقای حسین‌اکبری فعال شده‌است و توزیع متوازن این کتابخانه‌ها نشان از نگاه خاص وی در توزیع عادلانه خدمات کتابخانه‌ای در مناطق مختلف استان دارد.
سعید سرابی افزود: حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل جدید نیز جوانی با تجربه ١٠ ساله در عرصه فعالیت فرهنگی است و با توجه به تألیفات متعدد و مدیریت یک نشریه، می‌توان گفت خدمات ایشان در عرصه‌های مرتبط با فرهنگ، کتاب و کتاب‌خوانی، می‌تواند وی را در این عرصه یاری کند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی