کد خبر : 81087
/ 09:20
استاندار در جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر خراسان رضوی اعلام کرد؛

مشهد ‌آماده ‌ميزبانی ‌از ‌مسافران ‌نوروزی

استاندار خراسان رضوی در ابتدای جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در ایام تعطیلات نوروز سال ٩٧ هشت میلیون زائر و مسافر داشته باشیم.

مشهد ‌آماده ‌ميزبانی ‌از ‌مسافران ‌نوروزی

امیرعلی قاسمی مقدم- ستاد هماهنگی خدمات سفر خراسان رضوی عصر روز گذشته با حضور مسئولان استانی و شهری در محل استانداری تشکیل جلسه داد تا در واپسین روزهای سال ٩۶ برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی برای استقبال از زائران نوروزی بررسی شود.
به گزارش شهرآرا، استاندار خراسان رضوی در ابتدای این جلسه با بیان اینکه مشهد آماده میزبانی از زائران نوروزی است،گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در ایام تعطیلات نوروز سال ٩٧ هشت میلیون زائر و مسافر داشته باشیم.
علیرضا رشیدیان با اشاره به احتمال بارش برف و برودت هوا در ایام تعطیلات نوروز گفت: مدیران اجازه ندارند به واسطه حوادث مختلف جوی و ترافیکی غافل‌گیر شوند. اگر از نظر تجهیزات و امکانات کمبودی وجود دارد، باید پیش از آغاز تعطیلات نوروز و پیک حضور زائران، از سایر دستگاه‌ها تأمین شود.
وی اظهار کرد: کمبودهای موجود در زمینه تحهیزات و امکانات به‌ویژه در بخش راه و حمل‌ونقل حتی‌الامکان از دستگاه‌های دولتی تأمین شود و اگر نیاز بود، همچون سال‌های گذشته، از ظرفیت نیروهای نظامی مثل سپاه و ارتش استفاده شود تا در ارائه خدمات به زائران بارگاه رضوی خللی ایجاد نشود.
وی افزود: در برنامه‌ریزی‌ها برای ارائه خدمات شایسته به زائران نوروزی باید تجربیات سال‌های گذشته مدنظر قرار گیرد تا ضمن رفع مشکلات، نقاط قوت تقویت شود. هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی زمینه خدمت‌رسانی شایسته به زائران و مجاوران را فراهم می‌کند.

تقدیر از مدیریت شهری به واسطه برنامه‌ریزی ویژه
استاندار خراسان رضوی همچنین از مدیریت شهری بابت برنامه‌ریزی ویژه برای خدمت‌رسانی به زائران در ایام تعطیلات نوروز ٩٧ تقدیر کرد و گفت:از بافت تخریب‌شده اطراف حرم رضوی برای تأمین پارکینگ استفاده شده است و امیدواریم با سامان‌دهی این فضاها، دیگر مخروبه‌ای در اطراف حرم مطهر وجود نداشته باشد.
وی ادامه داد: شهرداری مشهد با تقویت خطوط اتوبوس‌رانی، زمینه حمل‌ونقل زائران از پارکینگ‌ها به حرم مطهر رضوی را فراهم کرده است. لذا باید اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه از مبدأ حرکت زائران انجام گیرد.
رشیدیان در ادامه هدف اصلی ستاد خدمات سفر را ایجاد رفاه، امنیت و آرامش برای مسافران و مجاوران حرم مطهر رضوی برشمرد و افزود: نقطه کانونی خدمت‌رسانی به زائران، شهر مشهد است اما دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه فرمانداری‌ها باید برای ارائه خدمت مناسب به زائران از مبادی ورودی استان آمادگی لازم را داشته باشد.
استاندار خراسان رضوی استمرار رانندگی در مسافت‌های طولانی را موجب بالا رفتن خطر تصادفات جاده‌ای دانست و گفت: سفر تنها رسیدن به مقصد نیست. حرکت در مسیر نیز جزئی از سفر است و می‌تواند علاوه‌بر ثبت خاطرات شیرین برای مسافران، موجب رفع خستگی و جلوگیری از بروز تصادفات شود.
وی خطاب به مدیران استان تأکید کرد: تا آغاز تعطیلات نوروز، در مسیرهای طولانی و فاقد امکانات رفاهی برای استراحت رانندگان، چندین ایستگاه موقت ایجاد شود.
رشیدیان ادامه داد: مسئولان محلی و فرمانداران از ظرفیت جابجایی ١٨ میلیون مسافر در جاده‌های استان برای معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرهایی مانند نیشابور، گناباد، تربت حیدریه، کاشمر و قوچان استفاده کنند.

تلاش روزانه ٣٠ هزار کارگر به صورت سه‌شیفت
شهردار مشهد هم در ادامه این جلسه به تشریح اقدامات مدیریت شهری برای میزبانی از زائران نوروزی اشاره کرد و گفت: شهرداری از دو هفته قبل برنامه‌های استقبال از بهار را کلید زده است به طوری که هم‌اکنون روزانه ٣٠ هزار کارگر به صورت سه‌شیفت مشغول پاک‌سازی و نظافت شهر مشهد برای ایام نوروز هستند.
قاسم تقی‌زاده خامسی افزود: با همکاری آستان قدس رضوی، حدود ٣٠ هزار پارکینگ در اطراف حرم مطهر رضوی برای استفاده زائران در ایام تعطیلات نوروز آماده شده است.
وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته، فضاهای مخروبه اطراف حرم مطهر که به منظر شهری خدشه وارد می‌کردند در قالب یکی از برنامه‌های استقبال از بهار به فضای سبز تبدیل می‌شوند.
شهردار مشهد از راه‌اندازی نرم‌افزار راهنمای زائر با نام «مشهدی شو» خبر داد و گفت: در قالب این نرم‌افزار، علاوه‌بر ارائه خدمات مختلف، فضای خالی پارکینگ‌های اطراف حرم مطهر به زائران اطلاع‌رسانی می‌شود.
وی با اشاره به اتصال خط ٢ قطارشهری مشهد به خط یک تا قبل از تعطیلات نوروز ٩٧ اظهار کرد: فاز نخست خط ٢ برای جابه‌جایی ٢٠٠ هزار نفر در دوره گذشته مدیریت شهری افتتاح شده بود اما چون سیستم ایمنی قطارها نصب نشده بود و به علت کمبود واگن، روزانه حتی هزار نفر را هم نتوانستیم جابه‌جا کنیم.

بازگشایی میدان سعدی تا قبل از نوروز
تقی‌زاده خامسی افزود: خطوط ١ و ٢ مترو تا پایان سال به یکدیگر متصل می‌شوند و در جابه‌جایی زائران در ایام تعطیلات نوروز نقش بسزایی خواهند داشت.
وی همچنین از بازگشایی میدان سعدی تا قبل از تعطیلات نوروز خبر داد و گفت: این اقدام با اجرای یک طرح موقت انجام می‌گیرد. در این راستا از شب گذشته فعالیت‌های زیرسازی و آسفالت میدان سعدی آغاز شده است. شهردار مشهد اظهار کرد: راه‌اندازی ایستگاه اتوبوس، تاکسی و شخصی راه‌آهن در دستورکار مدیریت شهری قرار دارد تا زائر به‌راحتی بتواند در مقابل ایستگاه راه‌آهن سوار تاکسی یا خودرو شخصی خود شود.

کاشت ۵/١١ میلیون بوته گل در سطح شهر
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد هم در بخش دیگری از این جلسه گفت: در قالب طرح خانه‌تکانی که با همکاری اصناف به عنوان یکی از برنامه‌های استقبال از بهار اجرایی می‌شود، لوازم مستعمل از منازل شهروندان مشهدی جمع‌آوری می‌شود و در اختیار افراد نیازمند قرار خواهد گرفت.
خلیل‌ا... کاظمی افزود: علاوه‌بر کاشت ۵/١١ میلیون بوته گل در سطح شهر و نصب ١۴٠ المان گل، به منظور خدمت‌رسانی شایسته به زائران بارگاه منور رضوی، خطوط اتوبوس و تاکسی در اطراف حرم مطهر تقویت خواهد شد.
به گفته وی، نصب ١٧ المان نوروزی و اجرای نقاشی دیواری در ٣٣ مکان و در سه سطح از دیگر اقدامات مدیریت شهری برای استقبال از بهار به شمار می‌رود.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی