• خانه
  • یادداشت
  • شیرینی خرید عید به کام تولید کننده داخلی
کد خبر : 81323
/ 09:52
جواد باقری

شیرینی خرید عید به کام تولید کننده داخلی

درحالی که اقتصاد کشور به شدت احتیاج به اشتغال، پایداری واحدهای تولیدی، سرمایه در گردش و موارد دیگر دارد، بخش عمده این پول به تولیدکنندگان خارجی می‌‌رسد و از گردونه تولید داخلی و اشتغال کشور خارج می‌شود.

شیرینی خرید عید به کام تولید کننده داخلی

در کشور ما حجم نقدینگی بسیار بالا است و در شب عید گردش این حجم از نقدینگی به شدت رشد پیدا می‌کند، به طوری که پیش‌بینی‌ می‌شود گردش نقدینگی در این ایام به حدود ٨٠ هزار میلیارد تومان برسد؛ این در حالی است که کل تسهیلات در نظر گرفته شده برای ایجاد یک میلیون و ٣٠ هزار شغل در سال ٩٧ بین ۶٠ تا ٧٠ هزار میلیارد تومان است.
بنابراین با توجه به این قیاس متوجه خواهیم شد که اگر این گردش مالی و سهم عمده آن به خرید کالای ایرانی توسط شهروندان اختصاص یابد چه میزان از مشکلات تولید و اشتغال کشور حل خواهد شد، اما سؤال اینجاست که از این گردش بالای نقدینگی در بازار شب عید، چه میزان سهم تولید داخل است؟
متأسفانه آنچه که نگران‌کننده است این می‌باشد که بخش عمده این گردش نقدینگی به خرید محصولات خارجی اختصاص پیدا می‌کند و متأسفانه درحالی که اقتصاد کشور به شدت احتیاج به اشتغال، پایداری واحدهای تولیدی، سرمایه در گردش و موارد دیگر دارد، بخش عمده این پول به تولیدکنندگان خارجی می‌‌رسد و از گردونه تولید داخلی و اشتغال کشور خارج می‌شود. آنچه که در این موضوع حائز اهمیت است، هماهنگی اتحادیه‌ها و شبکه‌های فروش و توزیع با شبکه تولید است و باید حداکثر استفاده را از این فرصت کرد.
به طور قطع اگر رسانه‌ها، تولیدکنندگان، اتاق بازرگانی، اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی دست به دست هم دهند و موجی را در کشور در این خصوص شروع کنند، شرایطی فراهم خواهد شد تا شب عید ایرانی به کام تولید، کارگر و کارآفرین ایرانی شود.
به اعتقاد نگارنده کیفیت محصولات ایرانی به ویژه در برخی محصولات مورد نیاز در شب عید همچون، پوشاک، لوازم خانگی و لوازم شوینده قابلیت رقابت با محصولات خارجی را دارد. درست است که همه اذعان داریم که بسیاری از محصولات ساخت داخل از کیفیت لازم برخوردار نیست، اما باید گفت که این محصولات از نظر کیفی در حد ضعیفی هم نیست، اما برای اینکه مردم آشنا شوند باید شبکه توزیع و فروشندگان به عنوان امین مردم در انتخاب، اراده‌ای عظیم در جهت آشنایی و ترغیب مردم نسبت به خرید کالای ایرانی داشته باشند.خرید کالاهای داخلی مزایای بسیاری برای اقتصاد کشورها به همراه می‌آورد. یکی از مزیت‌های مهمی که در راستای حمایت از تولید داخلی می‌توان به آن اشاره کرد، جلوگیری از خروج ارز به منظور واردات کالاهای غیر‌ضروری است. در واقع زمانی که کالاهای تولید داخلی به علت فروش نرفتن و رکود از مدار بازار خارج شوند، کالاهای خارجی جولان می‌دهند و ارز فراوانی از کشور خارج می‌شود.
از دیگر مزیت‌های حمایت از تولید داخلی رونق چرخه‌های اقتصادی و صنعت کشور است. با خرید هر کالای ایرانی جلوی بیکاری و بسته شدن کارخانه‌ها گرفته می‌شود.
در کشور ایران منافع مربوط به واردات برای شبکه توزیع بسیار بالاتر از فروش تولید داخلی است اما برای آینده فرزندانمان و آینده اقتصادی کشور باید این شبکه مهم در اقتصاد به این باور برسد که کشور با واردات نمی‌چرخد و اگر امروز به این وضع اقتصادی دچار شده‌ایم دلیلش غلبه کردن واردات بر تولید داخلی است. باید اذعان کرد که مشکل اشتغال با واردات حل نمی‌شود.
به طور قطع مسیر اشتغال کشور از مسیرهای مولد می‌گذرد و اشتغال این کشور با بیش از ٨٠ میلیون نفر جمعیت از طریق واردات حل نخواهد شد. بنابراین انتظار می‌رود که اگر فرهنگ‌سازی مناسبی انجام شود و شبکه توزیع و فروشندگان این همکاری را با تولیدگران ایرانی داشته باشند، بازار اسفندماه با توجه به گردش نقدینگی بالای خود بتواند موتور حرکتی تولید و اشتغال کشور را برای سال آینده خود روشن کند. در حال حاضر بیشتر تمرکز دولت در حمایت از کسب‌و‌کارها، معطوف به پرداخت تسهیلات است و حمایت‌های دیگر در جهت تقویت برندهای داخلی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. لازم به ذکر است علاوه بر حمایت دولت، حمایت مصرف کنندگان نیز برای حمایت از تولید داخلی لازم است تا با انتخاب و خرید محصولات داخلی حمایت خود را از کارگر ایرانی و رونق تولید داخلی اعلام نمایند.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی خراسان رضوی، جواد باقری 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی