کد خبر : 81422
/ 09:20
تلاش شبانه روزی برای زیبا سازی نوروزی مشهد ادامه دارد

حال خوب شهر

کار مداوم و شبانه‌روزی کارگران و خادمان شهری، گواه تحرکی‌است که در آستانه بهار طبیعت در شریان شهر دیده‌می‌شود. شهرداری مشهد نیز امسال با همت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته، درصدد خلق فضایی متفاوت و با نشاط برای شهروندان و زائران شهر امام رضا(ع) برآمده است.

حال خوب شهر

بنیامین یوسف‌زاده- صدای پای بهار به خوبی به گوش می‌رسد و شمیم آمدن سال جدید را می‌توان از رنگ و لعاب کوچه و خیابان‌های شهر به خوبی درک کرد. به هر گوشه شهر که نظر بیندازی می‌توانی جریان زندگی را لمس کنی و کار مداوم و شبانه‌روزی کارگران و خادمان شهری، خود گواه بسیار خوبی از تحرکی‌است که در آستانه بهار طبیعت در شریان شهر دیده‌می‌شود. شهرداری مشهد نیز امسال با همت و اهتمام بیشتری نسبت به سال‌های گذشته، درصدد خلق فضایی متفاوت و با نشاط برای شهروندان و زائران شهر امام رضا(ع) برآمده است.
در همین راستا در کنار کاشت بیش از ١٣ و نیم میلیون بوته گل در مشهد، اقدامات مختلفی همچون رنگ‌آمیزی بیش از یک میلیون وهفت هزار مترطول جدول، افزون بر ۴٨ هزار و ٣٠٠ متر گاردریل و بالغ بر ۴٧ هزار و ۵٠٠ متر هندریل توسط معاونت خدمات و محیط زیست شهری برای استقبال از بهار صورت پذیرفته است. در حوزه المان‌های نوروزی هم اتفاقات خوبی افتاده‌است و پس از داوری‌های دقیقی که توسط هیئت داوران جشنواره خانه بهار صورت گرفت، ١٨ المان به بخش نهایی راه یافت و قرار است این آثار هنری و بصری، مهمان نگاه‌های مردم باشند.
همچنین کار زیبای دیگری که امسال با قدرت توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری صورت پذیرفته، نقاشی‌های دیواری و به معنای دیگر دیوارنگاری‌های شهر است که بر روی بیش از ١۴ هزار و ٨٠٠ متر مربع از دیوارهای شهر بهشت نقش خواهد بست. دو هزار و ٣٠٠ متر مربع از این میزان نیز به دیوارنگاری‌های میدان فردوسی مشهد تعلق دارد که در حال کار روی آن هستند و به گفته مسئولان امر، روند اجرای آن تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه خواهد داشت. اکنون ٩٠ درصد کار دیوارنگاری شهر مشهد که برای خلق آن بین ۴۵٠ تا ۵٠٠ میلیون تومان نیز هزینه شده، به اتمام رسیده است.
بوستان زائرپذیر غدیر مشهد، روز گذشته شاهد رزمایشی تحت عنوان «مانور خدمت» بود که ٢٣ دستگاه اجرایی استان و شهر مشهد نقش‌آفرینان اصلی آن به شمار می‌آمدند. به گزارش شهرآرا، استاندار خراسان رضوی در حاشیه مانور خدمت دستگاه‌های اجرایی استان از افزایش حدود ١٠ درصدی ورود مسافر به استان در سال ٩۶ خبر داد و با پیش‌بینی همین سیر صعودی در ورود مهمانان نوروزی ٩٧ گفت: طی روزهای اخیر تاکنون ۵٨٠ هزار زائر و مسافر نوروزی از مسیرهای ریلی و جاده‌ای و هوایی وارد استان شده‌اند.
علیرضا رشیدیان با اشاره به مراسم سخنرانی مقام معظم رهبری در روز اول سال جدید در حرم مطهر رضوی ابراز امیدواری کرد: در سال جدید نیز با بهره‌گیری از منویات رهبر فرزانه انقلاب، در راستای ارائه خدمات بهتر، بیشتر و صادقانه‌تر به مردم حرکت کنیم.

از مجاوران غفلت نکنیم
شهردار مشهدمقدس نیز در این مراسم گفت: نکته‌ای که باید درباره نوروز به آن توجهی جدی داشت این است که از ۵/٣ میلیون جمعیت مجاور در کلان‌شهر مشهد نباید غفلت شود.قاسم تقی‌زاده خامسی عمده هزینه‌های شهر مشهد را از محل عوارض برشمرد که توسط مجاوران امام رضا(ع) پرداخت می‌شود و اظهار کرد: این در حالی است که از مسافران و زائران هیچ چیز نصیب شهرداری نمی‌شود.
وی با اعلام آمادگی کلان‌شهر مشهد برای میزبانی از ١٠ میلیون مسافر نوروزی افزود: طی سه ماه گذشته علاوه بر کارهای متداول هر ساله، اقدامات ویژه‌ای برای تسهیل تردد مردم صورت گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به نوسازی ۱۰ درصد از ناوگان اتوبوس‌رانی با ورود ۱۵۵ دستگاه اتوبوس و ۵۵ دستگاه مینی‌بوس اشاره کرد.

افتتاح خیابان آیت‌ا... طبسی در آخرین روز سال
تقی زاده خامسی گفت: سال‌ها بود که فضای محصور شده میدان سعدی نفس آدم را می‌گرفت اما در یک اقدام ضربتی و کار شبانه‌روزی دو ماهه، عرصه یک هکتاری این میدان روز یکشنبه(امروز) بازگشایی می‌شود.وی با بیان این که پروژه خیابان و پیاده‌راه دو سطحی آیت‌ا... طبسی نیز روز ۲۹ اسفند ماه جاری افتتاح می‌شود، اظهارکرد: این خیابان ۵۰۰ متری، یکی از زیباترین مسیرهای منتهی به حرم مطهر است که به صورت پیاده‌راه و همچنین با خودروهای برقی زوار را به صحن غدیر حرم منتقل می‌کند.
شهردار مشهد گفت: برای رفاه حال زائران زمین‌های خالی اطراف حرم مطهر تبدیل به پارکینگ شده است و همچنین یک پارک سوار در میدان فردوسی با مشارکت آستان قدس رضوی احداث شده است که ۲۹اسفندماه به بهره‌برداری می‌رسد.
تقی‌زاده خامسی آغاز بهره‌برداری آزمایشی از دو ایستگاه سعدی و شریعتی خط دوی قطار شهری مشهد و اتصال این خط به خط یک را عیدانه دیگر مدیریت شهری به شهروندان و زائران نوروزی دانست و اضافه کرد: بهره‌برداری آزمایشی از این ایستگاه‌ها و همچنین مسیر تلاقی دو خط قطارشهری در روزهای پایانی سال و افتتاحیه رسمی آن به سال نو موکول شده است.

تفاوت در مبلمان شهری
همچنین رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: شهرداری مشهد با فعالیت‌ها و اقدامات شبانه‌روزی خود به ویژه در حوزه مبلمان شهری، نوروزی متفاوت را برای زائران و شهروندان این شهر رقم زده است.
محمدرضا حیدری با اشاره به رونمایی از ٢١٠ دستگاه اتوبوس جدید در چند روز اخیر افزود: پروژه‌های بسیار مهمی همچون بازگشایی میدان سعدی، افتتاح خیابان دوسطحی آیت ا... واعظ طبسی و اتصال خطوط یک و ٢ قطار شهری به یکدیگر از مهم‌ترین عیدانه‌های مدیریت شهری به مردم به حساب می‌آید.

کاشت ۵/١٣ میلیون بوته گل در شهر
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد نیز در این مراسم از کاشت بیش از ١٢ میلیون بوته گل در شهر تاکنون خبر داد و گفت: فرایند کاشت گل‌های بهاری با کاشت افزون بر ۵/١٣ میلیون بوته گل به پایان می‌رسد و شهروندان و زائران شهر مشهد شاهد پهن شدن فرش گلی در شهر به بهانه این ایام خواهند بود.
خلیل‌ا... کاظمی همچنین به برگزاری ٣ جشنواره خاص و ویژه نوروزی در سه نقطه شهر اشاره کرد و گفت: در همین راستا جشنواره «صدای پای بهار» در میدان شهدا، «نسیم بهاری»، «نشاط بهاری» در میدان جانباز و جشنواره «باغ ایرانی»، «شکوفه بهاری» در احمدآباد در ایام تعطیلات عید نوروز برگزار می‌شود.
ابوالفضل مکرمی فر، مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، نیز در این مراسم با بیان اینکه مراسم افتتاحیه جشن نوروزگاه در آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود و برگرفته ازآیین‌های نوروزی است، گفت: رالی خانوادگی فردوسی تا خیام نیز با محوریت پاسداشت مفاخر استان هفته دوم فروردین ماه برگزار می‌شود. همچنین ضمن اینکه نوروزگاه در تمامی شهرستان‌ها اجرا می‎شود، مراسم مشترک نوروزگاه را در مرز دوغارون بین کشور ایران و افغانستان شاهد خواهیم بود.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی