کد خبر : 81903
/ 08:19
روایتی از بازار نیمه تعطیل برخی از صنوف مشهد، یک روز پس از افزایش ناگهانی دلار

بازی دلار با بازار

ظهیری- ظریفیان- پس از آنکه روز یکشنبه قیمت دلار به صورت لحظه‌ای بالا رفت و به پنج هزار و ٧٠٠ تومان رسید، روز گذشته هم التهاب بازار ارز همچنان ادامه داشت و حتی بنا به برخی اخبار، از مرز شش هزار تومان نیز گذشت.

بازی دلار با بازار

تأثیر هیجانی افزایش قیمت دلار به‌سرعت روی دیگر محصولات به‌ویژه محصولات وارداتی نمایان شد به طوری که در بازار موبایل و رایانه، قیمت‌ها افزایش یافت. بازار لوازم صوتی و تصویری و لوازم خانگی نیز در انتظار افزایش٢٠‌درصدی است. در بازدید میدانی خبرنگار شهرآرا، التهاب همچنان در این بازار موج می‌زند به طوری که روز گذشته خیابان امام‌خمینی مشهد مملو از جمعیتی بود که برای خرید دلار به دلال‌ها مراجعه کرده بودند.

خاموشی صرافی‌ها
خیابان امام‌خمینی مشهد که مرکز تبادلات ارزی استان محسوب می‌شود دیروز هم شلوغ بود. هرچند بسیاری از صرافی‌های این خیابان به نوعی روز خلوتی را پشت سر گذاشتند، بازار دلالان داغ داغ بود. نکته درخور توجه حضور گسترده‌تر مردم بود به طوری که هم داخل صرافی‌ها و هم بیرون آن‌ها و در مقابل تابلوی اعلان قیمت‌ها افراد زیادی تجمع کرده و مدام قیمت‌ها را سؤال می‌کردند.بازار طلافروشان نیز این روزها سکه است و از این رو، این روزها تقاضا برای خرید سکه افزایش یافته است.
علی جوادی مدیر یکی از صرافی‌های خیابان امام‌خمینی با بیان اینکه «هیچ‌گونه خرید و فروش دلار نداریم.» می‌گوید: متأسفانه بازار ارز طی این روزها آن‌قدر دچار التهاب شده‌است که هیچ ‌ریسکی برای خرید و فروش پذیرفته نیست.
ازدحام جمعیت جلو در یکی دیگر ازصرافی‌ها نشان می‌دهد خبرهایی درون آن هست. دست یکی از فروشندگان داخل این صرافی، بسته کامل دلار است و به متقاضیان اعلام می‌کند که به هر فرد حداکثر پنج هزار دلار آن هم با قیمت پنج هزار و ٩٧٠ فروخته می شود.

نبض بازار ارز در دست دلالان
سوی دیگر خیابان امام‌خمینی شرایط به گونه‌ای دیگر است.بازار دلالان در ابتدای کوچه«ثبت» داغ است و ازدحام در پیاده‌رو آن‌قدر زیاد است که شهروندان برای عبور از آن مسیر باید از حاشیه خیابان عبور کنند. از ساعت ١١ تا ١٣ قیمت ارز در بازار دلالان لحظه‌به‌لحظه در حال افزایش یا کاهش بود. یکی از دلالان در حالی که با گوشی تلفن همراه خود صحبت می‌کند به سرعت به میان جمعیت آمده و اعلام می کند که دلار چند تومانی پایین آمده و هر دلار را پنج هزار و ٨۵٠ می‌فروشد. یکی دیگر از دلالان می‌گوید: هرچه بخواهی دلار دارم، آن‌ هم با قیمت پنج هزار و ٩۵٠ تومان اما برای خرید، هر دلار را به قیمت پنج هزار و ٨۵٠ تومان خریداری می‌کنم.

صدایش چند روز دیگر درمی‌آید
درحالی که بازار دلار در خیابان امام‌خمینی پرالتهاب است، آن‌طرف‌تر در خیابان سعدی جایی که نبض بازار لوازم خانگی مشهد می‌زند، بازار آرام است.
حسینی، از فروشندگان لوازم خانگی معتقد است، صدای افزایش قیمت دلار چند روز دیگر در این بازارهم به صدا در خواهد آمد.
محمدی، صاحب یکی از فروشگاه‌های برند لوازم صوتی و تصویری نیز می‌گوید:فعلا قیمت لوازم صوتی و تصویری و لوازم خانگی این برند تغییری پیدا نکرده است اما به دلیل افزایش قیمت دلار، احتمالا افزایش ٢٢ درصدی قیمت‌ها را خواهیم داشت. وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه محصولات این شرکت به‌روز فروش می‌رود، احتمال افزایش قیمت به دلیل افزایش قیمت دلار طبیعی است.
فرشنده یکی دیگر از برندهای لوازم صوتی و تصویری نیز از افزایش ١۵ تا ٢٠ درصدی محصولات این برند خبر می دهد و می گوید: سایر برندهای لوازم صوتی و تصویری نیز افزایش دارد و حتی برندهای ایرانی هم ثبات قیمت نخواهد داشت.

بازار موبایل و رایانه
بازار موبایل و رایانه نیز دچار التهاب شده است، به طوری که از روز گذشته برخی از موبایل‌فروشان قیمت گوشی‌های خود را افزایش داده‌اند. البته افزایش قیمت گوشی‌های موبایل برند بیشتر از گوشی‌های متداول بوده است. همین وضعیت بر بازار رایانه و لوازم آن هم حاکم است به طوری که قیمت انواع لپ‌تاپ درمشهد افزایش یافته است.
رئیس اتحادیه موبایل‌فروشان مشهد می‌گوید: با افزایش قیمت دلار، عصر یکشنبه، بازار فروش این کالا در مشهد تعطیل شد و دوباره از روز دوشنبه فعالیت خود را شروع کرد.
افشین اکبری از متضرر شدن موبایل‌فروشان در این شرایط خبر می دهد و می افزاید: فروشندگان برای حفظ ارزش سرمایه خود مجبور به افزایش قیمت کالا با توجه به نرخ ارز خواهند بود که این افزایش قیمت و بی‌ثباتی باعث بالا رفتن رکود در بازار خواهد شد.

تأثیر دلار بر تولید
در حالی برخی گرانی دلار را به نفع تولید ملی می‌دانند، برخی از کارشناسان این موضوع را رد می‌کنند و می‌گویند با توجه به وابستگی واحدهای تولیدی کشور به واردات مواد اولیه، بر اثر گرانی دلار، هزینه تولیدکننده داخلی نیز افزایش می‌یابد و این مسئله خود را به صورت گرانی قیمت کالاهای ساخت داخل نشان خواهد داد.
یحیی آل اسحاق، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، دراین‌باره به ایسنا گفته است که با گرانی دلار باید منتظر گرانی کالاهای ایرانی بود. وی با اشاره به اینکه نکات مثبتی که برای افزایش قیمت ارز مطرح می‌شود در کوتاه‌مدت به نکات منفی تبدیل خواهد شد می‌گوید: افزایش نرخ ارز به افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی و گرانی کالای تولیدی داخل منجر می‌شود. وی می‌گوید: مخارج زندگی مصرف‌کنندگان هم به طور مستقیم و غیرمستقیم متأثر از قیمت دلار است و با افزایش قیمت دلار، قیمت همه کالاهای موردنیاز مصرف‌کنندگان از نخود و لوبیا گرفته تا سایر کالاها افزایش می‌یابد.

کمبود مواد اولیه
هنوز هیچ چیزی نشده افزایش قیمت دلار تأثیر خود را روی برخی از تولیدی‌های مشهد گذاشته است به طوری که نایب‌رئیس اتحادیه خیاطان و تولیدکنندگان پوشاک مشهد می‌گوید: نوسانات دلار موجب شده است تولیدکنندگان پوشاک در خرید مواد اولیه با مشکل مواجه شوند. در صورت ادامه این روند جهش فزاینده‌ قیمت پوشاک داخلی را شاهد خواهیم بود.
محسن مرادی می‌افزاید: کارخانجات پارچه و مواد اولیه فعلا هیچ محصولی به تولیدکنندگان نمی‌فروشند. این موضوع به رکود موجود در بازار پوشاک دامن می‌زند و واحدهای صنفی را به سمت تعطیلی کسب‌وکار خود سوق خواهد داد چنان‌که از ابتدای سال تاکنون، متأسفانه پنج مورد ابطال پروانه به دلیل ورشکستگی داشته‌ایم که در این مدت کم‌، نگران کننده است.

افزایش تقاضای صادرات و سپس رکود
همچنین علیزاده، فعال اقتصادی و صادرکننده، با بیان اینکه افزایش قیمت دلار سبب شده است برخی تاجران افغانستانی این روزها برای خرید کالا بیشتر به سراغ ما بیایند می‌گوید: در سال ٩١ هم که قیمت دلار افزایش یافت چند ماه صادرات بیشتر شد اما از آنجا که قیمت کالاهای داخلی به دلیل رشد هزینه تولیدکنندگان افزایش یافت، دوباره صادرات کاهش یافت. از این رو، گرانی دلار فقط مقطعی به نفع صادرات بود.

تأثیر دلار بر بازار مسکن
در حالی که برخی از شهروندان این روزها در حال تبدیل نقدینگی خود به دلار و سکه هستند، کارشناسان اقتصادی از تأثیر افزایش قیمت دلار بر بازار مسکن در ماه‌های آتی خبر می‌دهند و می‌گویند ظرف دو تا سه ماه آینده مسکن گران خواهد شد.
محمد علی‌نیا، عضو انجمن انبوه‌سازان، دراین‌باره می‌گوید: افزایش قیمت دلار سبب هدایت نقدینگی به بازار مسکن می‌شود و سفته‌بازی در این بازار را رونق می‌دهد. وی می‌افزاید: در ماه‌های آینده، احتمال افزایش حبابی قیمت مسکن وجود دارد اما بعد از چندی، این حباب می‌ترکد و قیمت‌ها تا اندازه‌ای کاهش می‌یابد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی