کد خبر : 82303
/ 09:26
پس از گذشت ١٣۶ روز از آغاز اجرای طرح رجیستری، بازار موبایل‌های قاچاق به پایان رسید

گوشی قاچاق از دسترس خارج شد

اکنون همه گوشی‌های موجود در بازار، آن‌هایی هستند که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند.

گوشی قاچاق از دسترس خارج شد

علیرضا ظهیری- ١۴ آذرماه سال ٩۶ بود که پس از گذشت حدود سه سال از زمزمه‌های اجرای طرح بزرگ رجیستری گوشی‌های تلفن‌ همراه که به حضور گوشی‌های قاچاق در بازار پایان می‌داد، این طرح در شش مرحله اجرا شد. روز گذشته، اول اردیبهشت، با اجرای مرحله ششم طرح رجیستری برای برند سامسونگ که حجم درخور ملاحظه‌ای از بازار مربوط به این برند است، عملا همه گوشی‌های قاچاق در بازار از دسترس خارج شدند. اکنون همه گوشی‌های موجود در بازار، آن‌هایی هستند که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند. در همین رابطه روز گذشته نیز آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در پیامی اعلام کرد: با اجرای بخشی از پروژه دولت الکترونیک، قاچاق گوشی تلفن همراه به صفر نزدیک می‌شود. از مردم عزیز و همه همکاران این طرح سپاسگزارم. امیدوارم با همکاری بیشتر دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و اجرای کامل‌تر دولت الکترونیک، شاهد شفافیت بیشتری در اقتصاد کشور باشیم.

خروج غیرمجازها از دسترس
رئیس اداره گمرکی و ارزیابی تجهیزات ارتباطی سازمان تنظیم مقررات شمال شرق کشور با اشاره به اجرای شش‌مرحله‌ای طرح رجیستری تلفن همراه گفت: این طرح از تاریخ ١۴ آذر برای برند اپل آغاز شد و در تاریخ‌ ٨ دی‌ برای برند‌های موتورولا، گوگل و بلک‌بری، ٢٨ بهمن برای ال‌‌جی، ١٩ اسفند برای نوکیا و هوآوی و ٢۶ اسفند نیز برای سونی، تکنو و شیائومی ادامه یافت.
اصغر شه‌پری افزود: اجرای طرح رجیستری تلفن همراه در نهایت با در نظر گرفتن برند سامسونگ که ۵٨ درصد بازار موبایل را در اختیار دارد در تاریخ یکم اردیبهشت‌ سال به کار خود پایان داد. امروز اعلام می‌کنیم طی این مدت همه گوشی‌های قاچاق از دسترس خارج شده‌اند و حجم گوشی قاچاق در بازار به صفر رسیده است.وی گفت: شهروندان در صورت بروز هرگونه مشکلی می‌توانند از طریق سامانه ٠٩۶٣۶۶ یا سایت hamta.ntsw.ir اطلاعات خود را تکمیل کنند.شه‌پری ادامه داد: کاربران باید هنگام خرید گوشی تلفن همراه، با شماره‌گیری کد دستوری #٧٧٧٧* شناسه بین‌المللی IMEI گوشی را استعلام کنند و اگر پاسخ آن مثبت بود، با اطمینان از قانونی بودن گوشی، آن را خریداری کنند. همچنین کاربران هنگام خرید گوشی علاوه‌بر استعلام IMEI باید دقت کنند روی جعبه یا کارت گارانتی کد فعال‌سازی گوشی درج شده باشد و در صورت نبودن کد فعال‌سازی، از خرید آن خودداری کنند.
وی ادامه داد: فرایند دیگری که خریداران باید انجام دهند فعال‌سازی گوشی است. هر مشترک باید پس از روشن کردن گوشی با استفاده از کد فعال‌سازی درج‌شده روی جعبه گوشی یا کارت گارانتی از طریق کد #٧٧٧٧* با انتخاب گزینه دوم با عنوان «فعال‌سازی» با وارد کردن شناسه IMEI گوشی و شماره سیم‌کارتی که از آن روی این گوشی استفاده خواهد شد و کد فعال‌سازی، گوشی خود را فعال کند.
رئیس اداره گمرکی و ارزیابی تجهیزات ارتباطی سازمان تنظیم مقررات شمال شرق کشور اضافه کرد: پس از آن، کاربر پیغامی دریافت می‌کند با این مضمون که در حال فعال‌سازی چه نوع گوشی با چه مشخصاتی است. در صورت تأیید کاربر، گوشی در شبکه برای وی فعال می‌شود.

امکان تقلب در اصالت گوشی وجود ندارد
همچنین دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان خراسان رضوی با تأکید بر اینکه سامانه رجیستری به گونه‌ای تعریف شده است که امکان تقلب، جعل کد و بارکد وجود ندارد اظهار کرد: خوشبختانه از زمان اجرای طرح تاکنون هیچ‌گونه فعال‌سازی گوشی قاچاقی گزارش نشده است. در آینده نیز اگر اتفاقی بیفتد، به طور قطعی تدابیر لازم اتخاذ می‌شود. محمد ابراهیم افشاری با بیان اینکه پرونده گوشی قاچاق در کشور بسته شده است ادامه داد: آوردن گوشی قاچاق به کشور به مثابه آوردن یک اسباب‌بازی است. البته مسافرانی که قصد واردات گوشی از خارج از کشور را دارند باید بدانند که تنها در طول سال یک بار آن هم با پاسبورت و کد ملی امکان‌پذیر است. البته عوارض گمرکی نیز دریافت می‌شود.وی با اشاره به تعداد گوشی‌های مسدودشده از ابتدای اجرای رجیستری در کشور گفت: طی این مدت ١٠٨ هزار و ۵٨٨ گوشی اپل، ١٠ هزار و ۴۵٠ گوشی موتورولا، ٢٣۵ گوشی گوگل، ٩٣٢ گوشی بلک‌بری، ٢٠ هزار و ٧۵۴ گوشی ال‌جی، ۴٣ هزار و ٩۴۴ گوشی نوکیا و ٢٧ هزار و ٧۴۴ گوشی هوآوی مسدود شده است. در مجموع ٢١٠ هزار ٧۶٧ گوشی مسدود شده است.

بازار به هم ریخته است
رئیس اتحادیه صنف تلفن همراه مشهد نیز با اشاره به اجرای آخرین مرحله طرح رجیستری در برند سامسونگ گفت: البته برای برندهای متفرقه دیگر مهلتی داده شده است اما با توجه به اینکه حجم درخور ملاحظه‌ای از بازار مربوط به برند سامسونگ است، اکنون بازار تلفن همراه به هم ریخته است.
افشین اکبری با بیان اینکه پیش از اجرای مرحله پایانی، طرح تنها برای ۴٢ درصد گوشی‌ها اجرا شده بود و ۵٨ درصد مابقی مربوط به برند سامسونگ بود ادامه داد: با توجه به اینکه تنها دو شرکت انحصار وارد کردن گوشی سامسونگ را دارند و اکثر کالاهای وارداتی این برند نیز به صورت قاچاق است، تلفن همراه این برند در بازار کم شده است.

احتمال افزایش قیمت
وی افزود: البته با افزایش نمایندگی‌ها در آینده تعداد شرکت‌های وارد‌‌کننده این برند افزایش خواهد یافت اما طی یک ماه و نیم آینده بازار دچار کمبود این مدل گوشی می‌شود. پس از اجرای طرح و مشکلات ارزی ٢٠ درصد به قیمت این محصول اضافه شده است، احتمال می‌رود طی روزهای آینده قیمت انواع گوشی‌های این برند تا ۵٠ درصد هم افزایش یابد.

سرانجام گوشی‌های قاچاق
همچنین معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه حجم عظیمی از گوشی‌های موجود در بازار مربوط به گوشی‌های سامسونگ است اظهار کرد: در حالی که در سال گذشته یکی از نگرانی‌های حوزه مبارزه با قاچاق کالا اجرای طرح رجیستری بود، با اجرای این طرح از آذر‌ماه و پایان آن در روز گذشته، خوشبختانه موضوع قاچاق تلفن همراه به سرانجام خوبی رسید.علی باخرد با تأکید بر اینکه طی بازدیدهایی که بازرسان داشته‌اند خوشبختانه در برندهایی که طرح رجیستری برای آن‌ها اجرا شده هیچ‌ مشکلی از نظر گوشی قاچاق وجود نداشته است خاطرنشان کرد: خوشبختانه از امروز موضوع گوشی قاچاق جزو ١٠ اولویت این سازمان در حوزه قاچاق کالا نیست.

هرگونه افزایش قیمت تخلف محسوب می‌شود
وی درباره احتمال افزایش قیمت برند سامسونگ در بازار به بهانه ارز یا کمبود این برند گفت: طرح رجیستری به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند دلیلی بر افزایش قیمت گوشی تلفن همراه باشد اما با توجه به اینکه جلو قاچاق گرفته شده است، عوارض گمرکی اعمال و هزینه خدمات پس‌ازفروش نیز اضافه خواهد شد که درصد این افزایش نیز کم است.باخرد با بیان اینکه به دلیل حل شدن مشکل ارز با قیمت چهار هزار و ٢٠٠ مشکل ارزی نیز برای واردات وجود ندارد تأکید کرد: برای واردات گوشی‌های تلفن همراه از گمرک با توجه به ترخیص آن‌ها تا نهایتا ٧٢ ساعت و افزایش شرکت‌های واردکننده و نمایندگی‌ها، مشکلی وجود ندارد.وی گفت: افزایش قیمت گوشی تلفن همراه به هر بهانه‌ای منفی است و با متخلفان برخورد می‌شود. شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب را از طریق سامانه ١٢۴ اطلاع دهند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی