کد خبر : 82556
/ 08:20
در نشست فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد با مدیریت شهری مطرح شد

مبادلات شهرداری بر مدار شفافیت

محمدرضا حیدری ضمن بیان اینکه اعتقاد داریم شفافیت اداری در گرو نظارت مردمی است، تصریح کرد: شورای شهر در راستای افزایش شفافیت تمام بخش‌های بودجه شهر را به‌صورت علنی اعلام کرده است، همچنین تمام مذاکرات جلسات شورای شهر به‌صورت زنده پخش می‌شود.

مبادلات شهرداری بر مدار شفافیت

مسعود سلطانی- در راستای افزایش شفافیت مالی در مدیریت شهری، سامانه برخط اطلاع‌رسانی کلیه مبادلات مالی و قردادهای شهرداری راه‌اندازی می‌شود. رئیس شورای اسلامی مشهد مقدس ضمن اعلام این خبر در جمع دبیران تشکل‌های مردمی استان گفت: پیرو مصوبه ماه گذشته شورای اسلامی شهر، مطالعات لازم برای راه‌اندازی این سامانه انجام شده است و در آینده‌ای نه چندان دور این سامانه رونمایی می‌شود.
محمدرضا حیدری ضمن بیان اینکه اعتقاد داریم شفافیت اداری در گرو نظارت مردمی است، تصریح کرد: شورای شهر در راستای افزایش شفافیت تمام بخش‌های بودجه شهر را به‌صورت علنی اعلام کرده است، همچنین تمام مذاکرات جلسات شورای شهر به‌صورت زنده پخش می‌شود.
وی در ادامه در پاسخ به یکی از دبیران تشکل‌های مردمی درباره انحلال گروه مشاوران جوان شهرداری گفت: هر سازمان اجتماعی باید پاسخ‌گوی نیاز مشخصی باشد، در غیر این صورت به حاشیه می‌رود یا حذف می‌شود. طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، گروه مشاوران جوان سابق نیز فاقد این کارکرد مهم بود. با وجود این به خاطر اهمیت مشارکت جوانان در مدیریت شهر، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ملزم شده است مدل مشارکت جوانان را به زودی طراحی و سپس اجرا کند.

لایحه سازمان ملی جوانان در دست مجلس
معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزیر ورزش و جوانان نیز در این نشست گفت: در سال ٩۶ مجمع ملی سمن‌های جوانان را شکل دادیم که این کار مقدمه‌ای برای شکل‌گیری پارلمان ملی جوانان است. بی‌تردید هم‌افزایی تشکل‌ها در پارلمان جوانان منجر به افزایش توان آن‌ها خواهد شد و این ظرفیت می‌تواند در اختیار بدنه اجرایی کشور قرار گیرد.
عبدالحمید احمدی افزود: در سال گذشته سه هزار و ۵۶٠ کارگاه آموزشی ازدواج در سطح استان‌های کشور برای جوانان برگزار شد و امیدواریم این فرآیند در سال جاری نیز تداوم پیدا کند.
وی ضمن اشاره به اینکه یکی از مطالبات جوانان فعال در سمن‌ها ارتقای ساختار حوزه مدیریت جوانان بوده است، گفت: تفکیک حوزه جوانان از وزارت ورزش و تشکیل سازمان ملی جوانان در حال پیگیری است و دولت لایحه این کار را تقدیم مجلس کرده است.
معاون وزیر ورزش و جوانان افزود: دولت توجه ویژه‌ای به حوزه ازدواج جوانان دارد. در پنج سال گذشته تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج رشد قابل توجهی داشته و از سه میلیون تومان به ١۵ میلیون تومان رسیده است. در سال جاری نیز تاکنون ٩٢ درصد متقاضیان وام ازداوج، تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.

از نظرات مردم باید استفاده کنیم
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر نیز در ابتدای این نشست گفت: هر چقدر میزان مشارکت تشکل‌های سازمان‌یافته و مسئولیت‌پذیر در امور شهری بیشتر و فعالیت‌های مردمی سازمان‌یافته‌تر، عملکرد مدیریت شهری نیز بهبود پیدا می‌کند.
وی در رابطه با پویش دانشجویی در دانشگاه فردوسی درباره بهای استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی نیز گفت: نمایندگان دانشجویان فعال در این کمپین بالافاصله پس از آغاز فعالیت با اعضای شورای شهر جلساتی داشتند و خواسته آن‌ها در حال پیگیری است. گفت‌وگو‌محوری یکی از رویکردهای شورای پنجم است، چراکه مدیریت شهری باید از نظرات مردم برای حل مشکلات شهر استفاده کند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی