کد خبر : 82559
/ 08:46
مسئولان از برخورد با محتکران خبر می‌دهند

پس‌لرزه‌های دلار در بازار روغن

صنعت روغن خوراکی که ٩٠‌درصد مواد‌ اولیه آن وارداتی است، از بخش‌هایی است که از سونامی دلالی در امان‌نمانده و در روزهای گذشته التهاباتی را تجربه کرده‌ است. با اینکه قیمت این کالا هنوز در بازار تغییری نکرده‌ است، اما عرضه آن به‌ویژه در مصارف صنعتی و عمده کم شده‌ است.

پس‌لرزه‌های دلار در بازار روغن

الهام ظریفیان- سونامی تغییرات شدید نرخ ارز طی هفته‌های گذشته تأثیر خود را بر بخش‌های مختلف اقتصادی گذاشته است و با وجود تلاش دولت برای تک‌نرخی کردن ارز و کنترل بازار، شرایط برای سوءاستفاده دلالان همچنان فراهم است.
صنعت روغن خوراکی که ٩٠‌درصد مواد‌ اولیه آن وارداتی است، از بخش‌هایی است که از این سونامی دلالی در امان‌نمانده و در روزهای گذشته التهاباتی را تجربه کرده‌ است. با اینکه قیمت این کالا هنوز در بازار تغییری نکرده‌ است، اما عرضه آن به‌ویژه در مصارف صنعتی و عمده کم شده‌ است. این تغییرات به گفته کارشناسان در‌صورتی‌که کنترل نشوند می‌تواند در روزهای آینده بحرانی شبیه آنچه در موضوع تخم‌مرغ به‌وجود آمد را در بازار ایجاد کنند. ‌
دبیر‌خانه صنعت‌و‌معدن خراسان‌رضوی در‌ همین‌ خصوص به شهرآرا می‌گوید: روغن جزو گروه یک سبد خانوار است و در طیف گسترده‌ای از صنایع‌غذایی یک ماده ضروری در فرایندهای تولید است. کمبود آن اگر در دراز‌مدت ادامه یابد این صنایع را با چالش مواجه می‌کند.

سوداگران روغن
فیروز ابراهیمی با اشاره به اینکه ٩٠‌درصد روغن‌خام در کشور وارداتی است می‌افزاید: بخشی از این مشکل ممکن است در فرایندهایی از واردات مثل حمل‌و‌نقل مشکلاتی پیش‌آمده‌ باشد که در‌نتیجه کالا به‌موقع به بازار نرسد. اما طی چند روز آینده این مشکل رفع می‌شود و از این بابت جای نگرانی نیست. دلیل عمده به نوسانات ارزی اخیر برمی‌گردد.
وی توضیح می‌دهد: برخی فعالان اقتصادی با توجه به نوسانات شدید ارز‌ از تزریق روغن به بازار خودداری کرده‌اند. این افراد با افزایش قیمت ارز رفتاری سوداگرانه داشته‌اند که با شرایط حاضر جامعه ما همخوانی ندارد.
وی ادامه می‌دهد: ‌قطعا اگر ضرورتی باشد دستگاه‌های نظارتی به موضوع ورود خواهند یافت و با رایزنی‌هایی که با مسئولان استانی در‌این‌خصوص شده‌ است اطمینان داریم که جای نگرانی نیست و موضوع حل می‌شود.

پروسه طولانی واردات روغن
کارشناس مسئول اداره نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این خصوص می‌گوید: روغن جزو گروه اول کالاهای اساسی مردم است و مشمول نرخ‌گذاری سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان می‌شود. در حال حاضر نرخ جدیدی به ما ابلاغ نشده‌است و تمام واحدهای تولیدی و توزیعی الزاما باید قیمت مصوب را رعایت کنند.
عباس اخوان با تاکید بر اینکه در این خصوص اقدامات نظارتی انجام و گزارشاتی ارائه شده‌است می‌افزاید: روغن در بازار کم شده ولی به این معنا نیست که واحدهای تولیدی تزریق خود را کم کرده‌باشند. اگر ما به این جمع‌بندی برسیم که چنین اتفاقی افتاده‌است مطابق مقررات با آن‌ها برخورد خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه قیمت مواد اولیه روغن تابع نرخ ارز است می‌گوید: تغییرات نرخ ارز طی روزهای اخیر در این موضوع تأثیر داشته است. پس از دستورالعمل نرخ ارزی نیز فرایند گشایش اعتبار برای واردات کالا به پروسه‌ای زمان‌بر تبدیل شده است.

پرونده تخلف روی میز صنعت و معدن
اخوان در خصوص تعلل تولیدکنندگان از عرضه روغن به بازار می‌افزاید: توقع این است که بخشی از هزینه‌های تولید افزایش پیدا کرده‌باشد و روند عرضه نیزبه دلیل نوسانات نرخ ارز، دستمزد کارگری و حتی تعطیلات نورزی با کاهش مواجه شده باشد. این موضوع در شبکه توزیع ملموس بوده‌است. مقایسه آمار ابتدای این ماه و آخر فروردین در سامانه قیمت نشان از افزایش قیمت ندارد ولی کارخانجات حاشیه سود را کم کرده‌‌اند. اگر از نرخ مصوب رد شده باشد تخلف است و با آن برخورد خواهیم کرد. در خصوص امتناع از عرضه نیز اگر گزارش‌ها مبین این باشد که تولیدکننده‌ای به صورت ارادی مبادرت به انباشت کالا و امتناع از عرضه به بازار می‌کند، با آن برخورد خواهیم کرد.
وی می‌افزاید: حاضر در حوزه نظارتی یک پرونده در زمینه گران‌فروشی در دست بررسی داریم که مستندات اولیه آن جمع‌آوری شده است و پس از نظر کارشناسی آن را به تعزیرات حکومتی معرفی خواهیم کرد.

تغییر شرایط فروش
اخوان می‌گوید: یکی از تغییرات این است که اگر در گذشته فروش به‌صورت سه ماهه و شش ماهه انجام می‌شد امروز فقط به‌صورت نقدی فروش انجام می‌شود. این موضوع سطح خرید را پایین می‌آورد.
وی ادامه می‌دهد: نوع محصولات نیز تغییر کرده‌ است. به طور‌مثال قبلا روغن جامد ١۶‌کیلویی با نرخ مصوب برای مصارف صنعتی و قنادی‌ها و رستوران‌ها و موارد مشابه عرضه می‌شد ولی امروز تولیدکنندگان به دلیل اینکه قیمت تمام‌شده این محصولات بالاتر از نرخ مصوب در‌‌‌‌‌می‌آید، تولید این محصول را متوقف کرده‌اند و به جای آن روغن ۵‌کیلویی که نرخ مصوب ندارد و می‌توانند
بهای تمام‌شده خود را در آن جبران کنند، به شبکه توزیع عرضه می‌کنند. البته این موارد در سطح ملی اتفاق افتاده است. زیرا عمده روغن خراسان‌رضوی خارج از استان و بیشتر از خوزستان می‌آید.

دلالی در بازار روغن
همچنین مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان‌رضوی به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: کمبودی در بازار نداریم ولی عرضه ‌نداشتن و تغییر شرایط آن تا تعیین‌تکلیف وضعیت ارز وجود دارد.
سید جمال کاظمی می‌افزاید: با اتحادیه عمده‌فروشان مواد‌غذایی چند گشت مشترک داشته‌ایم و با چند عمده‌فروش بزرگ مشهد جلساتی داشته‌ایم. صحبت از کمبود نیست و صحبت از کم‌کردن و در مواردی نبود عرضه و تغییر شرایط عرضه از سوی تولیدکنندگان به دلیل نگرانی آن‌ها از تغییرات نرخ ارز ‌است.
وی با تأکید بر اینکه در توزیع مواد‌اولیه نوعی دلالی دست دارد‌ که در نحوه ارائه به بازار تأثیر می‌گذارد می‌افزاید: بسته به اینکه این نبود عرضه‌‌ در قالب احتکار است یا در شکل‌های دیگری به‌وجود‌آمده است، دولت تصمیمات مختلفی می‌گیرد که یکی از آن‌ها می‌تواند از طریق ستاد تنظیم بازار کشور باشد.
کاظمی همچنین به تشکیل چندین‌ پرونده‌ تخلف در‌این‌خصوص در خراسان‌رضوی اشاره می‌کند و می‌افزاید: طی هفته گذشته ۵٢ بازرسی از عمده‌فروشان درجه یک داشته‌ایم که ١٣‌پرونده در زمینه گران‌فروشی تنظیم کرده‌ایم. اسناد و مستندات این پرونده‌ها در‌حال تهیه و بررسی است ولی ارزش ریالی آن‌ها هنوز نهایی نشده است.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی