کد خبر : 83000
/ 16:28
معاون قوه قضائیه در مشهد:

کودک‌آزاری جزو آسیب‌های اولویت دار نیست

کارگاه ملی مجریان و هدایتگران مشارکت‌های مردمی قوه قضائیه روز گذشته در مشهد برگزار شد.

کودک‌آزاری جزو آسیب‌های اولویت دار نیست

بنیامین یوسف‌زاده-شهرآراآنلاین، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این گردهمایی که در محل سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب برگزار شد، گذری به نحوه مطلوب مواجهه فعالان حوزه پیشگیری با مردم داشت و گفت: برای ارتباط‌گیری مناسب با جامعه باید سلیقه‌ها را بشناسیم، مطالعه کنیم و مردم‌شناسی بالایی داشته باشیم.
محمدباقر الفت با اشاره به سرفصل‌های پیشگیری در حوزه‌های مختلف افزود: در طول سال‌های اخیر به موضوعات مختلفی اعم از پیشگیری وضعی، فرهنگی، قضایی و امنیتی پرداخته‌ایم و به‌همین‌دلیل اکنون با انباری از پیشگیری‌ها مواجهیم. وی اعتقاد دارد که اگر بیش از اندازه داستان پیشگیری‌ها را گسترده کنیم، برنامه‌های این حوزه ملال‌آور می‌شود و ممکن است حتی اثر عکس نیز در برخی موارد داشته باشد. الفت متذکر شد: در صورتی که برنامه‌هایی که برای حوزه پیشگیری در جامعه تدارک دیده‌ایم، به سطح جامعه نرود و پشت همین میزها باقی بماند، توفیق چندانی در تأثیرگذاری به هنگام و مناسب نخواهیم داشت.
وی با تأکید بر اینکه حضور مردم در حوزه پیشگیری، باید به عنوان یکی از اصول این عرصه شناخته شود، بیان کرد: به‌طور مثال حضور مردم در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، باعث پیروزی شد و در هرجایی که دستمان را از دست مردم جدا کردیم، با مشکلات مختلفی مواجه شدیم.
نگاه حاکمیتی، سم کار اجتماعی است
وی داشتن نگاه حاکمیتی را به عنوان سمی برای کار و فعالیت اجتماعی قلمداد کرد و گفت: کسانی که کار اجتماعی می‌کنند، نباید زبان تحکمی داشته باشند و این‌گونه نگاه نه تنها مردم را در انجام فعالیت‌ها پای کار نمی‌آورد بلکه باعث ایجاد انزجار در بدنه جامعه خواهد شد.این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین در این روند نباید حاکمیت تمام ابزارها را در اختیار جامعه قرار دهد و باید برای اثرگذاری موضوع پیشگیری، از ابزارهایی که در دست مردم است نیز استفاده کرد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه همچنین در حاشیه این همایش در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار شهرآرا در واکنش به سؤالی در خصوص نحوه ورود این مجموعه به پدیده کودک‌آزاری و نقش پیشگیری در کاهش این آسیب اجتماعی گفت: موضوعاتی همچون کودک‌آزاری معمولا با یک عقبه خارج از کشور وارد می‌شوند؛ به معنای دیگر این‌موضوع همراه با یک علم آموخته توسط دانش‌آموختگان خارج به داخل وارد می‌شود.
وی ادامه داد: اما این که چقدر کودک‌آزاری در جامعه موضوعیت دارد و باید به آن پرداخته شود، باید مورد بررسی قرار گیرد. الفت این نکته را نیز گفت که هنوز آمار و ارقام موجود این موضوع به اثبات نرسیده است که موضوع کودک‌آزاری، جزو آسیب‌های اولویت‌دار ما باشد.
حجت‌الاسلام علی مظفری، مدیرکل دادگستری خراسان رضوی، نیز در این گردهمایی با اشاره به نقش مؤثر پیشگیری در کاهش جرایم اجتماعی گفت: سالانه شاهد یک میلیون و ۵٠٠ هزار پرونده هستیم که خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه توانسته‌ایم جلوی افزایش ورودی‌ها را در این زمینه بگیریم.
کار جهادی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی
اما معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه که در ادامه سفر خود به مشهد در همایش ملی دیده‌بانان پیشگیری از وقوع جرم نیز شرکت کرده بود، در جمع فعالان سامانه جامع ارتباطات مردمی این‌قوه گفت: قوه قضائیه در راستای اجرایی کردن منویات و رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری در این‌خصوص گام‌هایی‌جدی برداشته است که البته هنوز باید کارهای بیشتری انجام شود.
رفاهی، مدیرکل اداره پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، نیز در این همایش گفت: برای رسیدن به اهداف مورد نظر باید از ظرفیت‌های مردمی و مدنی به بهترین شکل استفاده کرد و برنامه‌های مدونی نیز برای این منظور تدارک دیده‌ایم. صادقی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی نیز در این همایش بر توجه ویژه به ترتیب اثر دادن اخبار دریافتی از سامانه «سجام» تأکید کرد و گفت: باید به دنبال عملیاتی شدن شبکه ملی دیده‌بانی برای نظارت بهتر و مؤثرتر بر مجموعه‌های مختلف باشیم.
سیدامیر مرتضوی، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی، نیز در این همایش تعداد ثبت‌نامی‌های سامانه سجام استان را دو هزار و ٧٨٧ نفر اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه بیش از ٨٠ درصد جرایم استان در شهر مشهد شکل می‌گیرد، یک هزار و ٧۶٠ نفر از این تعداد در این شهر فعال هستند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی