کد خبر : 83003
/ 10:35
طرح تقاطع ساجدی-جانباز تا دو ماه دیگر آماده می‌شود

نسخه ضربتی مهار ترافیک در بولوار جانباز

از سمت میدان جانباز به سمت تقاطع جانباز-فرامرزعباسی که حرکت کنید ترافیک به طور مشخص در نزدیکی این چهارراه به ویژه از کنار بازار میوه و تره‌بار شهرداری به بعد کاملا محسوس است.

نسخه ضربتی مهار ترافیک در بولوار جانباز

خسروی- «تقاطع جانباز با شهید فرامرزعباسی نیازمند یک راهکار اساسی مانند اصلاح هندسی به منظور کاهش ترافیک است. به ویژه اول شب‌ها ترافیک این تقاطع به بزرگ‌راه آزادی هم کشیده می‌شود و تردد بزرگ‌راه را دچار اختلال می‌کند، در طرف مقابل-ازسمت میدان جانباز- هم از جانباز١٣ تا چهارراه و در دو سمت بولوار فرامرزعباسی، ترافیک سنگینی ایجاد می‌شود. از شهرداری محترم خواهشمندیم دستوری برای رفع این مشکل اعصاب خردکن و همیشگی بدهند.»، «مطالعات ترافیکی بولوار جانباز، به‌ویژه تقاطع جانباز با فرامرزعباسی چه زمانی پایان می‌یابد و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود؟ هر روز، سوخت و زمان بسیاری از مردم در چهار طرف این چهارراه شلوغ هدر می‌رود.»اگر از رانندگان مشهدی بخواهیم تعدادی از چهارراه‌های پرترافیک مشهد را نام ببرند قطعا چهارراه جانباز در بین چند معبر یا تقاطع اول خواهد بود. چهارراهی که به علت استقرار تعدادی مجتمع‌ تجاری، تالار و... به چهارراه «کیان‌سنتر» نزد شهروندان معروف شده است. به درخواست شهروندان برای بازدید میدانی سری به این معبر پرترافیک شهری می‌زنیم.

چهارراه همیشه پر ترافیک
از سمت میدان جانباز به سمت تقاطع جانباز-فرامرزعباسی که حرکت کنید ترافیک به طور مشخص در نزدیکی این چهارراه به ویژه از کنار بازار میوه و تره‌بار شهرداری به بعد کاملا محسوس است. یکی از رانندگان در حالی‌که در ترافیک طولانی پشت چراغ‌قرمز تقاطع قرار دارد به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: پشت این چهارراه معمولا ترافیک سنگینی هست و به دلیل اینکه مسیر دائمی من است، چاره‌ای هم جز عبور از آن ندارم. به نظرم مجتمع‌های تجاری و بازار میوه و تره‌بار نزدیک این چهارراه در ایجاد این ترافیک همیشگی مؤثر هستند. از طرفی چراغ‌راهنمایی چهارزمانه این تقاطع در طولانی شدن ترافیک پشت چهارراه بی‌تأثیر نیست.

چرا دوربرگردان را بسته‌اند؟
نزدیک مجتمع تجاری کیان‌سنتر٢، سیل خودروها از بولوار شهید ساجدی وارد راسته بولوار جانباز می‌شوند. راننده دیگری در گفت‌گو با شهرآرا از مسدود شدن دوربرگردان قبل از چهارراه جانباز به سمت بولوار جانباز از دو سه ماه پیش گلایه می‌کند و معتقد است این اتفاق باعث تشدید ترافیک شده است. وی می افزاید:شاید اگر پل آموزگار از روی این تقاطع می گذشت، ترافیکی هم نداشتیم.
یکی از مغازه‌‌دارهای داخل بولوار فرامرز عباسی نیز می‌گوید: خانه‌ام ابتدای بولوار فرامرز عباسی است، اما هر روز برای آمدن از خانه به مغازه با تاکسی باید نیم ساعت وقت بگذارم. چه زمانی قرار است گره ترافیکی این چهارراه باز شود؟ از طرفی خودروهایی که از سمت میدان جانباز می‌آیند و می‌خواهند به سمت بولوار آزادی بروند باید از کنارگذر پل آموزگار تردد کنند که به نوبه خود به دلیل عرض کم آن بر ترافیک افزوده می‌شود.

برای جانباز برنامه داریم
مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد که قبلا گفته بود طرح‌های کوتاه‌مدت برای حل مشکلات ترافیکی تقاطع جانباز جواب نمی‌دهد، درباره آخرین وضعیت بررسی‌ طرح‌های ترافیکی این چهارراه در گفت‌وگو با شهرآرا تشریح می‌کند: در پیش‌بینی‌های صورت گرفته، برای کل بولوار جانباز برنامه داریم که بر این اساس قرار است برای آن یک طرح مناسب تهیه شود اما این طرح فعلا در کش‌وقوس تأیید کارهای مشاوره‌ای آن در شورای فنی سازمان ترافیک است.
سیدمهدی امامی‌میبدی درباره علت تأخیر در به نتیجه رسیدن طرح‌های ترافیکی پیشنهادی برای چهارراه جانباز می‌گوید: درباره طرح‌های بلند‌مدت هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم و به دلیل اینکه این تقاطع معبر بسیار مهمی محسوب می‌شود هرگونه تصمیم درباره آن علاوه بر تبعات ترافیکی، تبعات اجتماعی نیز دربر خواهد داشت.

طرح تقاطع تا دو ماه دیگر
وی می‌افزاید: گزینه‌های مختلف ترافیکی در دست بررسی است که هر زمان طرح آن‌ها نهایی و تأیید شود آن وقت بر اساس اولویت اقدام خواهیم کرد اما اکنون روی گزینه تقاطع ساجدی-جانباز به جمع‌بندی رسیده‌ایم که طرح آن حدود یک تا دو ماه دیگر آماده می‌شود.
مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد ادامه می‌دهد: طرح‌های مختلف پس از اینکه در شورای فنی سازمان ترافیک به تأیید رسیدند به شورای ترافیک شهرستان ارائه می‌شوند.امامی‌میبدی درباره اقدامات انجام شده به منظور کاهش ترافیک معبر جانباز توضیح می‌دهد:از کارهایی که برای کاهش ترافیک در این بولوار انجام شد این بود که تسهیلاتی را ایجاد و جانباز٧ را به یک تقاطع تبدیل کردیم.
وی می‌افزاید: از موضوعاتی هم که بحث ‌و بررسی شده و هنوز به نتیجه نرسیده است این بود که در ضلع غربی خیابان جانبازشمالی یا همان خیابان بهاران، معبری برای دسترسی به میدان قائم وجود دارد که اگر طرح تفصیلی اجازه بدهد و آن را بتوانیم باز کنیم بار ترافیکی که می‌خواهد به طرف میدان قائم برود از آن معبر عبور خواهد کرد.

تأثیر مثبت بستن دوربرگردان
مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد درباره دوربرگردان روبه‌روی کیان‌سنتر یا همان دوربرگردان ساجدی که مدتی از بسته شدن آن می‌گذرد، می‌افزاید: این دوربرگردان را که به‌واسطه آن خودروها از ساجدی وارد تقاطع جانباز می‌شدند، بستیم که اتفاقا اثرات ترافیکی بسیار مثبتی داشت به این دلیل که خودروهای وارد شده از ساجدی که قصد رفتن به طرف میدان جانباز را داشتند باعث اختلال ترافیکی برای خودروهایی می‌شدند که می‌خواستند با حرکت مستقیم به سمت پل آموزگار بروند بنابراین با مسدودکردن دوربرگردان، این حرکت از خود تقاطع انجام می‌شود.
امامی‌میبدی در مورد چراغ‌های چهار‌زمانه‌ای که بسیاری از رانندگان آن‌ را یکی از دلایل تشدید ترافیک چهارراه کیان‌سنتر می‌دانند، معتقد است: کارشناسان سازمان ترافیک به صورت تخصصی هر اقدامی را انجام می‌دهند و در این مورد هم شاهد هستیم که چراغ‌ها ایمنی تردد را بالا برده‌اند.

بررسی گزینه‌های پیشنهادی
وی به طرح‌های در دست بررسی برای حل‌شدن مشکل تقاطع جانباز اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: یکی از گزینه‌های پیشنهادی در دست بررسی این است که تقاطع جانباز بتواند به صورت فرماندهی عمل کند یا حتی کنارگذر پل آموزگار به سمت بولوار آزادی عریض‌تر شود.مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد که قبلا بیان کرده بود ترافیک چهارراه جانباز در اولویت سازمان ترافیک قرار ندارد، معتقد است سه‌راه خیام یکی از معابری است که به مراتب شرایط بدتری نسبت به تقاطع جانباز دارد.

مجتمع‌های تجاری، تأثیرگذار بر ترافیک
امامی‌میبدی درباره تأثیر مجتمع‌های تجاری بر ترافیک بولوار جانباز نیز تشریح می‌کند: به طور طبیعی مجتمع‌های تجاری بر ترافیک معابر شهری تأثیر بسیار زیادی دارند زیرا هر مجتمع تجاری پس از ساخت می‌تواند عامل جذب سفرهای درون‌شهری با هدف خرید باشد.
وی در پایان با اشاره به اینکه تقریبا همه کاربری‌های حاشیه بولوار جانباز تجاری است، تأکید می‌کند: در طرح‌های ترافیکی که به منظور تسهیل در تردد خودروها در بولوار جانباز در نظر گرفته شده، مسئله مجتمع‌های تجاری نیز لحاظ شده است.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی