کد خبر : 83017
/ 11:15
قانون‌مداری تا ٣۵ درصد به کاهش زمان رسیدن خودروهای امدادی کمک می‌کند

باز کنید راه را...

ملیحه ابراهیمی یزدی- یک لحظه تصور کنید که شما روی برانکارد اورژانس دراز کشیده‌اید یا خانه‌تان توی آتش می‌سوزد و یا ساعت‌هاست به‌دلیل یک تصادف منتظر رسیدن خودرو پلیس هستید تا زودتر تعیین تکلیف کند که کدام یک از وسایل نقلیه مقصرهستند. تصورش خیلی دور از انتظار نیست چرا که حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند.

باز کنید راه را...

اما تصور اینکه خودرو امدادی پشت سر شما آژیر می‌کشد و شما همان‌طورکه با تلفن‌همراه صحبت می‌کنید بی‌توجه رانندگی می‌کنید کمی دور از فرهنگ و معرفت است.
بیایید برای یک بارهم که شده با نگاهی به آمار و ارقام انگشت اتهام ترافیک گره خورده شهر را که به واسطه بی‌قانونی برخی‌ها روز به روز کورتر می‌شود به سمت خودتان دراز کنید. با خودتان سبک و سنگین کنید که شما هم به عنوان یک راکب وسیله نقلیه چه وظایفی بر عهده دارید تا از بار مشکلات شهری کاسته شود.

٣۵%
به گفته سرهنگ حسنعلی امامی، جانشین رئیس پلیس مشهد، مردم نقش مهمی در روان‌سازی ترافیک و رسیدن هر چه زودتر نیروهای امدادی به محل مأموریت‌های محوله دارند به گونه‌ای که اگر همکاری لازم را داشته باشند تا ٣۵ درصد شاهد کاهش زمان و کاهش تصادفات فوتی و جرحی در سطح شهر هستیم.

۴:١۵
استاندارد جهانی برای رسیدن به محل حادثه و حریق بین ٣ تا ۵ دقیقه است که این رقم در شهر مشهد ۴:١۵ است.
درست است که در حد نرمال قرارگرفته‌ایم اما تحقیقات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد حاکی از آن است که اگر شهروندان همکاری لازم را با خودروهای آتش‌نشانی داشته باشند قطعا این زمان در ساعت‌های پیک در خیابان‌های پرترافیک از ۴:١۵ کمتر می‌شود.

٨
به گفته علی پژومند‌راد، مدیر مرکز کنترل ترافیک مشهد، در شرایطی که خودروهای امدادی مأموریت ویژه‌ای داشته باشند مثلا وجود یک بیماری قلبی یا خودروی آتش نشانی مرکز کنترل ترافیک، موج سبزی در مسیر حرکت و تقاطع‌های پیش‌روی خودروهای امدادی ایجاد می‌کند. به این شرح که مدت زمان سبز بودن چراغ را افزایش می‌دهد و به محض عبور خودرو امدادی دوباره به حالت عادی باز می‌گردد.
روزانه به طور میانگین ممکن است هشت بار این اتفاق بیفتد. نمونه عینی این مهم به یک مورد ایجاد موج سبز در مسیر بیمارستان فارابی به امام رضا(ع) رخ داده است که فاصله رسیدن اورژانس آژیرکشان از مبدأ به مقصد از ٢٣ دقیقه به ٨ دقیقه کاهش پیدا کرد.

١١:١۶
مهر ماه سال گذشته معاون کنترل کیفیت و اعتبار بخشی اورژانس کشور اعلام کرد زمان استاندارد حضور آمبولانس در محل حادثه در کلان‌شهرها ١٠ دقیقه و در جاده‌ها ١۴ دقیقه است .
این در حالی است که به گفته دکتروفایی نژاد، مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، میانگین رسیدن اورژانس بر سر بالین بیمار در سال گذشته به طور میانگین ١١:١۶ در شهر مشهد بوده است.
تجاوز از سرعت مجاز و سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگر .

١٨۶
قابل توجه شهروندانی که مدام شعار حقوق برابر می‌دهند. گاهی در قانون استثناهایی وجود دارد. به عنوان مثال طبق ماده ١٨۶آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی، وسیله نقلیه انتظامی و امدادی، هنگامی که برای انجام مأموریت فوری در حرکت هستند در صورت به کاربردن چراغ گردان ویژه اعلام خطر یا آژیر، تا حدودی که موجب بروز تصادف نشود مجاز به انجام اعمال بالا هستند .
شاید برای شما اتفاق بیافتد

- بروید کنار؛ بهترین کار این است که وقتی صدای آژیر خودروهای امدادی را می شنوید کنار بروید تا زودتر به مقصد برسند.
منتهی علیه سمت راست بروید یا در صورت امکان خودروتان را در محل مناسبی متوقف کنید تا خودروهای امدادی عبور کنند.

- پلنگ بازی ممنوع؛قرار نیست اگر چراغ برای خودروهای امدادی سبز می شود شما گازش را بگیرید تا از قافله عقب نمانید.

- سوء استفاده از شرایط بحرانی نداریم؛چرا وقتی می بینید آمبولانسی آژیر کشان در حال حرکت است از شرایط خالی شدن مسیر سوء استفاده می کنید و خودتان را این‌گونه توجیه می کنید که آمبولانس خالی از بیمار است و به او اجازه عبور نمی دهید.اینگونه فکر کنید که حتما در حال رفتن به سر بالین بیماری بدخیم است.

- کارشناس نشوید؛در زمان بروز حادثه یا حریق حضور شما قطعا تسلای دل مال باختگان و جان باختگان نیست.حضور شما در آن نقطه و نظرات به ظاهر کارشناسانه تنها باعث دیر رسیدن نیروهای امدادی به صحنه می شود و بس. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی