کد خبر : 83054
/ 09:48
شهرآرا از عالم فریبکارانه دعانویسان گزارش می‌دهد؛

کاسبی رمالان از جویندگان امید

«چندی پیش از خانمی شنیدم که برخی افراد نادان و از خدا بی‌خبر با نیت و اهدافی اقدام به بستن بخت بعضی‌ها می‌کنند! آیا این ادعا صحت دارد؟ از شما شهرآرایی‌های عزیز درخواست دارم پاسخی برای ذهن گرفتار شده من بیابید.»

کاسبی رمالان از جویندگان امید

سعیده ساجدی‌نیا- «چندی پیش از خانمی شنیدم که برخی افراد نادان و از خدا بی‌خبر با نیت و اهدافی اقدام به بستن بخت بعضی‌ها می‌کنند! آیا این ادعا صحت دارد؟ از شما شهرآرایی‌های عزیز درخواست دارم پاسخی برای ذهن گرفتار شده من بیابید.»، «پنج سال است ازدواج کرده‌ام، مادرشوهرم بیش از حد در زندگی‌مان دخالت می‌کرد، این مسئله موجب شده بود ناخواسته همسرم را آزار دهم. تا اینکه دوستی که از مشکلاتم باخبر بود دعانویسی را معرفی کرد که دعای زبان‌بند و مهر و محبت می‌داد! کلی رفتم و آمدم و هزینه این کلاهبرداری‌ها را دادم بلکه تغییری در شرایط ایجاد شود! تا اینکه از طریق راهنمایی‌ها و مشاوره‌های علمی انسانی وارسته به اشتباهاتم پی بردم و سعی در اصلاح رفتارم کردم و اکنون وضعیت زندگی‌ام به کلی تغییر کرده است؛ به مردم بگویید فریب این دعانویس‌های متقلب را نخورند؛ این‌ها اگر طبیب بودند، شرایط نامناسب زندگی خودشان را درمان می‌کردند!»
بارها با این‌گونه پیام‌ها در صفحه حرف مردم روبه‌رو شده‌ایم؛ برای پیگیری دغدغه‌های مردم و تماس‌های فراوانی که درباره دعانویسی و شگردهای رمالان و سوءاستفاده‌هایی که صورت گرفته بود، به خانه یکی از آن‌ها آمدم. زنگ که زدم در با کمی تأخیر باز شد؛ وارد اتاق همکفی شدم که ۶ – ٧ نفر خانم جوان و دو نفر میان‌سال که یکی از آن‌ها با همسرش و دیگری با دخترش آمده بود، در انتظار نوبت نشسته بودند. سکوت عجیبی حکم‌فرما بود، به همین دلیل صدای دو برادر دعانویس که با مشتری‌هایشان در حال صحبت بودند، به گوش می‌رسید. آن‌ها پشت پرده‌ای که فضای اتاق انتظار را جدا می‌کرد، نشسته‌ بودند. به یکی از خانم‌هایی که سرش را به دیوار تکیه داده و با چهره‌‌ای مضطرب در حال ذکر گفتن بود، نزدیک شدم. آرام سلام کردم. زن جوانی که می‌گفتند همسر دعانویس بزرگ‌تر است، در همان حال که قالی‌بافی می‌کرد، زیرچشمی نگاهم کرد که یعنی «هیس!»پرسیدم: «مشکل شما چیه خانم!؟»
گفت: «مادر سه دختر تحصیل‌کرده و شاغلم که از زیبایی هم بی‌بهره نیستند. هر دوست و آشنا و حتی غریبه‌ای که به عنوان ارباب‌رجوع با دخترانم معاشرت داشته، به‌جز تعریف و دعا و حتی‌قدردانی از من و پدرشان به‌دلیل تربیت خوب آن‌ها چیز دیگری نمی‌گوید! دغدغه‌ام این است که چرا با وجود این، دخترانم، خواستگار مناسب و در خور شأنی ندارند!؟ بچه‌های خوب و باایمانی هستند و در جامعه تا جای امکان، آدم‌های مؤثر و مثبت و کار راه‌اندازی بوده‌اند. آمده‌ام شاید گره کارشان اینجا باز شود!» انگار‌مراجعان عامی و تحصیل‌کرده این مکان چنان در نهایت استیصال برای درمان دردهای بی‎درمانشان پناه آورده‌اند و آن‌قدر درگیر مشکلاتشان هستند که متوجه بسیاری تناقض‌ها و فریبکاری‌ها نمی‌شوند!
نوبت به من رسید؛ نامت و نام مادرت؟! زندگی‌ات فراز و نشیب زیادی داشته و دارد؛ مسیر رزق و روزی‌ات بسته است؛ به احتمال زیاد، طلسمت کرده‌اند! به او گفتم: من به این خرافات اعتقادی ندارم؛ مشکل خاصی هم در زندگی‌ام نیست! گفت: پس اگر اعتقاد نداری، فایده ندارد. دعاهای ما در حق کسی برآورده می‌شود که باور داشته باشد...

عاملی برای فروپاشی زندگی
آسیب‌شناسان مسائل اجتماعی، مراجعه به رمال‌ها و دعانویسان و اعتقاد به خرافات را عاملی برای از هم پاشیده‌شدن زندگی زناشویی مطرح می‌کنند و معتقدند: مثلا وقتی فردی برای جلب محبت همسرش، اقدام به کارهای عجیب و خرافی مانند خوراندن دارو یا غذایی خاص به همسرش می‌کند،این‌گونه اقدامات سبب می‌شود که در دیدگاه همسرش، انسانی نرمال به لحاظ روانی محسوب نشود و این موضوع جوّ بی‌اعتمادی را بر روابط زناشویی حاکم می‌کند که ایجاد‌کننده تنش‌ها، بحث‌ها و جدال‌های بعدی خواهد بود.

ایجاد فضای بی‌اعتمادی
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی در این‌باره در گفت‌وگو با شهرآرا می‌گوید: بیشتر قربانیان این جرم که معمولا خانم‌ها هستند، در مراجعه به فرد رمال و دعانویس با این ادعا مواجه می‌شوند که «همسر شما با زن دیگری ارتباط دارد!» و به این ترتیب علاوه بر برهم زدن کانون خانواده آن‌ ها و ایجاد فضای بی‌اعتمادی، مبلغ هنگفتی را در قبال ارائه دست‌نوشته‌هایی با عنوان دعا یا اشیای دیگری در قالب طلسم و جادو دریافت می‌کنند.
سرهنگ حمید رزمخواه با بیان اینکه «افراد رمال و دعانویس، اطلاعات را از خود مشتری یا قربانی دریافت می‌کنند و سپس اعمال مجرمانه‌شان را انجام می‌دهند»، می‌گوید: مراجعان به این افراد شیاد، از آنجا که قادر به بازگوکردن مشکلات و گرفتاری‌های خود نزد اقوام و اذهان عمومی نیستند، با شنیدن وعده اتفاقات خوب در آینده، اغوا می‌شوند و مورد کلاهبرداری قرار می‌گیرند.

ترفند دلهره
وی به شهروندان تأکید می‌کند: «آگاه باشید»! زیرا برخی مواقع، رمالان و دعانویسان با عنوان انرژی‌درمانی از قربانیان خود که اغلب خانم‌ها هستند، سوءاستفاده جنسی می‌کنند. نکته حائزاهمیت دیگر اینکه این شیادان با دریافت اطلاعات از خود فرد مراجعه‌کننده و القای اینکه وضعیت زندگی او بسیار بحرانی است، با ترفند ایجاد ترس و دلهره مبادرت به دعانویسی و دریافت مبالغ درخور توجهی از فرد می‌کنند.

رواج باورهای غیرمعمول
در همین‌باره، دکتر غلامعلی افروز، دکترای روان‌شناسی دانشگاه میشیگان آمریکا و استاد ممتاز دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با شهرآرا ضمن آسیب‌شناسی افزایش گرایش افراد، به ویژه تحصیل‌کرده‌ها به رمالان و فال‌گیران و رونق بازار مدعیان دعانویسی، می‌گوید: معمولا در جوامعی که احساس ناامنی بیشتر می‌شود، مردم دچار کلافگی فکری می‌شوند و در شرایطی که محافل رسمی به دلایلی نمی‌توانند پاسخ‌گوی آن‌ها باشند، باورهای غیرمعمول رواج پیدا می‌کند.

در جست‌وجوی «امید»
وی اضافه می‌کند: در چنین شرایطی، مردم در جست‌وجوی «امید» به راه می‌افتند و به دنبال کسانی می‌روند که پاسخ‌گوی نیازهایشان در قالبی مثبت‌اندیشانه باشند و به این ترتیب فال‌گیران و دعانویس‌هایی را که تصور می‌کنند اِشراف دینی هم دارند، برای این کار مناسب می‌بینند.

مبنای علمی و دینی ندارد
برنده جایزه سازمان بهداشت جهانی در سال ٢٠٠٨، با بیان اینکه «طالع‌بینی از طریق فال قهوه، شمع و یا کف‌دست و پیشانی و حتی دعانویسی برای خیلی‌ها تبدیل به دکان پول درآوردن شده است»، اظهار می‌کند: اغلب موارد، این‌گونه مسائل نه مبنای علمی دارد و نه دینی و حتی منسوخ است، اما بخشی از مردم اعتقاد دارند و سرگرمی‌هایی پیدا می‌کنند که واکنش آن منابع برایشان خوشایند است؛ برای نمونه دختر جوانی که هنوز ازدواج نکرده است نزد فال‌گیری می‌رود که به او می‌گوید «پسر جوان و زیبایی به‌زودی سراغت می‌آید» و به این ترتیب دلخوش و امیدوار می‌شود!

ارزان می‌خرند و گران می‌فروشند
دکتر افروز در ادامه می‌گوید: معمولا فا‌ل‌گیران، موارد و مشوق‌هایی را مطرح می‌کنند که مشتری دوباره مراجعه کند و نزد او برود؛ یعنی چیزی می‌گویند که طرف خوشش بیاید و امیدش بیشتر شود حتی اگر کاذب باشد! و زمان زیادی می‌برد تا افراد بفهمند که این رمال، اطلاعاتی که رایگان از خودِ وی یا اطرافیانش می‌گیرد، در واقع با بهایی گزاف به خود او می‌فروشد.
به گفته این استاد ممتاز دانشگاه تهران، افرادی ساده و دچار ناامنی روانی و کمی خودشیفته، با تنوع‌طلبی زیاد و البته منفعل، بیشتر به سراغ فال‌گیران و دعانویسان می‌روند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی