کد خبر : 83138
/ 12:03
اتباعی که از کودکانشان سوءاستفاده کنند، از کشور طرد می‌شوند؛

سلب حضانت کودکان کار از خانواده» در یک قدمی اجرا

عزم جزم دولتی‌ها طی ماه‌های اخیر برای مقابله با سوءاستفاده از کودکان کار و خیابانی، این نوید را می‌دهد که شاید فرجی در خصوص احترام به حقوق کودکان و نوجوانانی که قرار است آینده این کشور را رقم بزنند، حاصل شود.

سلب حضانت کودکان کار از خانواده» در یک قدمی اجرا

بنیامین یوسف‌زاده- هرچند در طول چند دهه اخیر، رسانه‌ها به‌صورت متناوب به ماجرای «کودکان کار و خیابانی» پرداخته‌اند، اما همچنان پرونده این آسیب اجتماعی باز و بازار سودجویان این‌ورطه پر‌چالش نیز داغ داغ است.
بسیاری از جامعه‌شناسان و صاحب‌نظران حوزه کودک و نوجوان بر این باورند مادامی که لایحه حمایت از کودکان به سرانجام نرسد، پایانی بر داستان تلخ آسیب‌های اجتماعی در رده سنی این قشر آسیب‌پذیر متصور نیست و هر اقدامی که در این‌زمینه صورت گیرد، صرفا به عنوان دارویی مُسکن قلمداد می‌شود. اما از طرف دیگر، عزم جزم دولتی‌ها طی ماه‌های اخیر برای مقابله با سوءاستفاده از کودکان کار و خیابانی، این نوید را می‌دهد که شاید فرجی در خصوص احترام به حقوق کودکان و نوجوانانی که قرار است آینده این کشور را رقم بزنند، حاصل شود.
همین موضوع بهانه‌ای شد که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نخستین شب ماه مبارک رمضان و در جریان دیدار صمیمانه خود با فرزندان مؤسسه گلستان علی (ع) در گفت‌وگوی اختصاصی با شهرآرا از برنامه‌هایی که این وزارتخانه برای حل مشکل کودکان کار تدارک دیده است بگوید.

طرد اتباع سودجو
علی ربیعی در حاشیه این مراسم که به میزبانی قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق ارتش برگزار شده بود، با تقسیم‌بندی انواع و اقسام کودکان کار در کشور، گفت: بر اساس تحقیقات انجام‌شده بیش از ٧٠ درصد این کودکان در تهران جزو اتباع بیگانه و بعضا دارای خانواده نیز هستند. در این زمینه، موضوع طرد اتباع خارجی که از کودکان خود سوءاستفاده کنند نیز مطرح است که البته این‌ کار مشکلات زیادی نیز بر سر راه خود دارد.
وی با بیان اینکه بخشی از این کودکان نیز توسط افرادی سودجو مدیریت و برای انجام فعالیت‌های مختلف به کار گمارده می‌شوند، افزود: دستگاه قضایی با افراد سوءاستفاده‌کننده از این کودکان به شدت برخورد می‌کند.
معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی نیز چند‌روز پیش میزان تخمینی کودکان کار و خیابانی اتباع بیگانه را در استان حدود ۴١ درصد از مجموع کودکان کار اعلام کرده بود.
غلامحسین حقدادی در گفت‌وگو با فارس نیز گفته بود که برآوردهای دقیقی در رابطه با آمار کودکان کار وجود ندارد اما حدس ما این است که تعداد کودکان کار سه برابر این رقم است و بیشتر آن‌ها پسر و فقط پنج درصد دختر هستند که در صورت بازگرداندن کودکان کار غیرایرانی به کشورشان، شاهد کاهش تعداد این کودکان در خراسان رضوی خواهیم بود.اما وزیر کار گروه سوم را کودکانی دانست که به واسطه مشکلات خانوادگی مانند اعتیاد، سر از بازارهای کاذب در می‌آورند و در گردابی می‌افتند که هم خود و هم جامعه را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.
وی از پیگیری دولت برای سلب حضانت کودکان کار از خانواده‌هایی که بیش از سه مرتبه اقدام به سوءاستفاده از آن‌ها می‌کنند، خبر داد و گفت: در همین راستا پیگیری‌ها و جلسات متعددی بین قوای مختلف برگزار شده است و امیدواریم هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد. رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز چندی پیش در این‌زمینه گفته بود که موضوع سلب حضانت کودکان کار از والدین در حال طی کردن مراحل نهایی است و به زودی اجرایی می‌شود.

مکاتبه با دادستان کل کشور
انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با ایرنا این نکته را نیز گفته بود که در مکاتبات خود در اواخر سال ٩۶ با دادستان کل کشور، این مجوز را خواسته که اگر کودکی با ویژگی خاصی، سه تا چهار مرتبه در خیابان یا به صورت غیراستاندارد مشغول انجام کاری باشد و در مراکز بهزیستی پذیرش و نگهداری شود، از والدین او سلب حضانت شده و در اختیار بهزیستی قرار گیرد که مراحل نهایی آن در حال طی شدن است.
به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته، دو دوره نسبت به جمع‌آوری، پذیرش و نگهداری کودکانی که در خیابان و سرکار بودند، اقدام شد زیرا این کودکان به لحاظ شرایط جسمی خاص این دوره نباید در این شرایط زندگی کنند.
محسنی بندپی این نکته را نیز یادآور شده که این کودکان را در مراکز بهزیستی پذیرش شدند اما یکی از مشکلات بزرگ این بود که بلافاصله والدین آنان می‌آمدند و متقاضی برگشت کودک به خانواده بودند و به لحاظ حقوقی و قضایی مکلف بودیم که این کودکان را برگردانیم.
وی اظهارامیدواری کرد، با اجرایی شدن این طرح از سوء استفاده از کودکان جلوگیری شود و شمار کودکان کار تا حد قابل توجهی کاهش یابد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی