کد خبر : 83161
/ 13:18

شباهت‌ها و تفاوت‌های دلار و تلگرام

مهدی محمدی- این روزها دو تا موضوع داغ داریم: یکی تلگرام، یکی دلار. الان هم می‌خواهیم شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو تا را با هم بررسی کنیم.

شباهت‌ها و تفاوت‌های دلار و تلگرام

مهدی محمدی- این روزها دو تا موضوع داغ داریم: یکی تلگرام، یکی دلار. الان هم می‌خواهیم شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو تا را با هم بررسی کنیم.

شباهت‌ها:
- درباره تلگرام وعده دادند که اصلا و ابدا دست به دکمه فیلتر نمی‌زنند و همه به آن دسترسی خواهند داشت. درباره دلار هم وعده دادند دلار نایاب نمی‌شود و همه به این دلار چهارهزار‌و‌دویستی دسترسی خواهند داشت. بعد از دو سه ماه هم دیدیم که این وعده‌ها چقدر عملی شدند!
- دست‌به‌فیلترشان خوب بود. شبکه‌های اجتماعی همانند اورکات، فیس‌بوک، توییتر و وی‌چت را فیلتر کردند. بعد، با تعجب فراوان، از مردم پرسیدند: «‌این همه شبکه اجتماعی هست! چرا شما فقط از تلگرام استفاده می‌کنید؟!» درباره دلار هم کاری کردند که سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی و دامداری ریسک خیلی زیادی داشته باشد و باز از مردم گلایه کردند که «چرا هر‌چه مایه‌تیله دارید می‌برید و با آن دلار می‌خرید و فقط توی کار دلار سرمایه‌‌گذاری می‌کنید؟!».
- با تلگرام می‌توان به همه‌جای دنیا رفت. با دلار هم می‌شود از همه‌جای دنیا دیدن کرد. در هر دو مورد، مسئولان معتقد بودند هیچ‌جای دنیا‌ کشور خود آدم نمی‌شود.
- وقتی تلگرام فیلتر شد، عده‌ای که تمام کسب و کار و درآمد و زندگی خود را بر مبنای تلگرام قرار داده بودند‌ قربانی شدند. وقتی هم دلار گران شد، عده‌ای که سلامتی و زندگی آن‌ها به داروهای خارجی وابسته بود قربانی شدند.
- گفتند: «‌از این به بعد، تلگرام نه. فقط پیام‌رسان داخلی.» کسی تره خرد نکرد و همه توی تلگرام ماندند. گفتند: «از این به بعد، دلار ارز رسمی نیست. فقط یورو.» این بار هم کسی توجه نکرد و همه توی خط خرید و فروش دلار ماندند.
- وقتی تلگرام فیلتر می‌شود، دانشجویان نمی‌توانند جزوه‌های خود را از کانال‌های تلگرامی دانلود کنند و شاخص علمی کشور پایین می‌آید. وقتی هم دلار گران می‌شود، دانشجویان نمی‌توانند برای تحصیل بروند خارج، و باز هم شاخص علمی کشور پایین می‌آید.
- تلگرام رفتن هزینه اینترنت دارد و پیام‌رسان داخلی سروش هزینه اینترنت ندارد، ولی همه تلگرام دوست دارند. دلار گران است و ریال ارزان، ولی در این مورد هم همگی فقط دلار دوست دارند.
- فکر کردند اگر تلگرام را فیلتر کنند، سر همه از توی گوشی در‌می‌آید و به زندگی‌شان می‌رسند ولی بعد از فیلتر، مردم راه افتادند دنبال فیلترشکن‌ها. درباره دلار هم فکر کردند اگر صرافی‌ها دلار نفروشند، مردم از بازار دلار بیرون می‌آیند ولی بعد از توقف فروش دلار، مردم راه افتادند دنبال دلال‌ها.

تفاوت‌ها :
- در تلگرام یک فایل چهارهزارودویست‌کیلوبایتی را می‌فرستید، حجم فایل برای کسی که آن را دریافت می‌کند تا ٧٠٠ کیلوبایت کاهش می‌یابد و هزینه اینترنتش کمتر می‌شود اما در قضیه دلار، وارد‌کننده جنس را با دلار چهارهزارودویست‌تومانی وارد می‌کند ولی کسی که جنس را دریافت می‌‌کند آن را بر مبنای دلار هفت‌هزارتومانی می‌خرد و هزینه‌اش بیشتر می‌شود.
- وقتی اینترنت فیلتر می‌‌‌شود، باز هم می‌‌توانید مثل قبل سراغ فایل‌های صوتی و تصویری گوشی خودتان بروید و از آن‌ها استفاده کنید ولی وقتی دلار گران می‌‌شود، حتی محصولات داخل کشور مثل گوجه و خیار هم گران می‌شوند و نمی‌توانید مثل گذشته از آن‌ها استفاده کنید. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی