کد خبر : 83169
/ 10:38
رئیس شورای شهر با حضور در جمع دانشجویان از سکوت ۱۲ ساله در خصوص تخریب ارتفاعات جنوب شهر انتقاد کرد

ماجرای کمربند میلیاردی

روز گذشته انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی میزبان رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بود تا در سالگرد برگزاری انتخابات پنجمین دوره شورا‌های اسلامی شهر و روستا، عملکرد منتخبین مردم در شورای شهر مشهد از منظر دانشجویان بررسی شود.

ماجرای کمربند میلیاردی

مسعود سلطانی - شهرآرا آنلاین - روز گذشته انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی میزبان رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بود تا در سالگرد برگزاری انتخابات پنجمین دوره شورا‌های اسلامی شهر و روستا، عملکرد منتخبین مردم در شورای شهر مشهد از منظر دانشجویان بررسی شود.

محمدرضا حیدری در ابتدای این نشست ضمن اشاره به نقش محوری مردم در انتخابات پر شور ۲۹ اردیبهشت سال گذشته گفت: رفتار مردم مشهد در فضای رقابت‌های تنگاتنگ سیاسی سال گذشته نشان دهنده رشد و بلوغ سیاسی‌شان بود. در روز ۲۷ اردیبهشت مشهد میزبان میتینگ سیاسی توأمان آقای رئیسی و آقای روحانی در فاصله‌ای بسیار نزدیک بود و این دو برنامه بدون کوچک‌ترین تقابلی برگزار شد.

وی در ادامه با اشاره به پیروزی کاندیداهای لیست امید در انتخابات گفت: اتفاقی که در شورای شهر افتاد از منظر تمامی تحلیل‌گران اتفاقی ناباورانه بود. برای اولین بار شورا به طور کامل در اختیار اصلاح‌طلبان قرار گرفت و رویکردی ۱۴ ساله در شهر تغییر کرد. با وجود این پس از مشخص شدن نتایج انتخابات اعلام کردیم که از این لحظه رقابت‌های سیاسی پایان یافته است و مدیریت شهر با رویکرد علمی و بدون نگاه‌ سیاسی انجام می‌شود.

 

شورای شهر آری، شورای شهرداری نه

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به سیاسی‌کاری‌هایی که در ادوار گذشته مدیریت شهری اتفاق می‌افتاد، گفت: قبلا در فضاهای شهر شاهد بیلبوردهایی با مضامین سیاسی بودیم، اما در این دوره دیگر اثری از تصاویر شمر و دبه و... نیست و در فضای شهری پیام‌هایی با محتوای همدلانه و همینطور تصویر چهره‌های هویت‌ساز شهر منتشر می‌شود. با فعالیت سیاسی مخالف نیستیم اما معتقدیم جای فعالیت سیاسی در احزاب است و مدیریت شهری باید با تمام گروه‌ها تعامل داشته باشد.

حیدری در ادامه ضمن انتقاد به اینکه اختیارات شورای شهر در متن قانون اساسی بیشتر است، گفت: طبق قانون، شورای اسلامی «شهر» به معنای عام در کل مسائل شهری مسئولیت دارد اما در ۲۰ سالی که از تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌گذرد، اختیارات شورا تنها در حوزه شهرداری محدود مانده است و طبق روح قانون اساسی شورا باید شورای شهر باشد و نه شورای شهرداری!

 

افشاگران مفاسد جایزه می‌گیرند

در ادامه این نشست محمد خسروی، نماینده انجمن اسلامی دانشجویان، ضمن تشکر از حضور رئیس شورای اسلامی شهر در دانشگاه به مسئله آلودگی هوای شهر و همینطور عدالت اجتماعی اشاره کرد و گفت: شورای پنجم در راستای افزایش شفافیت چه فعالیتی داشته است و چرا حقوق اعضای شورا، شخص شهردار و معاونان او اعلام نمی‎‌شود؟

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در پاسخ به این سؤالات گفت: شورای پنجم به بحث شفاف‌سازی توجه ویژه داشته است. تمام مذاکرات برای انتخاب شهردار به صورت آنلاین پخش شد و ‌اکنون تمام جلسات علنی شورا به صورت زنده در فضای مجازی پخش می‌شود. بودجه شهر نیز در فضای رسانه‌ای منتشر شد.

حیدری افزود: در حوزه شفافیت مالی نیز اخیرا مصوبه‌ای داشتیم که طبق آن دسترسی آزاد و برخط به اطلاعات کلیه معاملات شهرداری امکان پذیر می‌شود. تمام این اطلاعات در سامانه بارگذاری خواهد شد و نحوه تعیین اعتبار مورد نیاز پروژه‌ها و نحوه عقد قرارداد و همینطور اسناد پیمان‌ها منتشر می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت مسئله برخورد با مفاسد گفت: طبق مصوبه شورای اسلامی شهر در صورت اعلام بروز فساد از سوی تمامی اشخاص، مشخصات فرد افشا کننده علنی نمی‌شود و سازوکارهای لازم برای پیگیری مفاسد درنظر گرفته می‌شود، همچنین شخصی که مفاسد را اعلام کرده است نیز مورد تشویق قرار می‌گیرد. این مطالب بخشی از مصوبه شورای پنجم بود و در حال اجرایی شدن است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: حقوق اعضای شورا نیز چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که در قالب حق‌الجلسه و تا سقف ۷۰ ساعت پرداخت می‌شود و این در حالی است که تمام اعضای شورای ماهانه حداقل ۲۵۰ ساعت زمان صرف می‌کنند.

 

در ۱۲ سال گذشته کجا بودید؟ 

حیدری در پاسخ به سؤالات نماینده بسیج دانشجویی درباره تخریب ارتفاعات جنوب شهر برای کمربند جنوبی مشهد نیز گفت: انتظار داریم انتقادات در محیط دانشجویی با رویکرد علمی و مبتنی بر اطلاعات بیان شود. مطالعات پروژه کمربند جنوبی مشهد از سال ۱۳۷۸ اغاز شد و از سال۹۰ عملیات اجرایی آن کلید خورد. این پروژه در دو طرح‌ جامع شهری سابق آمده است و در سه دوره گذشته شورای اسلامی شهر مشهد برای اجرای این اعتبارات کلان تصویب شده و تخصیص پیدا کرده است.

وی افزود: دوستان بسیج دانشجویی در این ۱۲ سال کجا بودند، نمایندگان مجلس که امروز معترض هستند در این ۱۲ سال کجا بودند، چرا صدایی از آن‌ها در این‌باره شنیده نمی‌شد. ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار قبل از روی کار آمدن شورای پنجم در این پروژه هزینه شده است، شورای فعلی در پروژه کمربند جنوبی اصلا نقشی نداشته و این پروژه به ما ارث رسیده است.

 

راه برگشتی نیست

رئیس شورای اسلامی شهر ضمن بیان اینکه پروژه کمربند جنوبی مصوبه کمسیون ماده ۵ را دارد گفت: این کمیسیون عالی‌ترین مرجع برای تصویب طرح‌های زیربنایی است. طبق مطالعات اجرایی شدن این طرح مصرف سوخت و آلودگی هوا را ۱۰ درصد کاهش می‌دهد. البته اگر قرار بود این طرح اکنون از نقطه آغاز بررسی شود قطعا شورای پنجم این طرح را تصویب نمی‌کرد اما در شرایط موجود ما بین بد و بدتر انتخاب می‌کنیم، زیرا از جیب مردم هزینه شده است و راه برگشتی وجود ندارد.

حیدری خاطر نشان کرد: البته بخش جنوبی کمربند امکان توسعه ندارد و حتی مالکین آن منطقه فقط در حد دیم‌کاری اجازه فعالیت دارند. شهرداری محکم ایستاده است و در این زمینه حساسیت دارد تا مبادا ساخت‌و‌سازی در بخش جنوبی انجام نشود، اما بعضی از دستگاه‌ها چند‌صد هکتار از زمین‌های آن منطقه را تصرف کردند و باید ببنیم که چه کسانی هستند!

وی تصریح کرد: پس شورای پنجم در این زمینه سهم ندارند اما به ناحق علیه شورای پنجم فضا‌سازی می‌شود، این در حالی است که مستندات علمی محکمی درباره خسارات زیست محیطی این پروژه وجود ندارد، با این حال از دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی، خواستیم که تا با استفاده از اساتید دانشگاه مسائل زیست محیطی این پروژه را بررسی و پیوست آن را برای جلوگیری از خسارات احتمالی آماده کنند.

 

وارد چالش سیاسی نشدیم

رئیس شورای اسلامی شهر در پاسخ به سؤال نماینده انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش مبنی بر آخرین وضعیت عضو بازداشتی شورا نیز گفت: مطالبی که درباره عضو بازداشت شده از شورا مطرح است، هنوز در مرحله اتهام است و هیچ‌چیزی روشن نیست. در شورای شهر با همراهی دولت و استانداری سعی کردیم این مسئله را پیگیری کنیم تا در فرایند دادرسی این عضو به عنوان کسی که رأی اول مردم مشهد را دارد حقوق شهروندی او رعایت شود. 

حیدری در ادامه گفت: دستگاه قضایی هم در حال پیگیری است تا در آینده نزدیک با تبدیل قرار، این عضو شورا به فعالیت خود بازگردد. در شورای شهر سعی کردیم درباره این موضوع وارد چالش‌های سیاسی نشویم، زیرا معلوم نیست به نفع شهر و مردم باشد.

وی با اشاره به اینکه از موضع معاون دادستان استقبال می‌کنیم، گفت: کار جریان سیاسی رقیب و اتهام‌زنی دروغ آن‌ها مبنی بر اینکه عضو شورا در یک مجلس مختلط دستگیر شده است، خلاف اخلاق بود. آن‌ها این‌خبر را به دروغ به نقل از رئیس قوه قضاییه منتشر کردند. بازی کردن با آبروی افراد برای دست‌یابی به منافع سیاسی اصلا درست نیست، مقام قضایی هم این دروغ را تکذیب کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر افزود: طبق موضع معاون دادستان نیز معتقدیم تصمیم درباره ادامه کار عضو بازداشت شده شورا نیز به عهده شوراست و قوه قضاییه در این زمینه نقشی ندارد. امیدواریم در ماه رحمت الهی به‌زودی در این باره گشایشی صورت بگیرد. زیرا شرایط خانواده ایشان خوب نیست و امروز مطلع شدیم مادر ایشان به خاطر اتفاقات رخ داده در بیمارستان بستری شده است.

رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل شورای اسلامی شهر نیز در پاسخ به درخواست نماینده شورای صنفی دانشجویان مبنی بر کاهش بهای خدمات اتوبوس برای دانشجویان گفت: شهرداری به ازای هر سفر حدود هزار تومان یارانه پرداخت می‌کند. وضعیت مطلوب این است که حمل‌و‌نقل عمومی کاملا رایگان باشد.

مجتبی بهاروند افزود: با توجه به وضعیت دولت که در پرداخت یارانه‌های نقدی دچار مشکل است و همینطور با توجه به مشکلات مالی شهرداری این کار امکان‌پذیر نیست. در این وضعیت برای توسعه ناوگان و بهبود خدمت‌رسانی چاره‌ای جز افزایش جزئی بهای خدمات نداریم.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در همین رابطه گفت: معتقدم جریان دانشجویی باید مطالبه‌گر و عدالت‌خواه باشد. تاکنون مطالبات جنبش دانشجویی در دو بخش انجام می‌شده است. مطالبات دانشجویان در حوزه داخل دانشگاه صنفی و مطالبات جریان دانشجویی در حوزه خارج دانشگاه معطوف به نیازهای اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه بوده است. اینکه مطالبه‌‎گری جریان دانشجویی در حوزه مسائل خارج معطوف به مسائل صنفی خود باشد، امری جدید و بی‌سابقه است.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد نیز در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان درباره فعالیت مدیریت شهری برای کنترل آلودگی هوا گفت: در حوزه مسئله آلودگی هوا و مسائل زیست‌محیطی ۲۰ دستگاه وظیفه دارند. شهرداری نیز با افزایش فضای سبز شهری که امسال سرانه آن به ازای هر شهروند به ۱۵ مترمربع رسید و همچنین حمل‌و‌نقل ریلی و عمومی در این زمینه تلاش خود را انجام می‌دهد.

خلیل‌ا... کاظمی خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد آلودگی هوا ناشی از مصرف سوخت توسط وسایل حمل‌و‌نقلی و صنعت است، اگر بنا به هر دلیلی بنزین یورو ۴ به مشهد نرسد، وضعیت آلودگی هوا به مراتب بدتر خواهد شد، اما در وضعیت موجود با بنزین یورو ۴ میزان آلودگی هوا در حال کنترل شدن است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز در پاسخ به سؤالات نماینده انجمن اسلامی و بسیج دانشجویی در حوزه شفافیت مالی گفت: تمام برنامه‌های شورا مبتنی بر شفافیت بوده است، معتقدیم رابطه مستقیمی میان شفافیت و مبارزه با فساد وجود دارد و در همین راستا عمل می‌کنیم.

محمدحسین ودیعی افزود: در بحث فرهنگی از دانشگاه تقاضا داریم همراه مدیریت شهری باشند و از فعالان کانون‌های فرهنگی دانشجویی دعوت می‌کنیم تا در جلسات علنی حضور پیدا کنند و از ظرفیت شوراهای اجتماعی محلات که در ۱۵۳ منطقه وجود دارد برای طرح ایده‌های خود استفاده کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی