کد خبر : 83187
/ 09:48
براساس اصول سلامتی برخی افراد نمی‌توانند و نباید روزه بگیرند؛

شرط عمل به یک فریضه

عمل‌کردن به احکام الهی درست به راه‌رفتن روی یک تیغه باریک می‌ماند. خیلی وقت‌ها ما آدم‌ها یا از این طرف بام می‌افتیم یا از آن طرفش. این روزها به موازات آدم‌هایی که به‌دنبال مفری می‌گردند تا خود را از روزه‌گرفتن در این روزهای بلند معاف کنند، عده‌ای هم پیدا می‌شوند که به‌رغم امر و نهی‌های پزشکی و شرعی به‌دنبال راهی می‌گردند تا هرجور شده، روزه‌داری کنند.

شرط عمل به یک فریضه

معصومه متین‌نژاد- عمل‌کردن به احکام الهی درست به راه‌رفتن روی یک تیغه باریک می‌ماند. خیلی وقت‌ها ما آدم‌ها یا از این طرف بام می‌افتیم یا از آن طرفش. این روزها به موازات آدم‌هایی که به‌دنبال مفری می‌گردند تا خود را از روزه‌گرفتن در این روزهای بلند معاف کنند، عده‌ای هم پیدا می‌شوند که به‌رغم امر و نهی‌های پزشکی و شرعی به‌دنبال راهی می‌گردند تا هرجور شده، روزه‌داری کنند؛ آدم‌هایی که احساس می‌کنند جای خالی این فریضه را با هیچ عبادتی نمی‌توانند در زندگی‌شان پُر کنند و نمی‌دانند که با به‌جا‌آوردن این فریضه -البته نه برای آن‌ها- نه‌تنها ثوابی کسب نمی‌کنند، بلکه عمل حرامی هم مرتکب می‌شوند. برای همین می‌خواهیم همین روزهای اول ماه‌مبارکی، تکلیف کار خیلی‌ها را با خودشان مشخص کنیم. دکتر جواد کرباس‌فروشان، متخصص داخلی و فوق‌تخصص غدد دراین‌باره توضیحاتی می‌دهد که در ادامه باهم می‌خوانیم.

بیماران چشمی
این سؤال برای خیلی‌ها پیش می‌آید که آیا روزه‌داری موجب ضعیف‌تر شدن چشم‌های آن‌ها و بالا رفتن شماره عینکشان می‌شود یا نه؟ در پاسخ باید گفت تاکنون هیچ مدرکی که ثابت کند روزه‌داری، مشکلات انکساری چشم را بیشتر می‌کند یا شماره عینک را تغییر می‌دهد، پیدا نشده است؛ بنابراین گرفتن روزه برای این گروه بدون اشکال است. اما مبتلایان به آب سیاه یا گلوکوم نباید روزه بگیرند، چون فشار داخل چشم‌ آن‌ها زیاد است و هنگام افطار که مایعات مصرف می‌کنند، ناگهان فشار مضاعفی به چشمشان وارد می‌شود که خطرناک است.

بیماران قلبی
به‌طور‌کلی مبتلایان به مشکلات دریچه‌ای قلب، منع روزه‌داری ندارند، اما باید با پزشک خود مشورت کنند. بیمارانی هم که فشارخون‌های کنترل‌نشده دارند، نباید روزه بگیرند؛ چراکه هرگونه تغییری در حجم خون و شرایط فیزیکی بدن موجب نبود تعادل آب و الکترولیت‌ها در خون و برهم‌خوردن فشارخون می‌شود. همچنین مبتلایان به نارسایی قلبی و افرادی که دچار کم‌خونی بافت قلب و درد قفسه صدری هستند، روزه برایشان ممنوع است. بیمارانی هم که به‌دلیل تنگی رگ‌های قلب عمل آنژیوپلاستی داشته یا جراحی قلب شده‌اند و درحال حاضر هیچ مشکلی ندارند، بازهم حتما باید درباره انجام این فریضه با پزشک خود مشورت کنند.

بیماران کلیوی
کسانی که پیوند کلیه شده‌اند و هنوز یک‌سال از موعد پیوند آن‌ها نگذشته است، اصلا نباید روزه بگیرند، اما اگر یک‌سال از پیوند گذشته باشد و هیچ مشکلی هم نداشته باشند، با نظر پزشک می‌توانند روزه بگیرند. از نظر متخصصان، نارسایی کلیه مراحل متعددی دارد، اما آنچه مسلم است، این است که افرادی که کراتینشان در حد ٢ یا بالاتر باشد، مبتلایان به فشارخون به‌ویژه کسانی که در ساعت‌های نزدیک به افطار فشارخونشان خیلی بالا می‌رود و آن‌هایی که کلیه‌هایشان مکرر سنگ‌سازی می‌کند، منع روزه‌داری دارند.

زنان باردار
در سه‌ماهه نخست بارداری، اصلا جایز نیست که خانم‌ها روزه بگیرند، چون سلول‌های حیاتی بدن جنین درحال رشد و نیازمند تغذیه از خون مادر است، اما مادران شیرده می‌توانند روزه بگیرند و تشخیص این امر هم برعهده خودشان است. با‌وجوداین‌، به این دسته از خانم‌ها توصیه می‌کنیم برای افزایش شیر خود از مایعات بیشتری استفاده کنند و میوه و سبزیجات تازه را هم به‌اندازه کافی در وعده‌های غذایی خود بگنجانند.

بیماران مغز و اعصاب
بیمارانی که افزون‌بر دوز دارو، زمان تجویز دارو هم برای آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است یا تشنج کنترل‌نشده دارند، یا بیم آن می‌رود که به‌دلیل روزه‌داری و برهم‌خوردن تعادل داروها دچار تشنج شوند یا افرادی که به‌دلیل ماهیت بیماری‌شان یا اقدامات درمانی مانند رادیوتراپی و شیمی‌درمانی دچار ضعف مفرط عمومی هستند و این ضعف با روزه‌داری بدتر می‌شود، نباید روزه بگیرند. درضمن، بروز علائمی مانند سرگیجه و سبک‌شدن سر که ناشی از افت فشارخون و ضعف عمومی ناشی از روزه است، ربطی به مشکلات مغزی ندارد و این افراد باید روزه بگیرند.

بیماران ریوی
این دسته از بیماران به‌ویژه آن‌هایی که شغلشان ایجاب می‌کند که در محیط باز فعالیت کنند و گرما و روزهای بلند، بدن آن‌ها را کم‌آب می‌کند، بهتر است روزه نگیرند. همچنین بیماران دچار آسم و برونشیت مزمن که با غلیظ‌شدن خلط، بیماری‌شان تشدید می‌شود، نباید روزه بگیرند. افرادی هم که از داروهای استنشاقی در طول روز استفاده می‌کنند، طبق فتوای مراجع، این داروها روزه‌شان را باطل نمی‌کند و می‌توانند روزه بگیرند.

بیماران گوارشی
اسهال و یبوست مزمن، مشکلات سوءهاضمه بدون زخم و روده تحریک‌پذیر که قسمتی از مشکلات گوارشی هستند در ماه مبارک رمضان تشدید می‌شوند، ولی چون ضرر عمده‌ای را متوجه فرد نمی‌کنند و موجب خون‌ریزی و... نمی‌شوند، جزو موارد منع روزه‌داری به‌حساب نمی‌آیند. این افراد بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکل، حجم مواد فیبری مانند میوه و سبزیجات را در وعده غذایی خود بیشتر کنند و در طول شبانه روز ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات بنوشند. اما اگر کسی به‌تازگی آندوسکوپی کرده‌ است و برایش تشخیص زخم‌های فعال دستگاه گوارش شامل زخم معده و اثنی‌عشر داده‌اند، نباید روزه بگیرد.

بیماران دیابتی
به‌طور قطع کسانی که نیازمند تزریق انسولین هستند، ممنوعیت روزه‌داری دارند. همچنین کسانی که نوسانات قندخون آن‌ها کنترل نشده است، نباید خطر کنند و روزه بگیرند. دیابتی‌هایی هم که تجربه افت قند شدید دارند یا دیابتشان از بارداری است، نباید روزه بگیرند. بقیه دیابتی‌ها هم حتما باید زیرنظر پزشکشان آموزش‌های لازم را دریافت کنند و با احتیاط روزه بگیرند. قندخون دیابتی‌ها پیش از سحر و افطار باید کمتر از ١٣٠ و دو ساعت پس از آن کمتر از ١٨٠ باشد.

اتمام حجت شرعی با بیماران
طبق فتوای بیشتر مراجع عظام تقلید ازجمله آیت‌ا... خامنه‌ای: کسی که می‌داند روزه برای او ضرر دارد یا خوف ضرر داشته باشد، باید روزه را ترک کند و اگر روزه بگیرد صحیح نیست؛ بلکه حرام است، خواه این یقین و خوف از تجربه‌ شخصی او حاصل شده باشد یا از گفته‌ پزشک امین یا از منشأ عقلایی دیگر. ملاک تأثیر روزه در ایجاد بیماری یا تشدید آن و ناتوانی بر روزه گرفتن هم، تشخیص خود روزه‌دار درباره خودش است؛ بنابراین اگر پزشک بگوید روزه ضرر دارد، اما او با تجربه دریافته است که ضرر ندارد باید روزه بگیرد. همچنین اگر پزشک بگوید روزه ضرر ندارد، ولی او بداند روزه برایش ضرر دارد یا خوف ضرر داشته باشد، نباید روزه بگیرد. درصورت منع، اگر عقیده‌ بیمار همچنان بر این بود که روزه برایش ضرر ندارد و روزه گرفت و بعد فهمید روزه برای او ضرر داشته است، باید قضای آن را به‌جا آورد. پس مراقب باشید که نه ترک فریضه کنید و نه مرتکب فعل حرامی شوید.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی