• خانه
  • خراسان رضوی
  • دغدغه ما توسعه مشهدالرضا(ع) به عنوان نقطه امید جهان اسلام و تشیع است
کد خبر : 83266
/ 08:01
رئیس شورای شهر مشهد در دیدار با مدیر حوزه علمیه خراسان:

دغدغه ما توسعه مشهدالرضا(ع) به عنوان نقطه امید جهان اسلام و تشیع است

رئیس شورای شهر مشهد در دیدار با مدیر حوزه علمیه خراسان گفت: تمامی نگاه و دغدغه ما توسعه مشهدالرضا(ع) به عنوان نقطه امید جهان اسلام و تشیع است.

دغدغه ما توسعه مشهدالرضا(ع) به عنوان نقطه امید جهان اسلام و تشیع است

به گزارش شهرآرا آنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، رئیس و جمعی از اعضای شورا با آیت الله عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان دیدار و گفتگو کردند.
محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد در این نشست با بیان اینکه شخصیتی فرهیخته، منصف و نواندیش مدیریت حوزه علمیه خراسان را عهده‌دار بوده و رویکرد و نگاه ایشان نیز گواه بر این مدعاست، اظهارکرد: شورای پنجم شهر مشهد، مجموعه‌ای با مشخصه های در تراز نظام جمهوری اسلامی می‌باشد که با رویکرد اصلاح‌طلبی وفادار به نظام و انقلاب است؛ رویکردی که مردم در سال گذشته به آن رای دادند.
وی با اشاره به اینکه میانگین آراء شورای پنجم شهر مشهد 6 برابر شوراهای گذشته بوده که این امر نشان دهنده نگاه و رویکرد جامعه ماست، افزود: تمامی نگاه و دغدغه ما توسعه مشهدالرضا(ع) به عنوان نقطه امید جهان اسلام و تشیع است؛ مشهد را باید در تراز جمهوری اسلامی و به عنوان نقطه‌ای کانونی برای جهان اسلام آماده و محیا کنیم.
وی اشاره‌ای هم به اهمیت تعامل و اتحاد در حوزه های مدیریتی مختلف داشت و در این خصوص گفت: از تریبون ها و فضاهایی که در اختیار مسئولان قرار دارد باید صدای انسجام، وحدت و همدلی برای حل مسائل و مشکلات شهر برخاسته شود؛ رویکردهای کلان نیازمند اصلاح هستند و مردم نیازمند پیام های امیدبخش.
حیدری با تاکید بر الزام ورود حوزه علمیه در حوزه فرهنگی شهر و برطرف نمودن ابهامات، تصریح کرد: دستیابی به اجماع مفهومی برای مسائل فرهنگی شهر امری ضروری است و برای رسیدن به خروجی مطلوب نیازمند هم‌اندیشی هستیم.

آمادگی حوزه علمیه برای گسترش تعاملات فرهنگی
آیت الله مصباح عاملی نیز در این جلسه ضمن تبریک ماه مبارک رمضان، اظهارکرد: همزمانی جلسه با این ماه برکت را به فال نیک میگیریم و امیدواریم خروجی پربرکتی نیز برای مشهدالرضا(ع) داشته باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه 3 شاخص اصلی در ماه مبارک رمضان وجود دارد که مجموع این شاخص‌ها زیربنای هرگونه تحول و حرکت سازنده در زندگی فردی و اجتماعی ماست، گفت: نخستین شاخص نزول قرآن مجید در این ماه است؛ شاخص دوم خودسازی در قالب امساک و روزه گرفتن و شاخص سوم شب قدر است.
آیت الله عاملی با بیان اینکه شب قدر، نتیجه و خروجی نزول قرآن و تلاش در جهت خودسازی است، تصریح کرد: تمامی این شاخص‌ها در یک زنجیره قرار گرفته و اگر در آخر این ماه زنجیره را کامل نموده باشیم، خروجی شب قدر، سرنوشت مناسبی برای ما خواهد بود.
وی در ادامه گفت: حوزه علمیه خراسان پس از حکم امسال مقام معظم رهبری به دنبال رویکردی پاسخگو، تحولی، روزآمد و کارآمد است؛ پویایی عامل حفظ کننده حیات این مجموعه و هر مجموعه دیگری محسوب می‌شود.
آیت الله عاملی خاطرنشان کرد: راکد بودن فساد را در پی خود خواهد داشت و تمامی نهادهای خدمتگذار نظام و انقلاب باید فعالیت‌ها و حرکات تحولی داشته باشند تا دچار رکود نشوند.
وی با بیان اینکه جلسه امروز بستر بسیار مناسبی برای تعریف نقش متقابل میان حوزه علمیه و مسئولین شهری این شهر مقدس است، افزود: ما مدعی تبدیل مشهد به مرجعیت علمی و فرهنگی جهان اسلام هستیم و این مهم با تلاش بخش های مختلف، امری میسر است.
مدیر حوزه علمیه خراسان بزرگترین رسالت حوزه علمیه را ایفای نقش در عرصه فرهنگ جامعه عنوان کرد و افزود: جامعه اسلامی به راحتی می‌تواند فرهنگ قرآنی در جامعه خود پیاده کند؛ همگی ما باید با تعامل و استفاده از ظرفیت ها برای اجرای مسئولیت خود تلاش کنیم.
آیت الله عاملی در ادامه «تعامل» را امری با اصالت دانست که دو برکت هم‌افزایی و استفاده بهینه از ظرفیت ها را بهمراه دارد؛ ظرفیت‌ها را با استفاده از تعامل می‌توان شناسایی نمود و از طرف دیگر، تعامل یکی از ارکان حوزه انقلابی است.
وی با بیان اینکه تعاملات شدنی هستند و زمینه آنها باید در تمامی دستگاه های مربوط به نظام و مردم فراهم شود، اظهارکرد: انسجام و حرکت نظام‌مند از دیگر ثمرات تعامل بشمار می‌آید؛ امروز شاهد فعالیت جزیره‌ای نهادهای مختلف هستیم و با چنین شرایطی به اهداف مدنظر دست پیدا نخواهیم کرد.
آیت الله عاملی در پایان صحبت های خود از آمادگی حوزه علمیه برای گسترش تعاملات فرهنگی شهر و مخصوصا مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار خبرداد و گفت: مسئله شهر و شهروندی بزرگترین مسئله پیش روست و تا حد امکان در جهت استفاده از ظرفیت های موجود برای خدمت به شهر امام رضا(ع) تلاش خواهیم نمود. 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی