• خانه
  • فرهنگی
  • در آیین پایانی نخستین دوره جایزه ادبی استاد محمد قهرمان
کد خبر : 83290
/ 14:31
مقام نخست به «تصحیح نفایس مآثر» رسید

در آیین پایانی نخستین دوره جایزه ادبی استاد محمد قهرمان

آیین پایانی نخستین دوره جایزه ادبی استاد محمد قهرمان روز گذشته در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در آیین پایانی نخستین دوره جایزه ادبی استاد محمد قهرمان

طوبی اردلان-شهرآراآنلاین، در این مراسم، کتاب «تذکره نفایس المآثر» برگزیده و از دکتر‌سعید شفیعیون، نویسنده آن، تجلیل شد. به گفته دبیر این جایزه ادبی، به پاس خدمات بی‌شمار استاد قهرمان در تصحیح آثار به‌جای‌مانده از شاعران دوره صفوی و همچنین پژوهش‌های وی در حوزه سبک هندی، اردیبهشت سال گذشته برای نخستین‌بار فراخوانی با عنوان جایزه ادبی استاد قهرمان اعلام شد تا پژوهشگران حوزه متون کهن درصورت تمایل، آثار خود را برای شرکت در این جایزه ارسال کنند.
دکتر سلمان ساکت توضیح داد: از میان ٢٠‌اثر رسیده به دبیرخانه این همایش، شش اثر نتوانست آرای مثبت داوران را به دست آورد. به همین دلیل، داوری‌ آثار با ١۴ اثر به بخش نهایی رسید که از آن میان، اثر اعلام‌شده توانست مقام نخست را از آن خود کند.
در ادامه، دکتر شفیعیون، عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان، اثر خود را این‌گونه معرفی کرد: این کتاب از آنجا که پژوهش در باب یک‌تذکره ادبی است، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. افزون بر این، تذکره یادشده یکی از شش تذکره قدیمی باقی‌مانده از عهد صفوی است که علاوه بر شرح‌‌حال‌نویسی، اثر ۴٢شاعر را در خود جای داده است که نامشان در هیچ‌جای تاریخ ادبیات نیست. همچنین نویسنده تذکره‌های بسیاری مانند تذکره «هفت اقلیم» در نوشتن از «نفایس مآثر» استفاده کرده است بدون آنکه اشاره‌ای به آن بکند.
شفیعیون پیش از این توانسته است جایزه حامیان نسخ خطی را برای کتاب «زلالی خوانساری و سبک هندی» از آن خود کند.
در بخشی دیگر از برنامه، دکتر محمود فتوحی با بیان اینکه جهانیان دوره صفوی را دوران رنسانس در ایران می‌دانند اما این بخش از تاریخ برای خود ما ناشناخته باقی مانده است افزود: جایزه ادبی استاد‌قهرمان و استمرار آن می‌تواند فتح بابی برای پژوهش و معرفی این بخش از تاریخ فرهنگ ایرانی باشد زیرا پر بیراه نرفته‌ایم اگر بگوییم این دوره دوران امپراتوری فرهنگ ایرانی در جهان است و کشور ما بیشترین تحولات ادبی، هنری و سیاسی تاریخ خود را در این عهد تجربه کرده است. دایره این تحولات چنان گسترده است که بخشی از فهم امروزمان درباره تاریخ پیش از صفویه را هم مرهون و مدیون منابع به‌‌جامانده از این دوران هستیم.
در پایان، دکتر محمدجعفر یاحقی محمد‌قهرمان را یکی از مؤثرترین شاعران دوره معاصر در ایران لقب داد و گفت: استاد قهرمان را نخستین بار در کتابخانه دانشگاه فردوسی شناختم. او کتابداری بود که زندگی‌اش در کتابخانه گذشت، شاعری که کتاب خواند، کتاب نوشت، کتاب تولید کرد و کتاب‌‌ساز شد. او به واسطه هم‌نشینی با کتاب، توانست پس از گلچین معانی، با پژوهش در سبک هندی، آثاری ماندگار از خود بر جای بگذارد. همه این تلاش‌ها در دوره‌ای صورت گرفت که شهر اصفهان به‌عنوان پایگاه و خاستگاه سبک هندی، از پژوهشگران این حوزه خالی بود.
استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: قهرمان وجود عزیزی بود که صاحب‌نظری و آگاهی و علم او به تاریخ ادبیات فارسی بر کسی پوشیده نیست اما در کنار شخصیت علمی، دیگر ویژگی قهرمان که بیش از همه می‌درخشد وجه شاعری اوست که او را بی‌تردید به یکی از بهترین‌های ادب معاصر تبدیل کرد ‌چنان‌که به‌جرئت می‌توانم بگویم پس از محمد قهرمان، کمر شعر خراسان شکست.
داوران نخستین جایزه ادبی استاد محمد قهرمان دکتر یاحقی، دکتر محمدرضا راشد محصل، دکتر ‌فتوحی، پروفسور ریکاردو زیپولی و پروفسور چندر شیکهر بودند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی