کد خبر : 83292
/ 14:52
مدیر ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی مشهد عنوان می‌کند:

اتمام نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده مشهد؛شاید10سال دیگر

چندسالی است که دولت‌مردان به طور جدی برای بافت‌های فرسوده ابراز نگرانی کرده‌اند و در همین خصوص نیز گام‌هایی را برداشته اند،اما ظاهرا حجم بافتهای فرسوده موجود شهر مشهد و نیمه کاره ماندن و طولانی شدن اجرای بسیاری از این پروژه‌ها آنقدر بالاست که نیازمند راهکارهای جدید است.

اتمام  نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده مشهد؛شاید10سال دیگر

 نجمه سرباز-شهرآراآنلاین،مدیر ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی مشهد با بیان اینکه مشهد طبق آمار، بیشترین حجم بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی را در کشور به خود اختصاص داده است،می‌گوید: بر همین اساس، 2هزارو 292هکتار بافت فرسوده در 29پهنه شهری و در 12منطقه شهرداری موجود است.البته ناگفته نماند در منطقه 11شهرداری مشهد هیچگونه بافت فرسوده ای وجود ندارد و در مقابل حدود366هکتار مساحت بافت پیرامونی حرم مطهر است که بیشترین حجم بافت فرسوده را داراست.

مسعود رضا مشرقی در گفتگو با شهرآراآنلاین تصریح می‌کند:حدود ۴ هزار هکتار مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی شهر مشهد  است که  مساحت بافت فرسوده مشهد نسبت به کل بافت‌های ایران سه درصد و به عبارتی سومین شهر از نظر داشتن مساحت بافت فرسوده بعد از تهران و تبریز است.

وی خاطرنشان می‌کند:از آنجا که روند بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده ،روند جاری است اما از طرفی روند فرسودگی نیز همیشه ادامه دارد.بخشی از بافت‌های فرسوده شهر مشهد از طریق پروژه‌های مطالعاتی تهیه طرح ‌می‌شود و مدیریت اجرایی دارد ؛مثل آبکوه،میدان شهدا،عامل و...و یکسری از بافتها از طریق تسهیلاتی که در قالب وام و یا تخفیف در پروانه ساختمانی به مالکان بافتها داده می شود،نوسازی می‌شوند.برای همین شاید بتوان در افق 10ساله،نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده مشهد را به اتمام رساند.

وی جمعیت ساکن در بافتهای فرسوده شهر مشهد را 550هزارنفر و در سکونتگاههای غیررسمی و حاشیه شهر880هزارنفر اعلام کرده و می‌گوید:محدوده‌هایی در شهر مشهد از جمله بخشی از مناطق قلعه آبکوه، مجد  ، اسماعیل‌آباد پشت سپاد ، سمزقند، سیس‌آباد، دروی، دیش‌دیش، التیمور، کوی صاحب‌الزمان گلشهر، ، قلعه ساختمان، کوی ۲۲ بهمن، طرق، سیدی، نه‌دره، شهرک امام‌هادی، قلعه وکیل‌آباد، محدوده مرکزی شهر، میدان شهدا و...، به عنوان نقاط رسمی بافت فرسوده شناخته شده‌اند.

به گفته وی،بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در سال86 بر اساس طرح پیمایشی که انجام شد،سه شاخص از جمله ریزدانگی،ناپایداری و نفوذناپذیری برای شناسایی بافتهای فرسوده مدنظر قرار گرفت اما با گذشت بیش از 10سال از این طرح در حال بازنگری است.

وی خاظرنشان می‌کند:در حال حاضر بازنگری در محدوده های بافتهای فرسوده صورت گرفته و شاخصه های جدیدی از جمله موضوعات اجتماعی و فرهنگی در آن نیز دیده شده است.دلیل عمده آن هم این بود که یکسری محدوده‌هایی که نیاز به نوسازی نداشتند، در بافت فرسوده قرار داشتند و دیگر اینکه مناطق جدیدی از جمله منطقه توس،قرقی قلعه ساختمان و...به شهر مشهد اضافه شدند.

راه اندازی دفاتر تسهیل‌گری و سازمان بازآفرینی در شهر مشهد

مشرقی در ادامه با بیان اینکه به منظور برنامه‌ریزی و بسترسازی و جذب مشارکت مردمی و بخش خصوصی در نوسازی بافتهای فرسوده ،ایجاد و راه اندازی دفاتر تسهیل‌گری در شهر مشهد در دستورکار شهرداری قرار دارد،می‌گوید:چون در مرحله آغاز این طرح قرار داریم ،بناداریم آن مناطقی که از فرسودگی بیشتری برخوردارند در اولویت قرار بگیرند.و بعد از آن در تمام بافتهای فرسوده شهر این دفاتر ایجاد شوند.ماهیت این دفاتر این است که حلقه‌ای بین شهرداری و نهادهای دولتی و مردمی که در بافت فرسوده ساکن هستند  ، باشند تا حضور و مشارکت حداکثری مردم نیز حس شود.

وی همچنین از ایجاد و راه اندازی سازمان بازآفرینی شهری در شهرداری خبر می دهد و می‌گوید: این سازمان در چارت مصوب شهرداری ها قرار گرفته و قرار است این سازمان در شهرداری متولی گری و هماهنگ کننده بخش‌های بافت های فرسوده و قدیمی باشد.همکاری و هدایت و نظارت بر فرآیند تهیه  و تحویل گیری و اجرای برنامه ها و طرحهای بافت فرسوده و رفع موانع قانونی و نهادی که در مسیر بهسازی و نوسازی و خدمت رسانی شهری وجود دارد،از اولویتهاست.

احیا و مرمت به جای تخریب

ادامه صحبتهای مدیر ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی مشهد به جایی می رسد که می‌گوید: علاوه بر این از آنجا که بیشتر زمینها و ساختمانهای  بافت فرسوده قولنامه ای و فاقد سند است،سعی می کنیم در جهت سنددارکردن این ساختمانها کمک حال باشیم.

به گفته وی،باتوجه به اینکه زمین‌های برخی بافت‌ها مربوط به آستانقدس رضوی و یا اداره اوقاف است، لذا می‌توانیم تفاهم نامه هایی با این ادارت داشته باشیم تا آنها نیز پای کار بیایند و به مالکیت و هویت آنجا سروسامانی بدهیم.

وی با تاکید بر اینکه تحقق بخشی مدیریت یکپارچه و ایجاد هماهنگی بین تمامی عواملی که در فرآیند نوسازی بافتهای فرسوده مرتبط هستند،از اولویتهای شهرداری است ،ادامه می‌دهد:به بافتها و بناهای تاریخی که در محدوده مرکزی شهر مشهد هستند،می کوشیم تا با احیا و مرمت این بافتها،آثارماندگاری که نشان دهنده شخصیت و هویت و تعلق خاطر شهر مشهد است را زنده نگه داریم.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی