کد خبر : 83320
/ 13:20
به همت مدیریت شهری مشهد عرصه میدان شهدا هر شب میزبان روزه‌داران مشهدی است؛

عطر "بهار جانها" در مشهد الرضا (ع )جاری است

فصل بهار است. فصل رویش طبیعت و جان گرفتن دوباره آن. بهار قران آست. بهار دل و روح در مهمانی‌ترین ماه خدا و تقارن این دو با هم جسم و جان و روح را تازه می‌کند و تازگی روح و جان همراه با برنامه‌های مفرح و شاد در آغازین ساعات بعد از افطار حس دلپذیر و وصف‌ناپذیری را به همراه دارد

عطر

به گزارش شهرآراآنلاین، اینجا عرصه میدان شهداست، عرصه‌ای که از ادوار گذشته محل اجتماع و جمع شدن مردمان شریف شهر مشهد بوده است و اینک میزبان دورهمی جمع مردم روزه‌دار این شهر است و برنامه‌ای که شهرداری مشهد برای میزبانی از این عزیزان در ماه مبارک رمضان تدارک دیده است.

ساعت 21 روز اول خرداد است؛ همه چیز آماده برای برگزاری نخستین روز برنامه‌ای با رویکرد فرهنگی و قرآنی با اجرای مجری توانمند کشوری علی ضیا و با مناجات خوانی، قرائت قران و هنرمندی هنرمندان محبوب کشورمان.

بنرهای چشم‌نواز و صندلی‌ها و سِن و ... که از انتهای آن طرف عرصه میدان شهدا، چشم‌نوازی می‌کند و نوید برنامه‌ای به نام "بهار جانها" را می‌دهد. افرادی که برای تدارک و برپایی این مراسم زحمات زیادی کشیده‌اند تا آنجا که چشمان آنان ساعت طولانی است که خواب به خود ندیده است و مردمی که کم کم به این جمع و مهمانی می‌پیوندند.

برنامه شب نخست با قرائت فرازهایی از قران توسط قاری بین‌المللی احمد ابوالقاسمی و با اجرای تواشیح و خوانندگی امید معنوی آغاز می‌گردد. پس از آن، علی ضیا مجری این برنامه به روی سِن می‌آید و پس از آن شاهد نورپردازی ساختمان میدان شهدا و نورافشانی آسمان عرصه میدان شهدا هستیم.

سپس رضا رفیعی طنزپرداز مشهدی خنده را بر لبان مردم می‌نشاند. برنامه با اجرای گزارشات مردمی ادامه می‌یابد و بامداد فلاحتی به اجرای مناجات خوانی به همراه نوازندگی نوازنده‌مان علی فربدنیا می‌پردازد.

داستان مردی که زمانی خود کارتن خواب بوده است

مصطفی آذری داستان مردی است که سالیانی درگیر مواد مخدر می‌شود و او را به کارتن خوابی و طرد شدن از خانواده می‌کشاند اما او که از این زندگی خسته شده تصمیم به ترک اعتیاد می‌گیرد در بار اول وقتی به سمت خانواده بر می‌گردد، می‌بیند که دیگر خانواده‌ای ندارد چرا که همسرش از او طلاق غیابی گرفته و با فرد دیگری ازدواج کرده؛ مصطفی دوباره به مواد روی می‌آورد اما بار دیگر به خود می‌آید که چرا باید اینگونه به زندگی خود ادامه دهد و اینبار به صورت جدی اعتیاد را ترک می‌کند. مصطفی مدت 7 سال 16 روز است که پاک است و خود مجموعه‌ای را به نام سرای نجات یافتگان مولا علی (ع) در بولوار فردوسی شاهنامه 11 را مدیریت می‌کند تا کمک کند به افرادی که زمانی تراژدی غمناک را تجربه می‌کنند؛ هم اکنون 150 کارتن خواب گذشته دیگر کارتن خواب نیستند.

او می‌گوید: ریشه‌یابی بیشتر آسیب‌های اجتماعی در جامعه، متاسفانه به اعتیاد برمی‌گردد که باید به افرادی که درگیر این موضوع هستند کمک شود که در این راستا روزی را با کمک مردم برای کارتن خواب‌ها غذایی تهیه می‌کنیم که این روز را چهارشنبه‌های عاشقی نامگذاری کرده‌ایم.

جمعی از کارتن خواب‌های بهبودیافته همراه آقا مصطفی قهرمان این داستان، که او را پهلوان مرشد خطاب می‌کنند حضور دارند، مصطفی را عمیقا دوست دارند و بارها او را در صحبت‌هایشان تشویق می‌کنند.

نگاتیوهای دوربینی که امتدادش نمایشگاه قرآن و عترت است

درکنار این جشن، آن طرف عرصه میدان شهدا، فضاسازی دوربینی که بر روی آن اوقات شرعی ماه مبارک رمضان درج شده است که در آن صحنه‌های نمایش قرآنی با عکس‌های سه بعدی در پس زمینه آن به اجرا در می‌آید و راهنمای غرفه‌های این نمایشگاه و بنری از برگزاری سیزدهمین نمایشگاه قران و عترت است.

دورهمی بچه‌های مشهدی

آن طرف عرصه، افرادی با پوشیدن لباس‌های شخصیت‌های انیمیشنی، کودکان را به دورهمی با نشاط و شاد سوق می‌دهند تا مادران و پدران آنان به راحتی از جشنواره قرآن و عترت و جشن بهار جانها بهره‌مند شوند.

فضای مفرح و شادی که توسط فرهنگسرای کودک و آینده و علوم و نجوم برای کودکان به صورت غرفه‌هایی طراحی شده است.

غرفه هایی با عنوان باغبان کوچولو و ماسه، کودکانه، کلید بهشت، رستوران بازی، دارت پرتاب آبی با اسلحه آب پاش، رکورد زنی با بازی‌های مفرح، افلاک نمای نجوم که با استقبال زیادی از کودکان در شب اول مواجه شده است.

در غرفه دارت کودکان همچنین به پیام‌های شهروندی چون احترام به بزرگترها، داشتن شهری خوب و ... آموزش داده می‌شود؛ در غرفه دیگر کودکان به درست کردن کادرستی، کشیدن نقاشی و بازی‌های لگویی می‌پردازند.

همچنین فضایی برای حضور کودکان و نوجوانان با برنامه‌هایی با موضوع نجوم و رصد آسمانی و آشنایی با آیات قرآن درباره خلقت، تماشای دنیای ریز مولکولی با میکروسکوپی، آناتومی بدن انسان و بازی‌های فکری در عرصه میدان شهدا تدارک دیده شده است.

پارکینگ رایگان برای رفاه حال مهمانان بهار جانها

پارکینگ‌های اطراف میدان شهدا در زمان برگزاری نمایشگاه برای استفاده عموم شهروندان رایگان است و به جز این فضاهای پارکینگ، شهروندان می‌توانند خودروهای خود را در فضایی که در خیابان صاحب الزمان (عج) پیش‌بینی شده است، قرار دهند.

خانم جوانی که فرزندش را در فضای کودکانه قرار داده و در این جشن شرکت کرده ابراز خرسندی می‌کند و می‌گوید: من به همراه پسرم برای نماز به حرم مشرف شده بودیم که با بیلبوردهایی مواجه شدیم که ما را به این مکان هدایت کرد تا دیدن فرزندم به غرفه‌های کودکانه خود را به آن مکان رساندیم و من هم در کنار آن از نمایشگاه قرآن و عترت بازدید و در برنامه بهار جانها شرکت کردم که برنامه خیلی خوبی بود و از دست اندرکاران این برنامه تشکر می کنم.

شهروند دیگری هم آن طرف‌تر می‌گوید: من به هیچ عنوان متوجه گذر زمان نشدم و چقدر خوب است این برنامه‌ها به صورت میدانی .رواج بیشتری در سطح شهر یابد چرا که نشاط را برای شهروندان به دنبال دارد 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی