کد خبر : 83338
/ 10:30
باغ ۶‌هکتاری روس‌ها با مشارکت شهرداری مشهد و میراث فرهنگی بازسازی می‌شود

احیای «باغ خونی» بعد از یک قرن

«مصمم شدم اینجا را بازسازی و برای مردم آماده کنم» این خبری است که شهردار مشهد روز گذشته در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و وعده داد ‌که باغ ١٠٠‌ساله روس‌ها را به یک مکان گردشگری تبدیل کند.

احیای «باغ خونی» بعد از یک قرن

زهرا اسکندریان-شهرآراآنلاین، باغ روس‌ها یا باغ خونیِ ۶‌هکتاری، زمانی به عنوان کنسولگری روسیه در مشهد و سپس مدتی به نام دفتر بازرگانی دولت روسیه، در اختیار روس‌ها قرار گرفت. سرانجام با فروپاشی کمونیسم، روس‌ها در سال ۶٩‌این باغ را برای همیشه ترک کردند. عده‌ای بر این باورند که در حادثه به توپ بستن حرم رضوی، روس‌ها اجساد زائران حضرت را به این باغ منتقل و دفن کردند و از آن زمان به بعد این باغ به باغ خونی شهرت یافت.
باغ خونی بعد از ترک روس‌ها به باغ متروکه‌ای تبدیل شد تا اینکه روز گذشته شهردار مشهد و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در حاشیه بازدید از آن، خبر از عزم مشترک برای احیا و بازسازی آن دادند.
شهردار مشهد بعد بازدید از این باغ در صفحه اینستاگرامش این‌طور نوشت: «چند سال قبل در اختلاف بین نیروی انتظامی و بانک کشاورزی که صاحب اصلی باغ خونی است، ٢٠‌هزار مترمربع از آن بدون انتقال سند به نیروی انتظامی واگذار شد. مصمم شدم اینجا را بازسازی و برای بازدید مردم آماده کنم. با فرمانده نیروی انتظامی هم صحبت کردم، ایشان آماده است در صورتی که شهرداری جای دیگری را در اختیار قرار دهد، آنجا را تخلیه کند»
قاسم تقی‌زاده خامسی در ادامه ابراز امیدواری کرد که نظر بانک کشاورزی را هم جلب کند.
﷯ 
میراث اجازه ورود به باغ خونی را نداشت
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز ساعاتی بعد از این پست اینستاگرامی شهردار، طی مصاحبه‌ای از اعلام آمادگی سازمان میراث برای بازسازی و تبدیل باغ خونی به موزه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، ابوالفضل مکرمی‌فر گفت: باغ خونی یکی از آثار تاریخی است که اسفند ٧٩‌در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اما تا سال گذشته اجازه ورود میراث فرهنگی به آن داده نشده بود.وی ادامه داد: از سال گذشته که ساختمان در اختیار مالک آن یعنی بانک کشاورزی قرار گرفت، برای بازسازی‌ اقدام شده‌است و مدیران بانک کشاورزی که اهتمام ویژه‌ای به حفظ این اثر تاریخی دارند، برای بازسازی مساعدت کردند.
مکرمی‌فر با بیان اینکه سال گذشته قسمت عمده مرمت‌های حفاظت اضطراری بنا انجام شده است، افزود: از محل اعتبارات سال گذشته به میزان ٣٠‌میلیون تومان برای مرمت بنا هزینه شده است.وی بیان کرد: با توجه به نگاه فرهنگی شهردار مشهد در این بازدید برای بازپیرایی محوطه باغ و تأمین منابع مالی این بخش نیز اعلام آمادگی و مقرر شد رایزنی‌های لازم با بانک کشاورزی به عنوان مالک باغ صورت گیرد. هم‌چنین مقرر شد شهردار مشهد با نیروی انتظامی برای بخشی از باغ که در اختیار نیروی انتظامی است، رایزنی کند تا با تخلیه این بخش، تمام باغ در اختیار مردم قرار گیرد.
باغ خونی ‌در فاصله ۵٠٠‌متری از حرم مطهر در حد فاصل میدان بیت‌المقدس (فلکه آب) و میدان بسیج (فلکه برق) و در انتهای خیابان عنصری ٩ قرارگرفته است. این باغ در دوره قاجار احداث شد و ظاهرا مالک شخصی آن فردی به نام «حاج محمد مهدی تاجر قندهاری» بود. از قولی دیگر، آن را عمارتی دولتی می‌دانند که در زمان اقتدار کلنل محمدتقی خان پسیان از آن به عنوان مرکز ژاندارمری استفاده می‌شد.
دولت وقت در پی طلب روس‌ها اقدامی انجام می‌دهد که به موجب آن باغ۶‌هکتاری به روس‌ها تعلق می‌گیرد، اما با استناد به قانون منع واگذاری ملک به اتباع بیگانه، این اتفاق نشدنی است ‌ و بنابراین باغ فقط اجاره داده می‌شود.
پیش از این نیز در مهر سال گذشته، پروندۀ «باغ خونی» مشهد برای پیگیری‌های قضایی به ناحیه٢ دادسرا ارجاع داده شد. شهریور سال گذشته، شهرآرا محله گزارشی مفصل از این اثر ملی منتشر کرد که بعد از انتشار آن قاضی محمد بخشی محبی، معاون دادستان مشهد گفته بود: میراث فرهنگی و تاریخی شهرمان متعلق به نسل‌های آینده است و ما فقط امانت‌دار آن‌‌ها هستیم و وظیفه داریم برای نشان‌دادن آثار به نسل‌های بعدی از آن‌ها حفاظت کنیم.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی