کد خبر : 83392
/ 12:27
در نشست کمیسیون مشترک برجام با توجه به تعهد کشورهای اروپایی

به حفظ برجام مطمئن‌تر شدیم

معاون وزیر خارجه ایران روز جمعه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با اشاره به تعهد کشورهای اروپایی به تأمین خواسته ایران اظهارکرد که برای حفظ برجام اطمینان بیشتری حاصل شده است.

به حفظ برجام مطمئن‌تر شدیم

به گزارش شهرآراآنلاین، به نقل از ایرنا سید عباس عراقچی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برحام به درخواست ایران برای بررسی خروج آمریکا از این توافق، عواقب خروج آمریکا و اینکه آیا بقیه اعضای برجام قادر هستند این توافق را بدون آمریکا حفظ و منافع ایران را در برجام تأمین کنند، برگزار شد.

وی افزود: قبل از این نشست، گروه کاری تحریم‌ها را تشکیل دادیم و جلسات متعدد فشرده کارشناسی هم با کارشناسان اتحادیه اروپا هم با کارشناسان سه کشور اروپایی و کارشناسان چینی و روسی داشتیم؛ همین‌طور جلسه کمیسیون مشترک که سه ساعت به طول انجامید.

عراقچی ادامه داد: فکر می‌کنم که در مجموع جلسه خوبی بود از این جهت که تمامی اعضای باقی‌مانده در برجام موضع کاملا متحد خودشان را در خصوص ادامه تعهداتشان در برجام اعلام کردند؛ آن‌ها همچنین از خروج آمریکا ابراز تأسف و اعلام کردند که تأمین خواسته‌های ایران در برجام و عادی‌سازی همکاری‌های اقتصادی با ایران برای بقای برجام یک امر کاملا ضروری است.

وی گفت: آن‌ها بر تعهد خودشان به مذاکرات فشرده با ایران تأکید کردند و تلاش دارند در زمینه‌های مختلفی از جمله نفتی و بانکی، بحث‌های مربوط به سرمایه‌گذاری و تجارت، بیمه، مالی و بانکی به راهکارهای عملی برای تأمین خواسته های ایران برسند.

معاون وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: نشست امروز ابراز اراده بسیار خوبی بود و موضع کشورهای باقی مانده در برجام کاملا متحد بود و تأکید کردند که خواهان ادامه برجام و تأمین نظرات ایران در برجام هستند. طی چند هفته آینده مذاکرات ما در همه سطوح ادامه پیدا خواهد کرد که البته اولویت با سطح کارشناسی است که بتوانیم به یک جمع‌بندی برسیم و یک تصویر کاملا روشن پیدا کنیم که ادامه مسیر چگونه خواهد بود.

وی گفت: بعد از طی این مراحل جمهوری اسلامی ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا در برجام باقی خواهد ماند یا خیر.

عراقچی گفت: حس ما این است که اروپایی‌ها، روسیه و چین به عنوان طرف‌های باقی مانده در برجام جدی هستند. آن‌‌هاتشخیص داده‌اند که در بقای برجام منافع ایران بایستی محترم شمرده شود. آن‌ها اتحاد خودشان را در حمایت از برجام نشان دادند و تأکید کردند که عادی‌سازی روابط و گسترش روابط تجاری با ایران بخش مهمی از برجام است.

وی افزود که شرکت‌کنندگان در این نشست، اراده خود را برای تداوم گفت‌وگوهای فشرده با ایران، به منظور حصول یک بسته همکاری نشان دهند، به‌طوریکه ایران قادر باشد از منافع لغو تحریم‌ها در چارچوب برجام بهره‌مند شود.

عراقچی همچنین به حضور یوکیا آمانو مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در این نشست اشاره کرد و افزود: هدف این بود که یک‌بار دیگر بقیه اعضا پایبندی خود را به برجام تأکید کنند و همه از بابت کار حرفه‌ای آژانس تشکر کردند. آمانو هم تکرار کرد که یازده گزارش آژانس که آخرین آن دیروز منتشر شد پایبندی ایران به برجام را تأیید می‌کند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی