• خانه
  • سیاسی
  • لاریجانی باز هم بر کرسی ریاست خانه ملت نشست
کد خبر : 83588
/ 13:24

لاریجانی باز هم بر کرسی ریاست خانه ملت نشست

مقایسه آماری آرای سال اول و دوم انتخابات هیئت‌رئیسه ادوار مجلس نشان می‌دهد، علی لاریجانی برای چهاردهمین بار در مجالس هشتم و دهم با کسب ۲۳۷ رای، بیشترین رأی مثبت را از نمایندگان گرفته و بیشترین میزان حضور بر کرسی ریاست را دارد.

لاریجانی باز هم بر کرسی ریاست خانه ملت نشست

به گزارش شهرآرا آنلاین و به نقل از خبرآنلاین، انتخاب هیئت رئیسه مجلس، روالی است که براساس آیین نامه داخلی قوه مقننه، اهالی خانه ملت، 4 بار در هر دوره از مجلس آن را برگزار می‌کنند.
در این میان شاید بی‎راه نباشد که از انتخاب رئیس مجلس به عنوان، مهم ترین حرکت در صفحه شطرنج هیئت رئیسه یاد کنیم. آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی تا سال گذشته رکورد برابر 13 بار اخذ رای برای حضور در کرسی ریاست مجلس -اعم از هیات رئیسه موقت و هیات رئیسه دائم در چهار اجلاسیه هر دوره از مجلس- را داشتند. اما از آنجا که حضور هاشمی رفسنجانی در مجلس سوم نیمه کاره ماند و او به عنوان رئیس جمهور، خانه ملت را ترک کرد؛ تمدید ریاست لاریجانی در چهاردهمین رای گیری پیاپی برای ریاست مجلس در فواصل مجالس هشتم تا دهم، او را رکوردار ریاست بر پارلمان کرد. بعد از لاریجانی و هاشمی، ناطق نوری با قرار گرفتن در جایگاه ریاست مجالس چهارم و پنجم، در جایگاه سوم قرار دارد. مهدی کروبی که هم ریاست دو سال پایانی مجلس سوم و هم ریاست مجلس ششم را بر عهده داشت در جایگاه بعدی است و آخرین رکورد از آن حدادعادل است که به عنوان رئیس مجلس هفتم تنها 5 بار در انتخابات هیات رئیسه موقت و دائم توانست ریاست بر خانه ملت را تجربه کند.
تغییر رئیس مجلس در میانه عمر چهارساله مجلس را تنها یک بار در مجلس سوم شاهد بودیم. آنجا که مرحوم آیت‎الله هاشمی رفسنجانی از خانه ملت به پاستور و سکانداری بالاترین مقام اجرایی کشور به عنوان رئیس جمهور کوچ کرد و اداره مجلس با آرای نمایندگان به شیخ مهدی کروبی رسید. امسال هم در مجلس دهم، برخی به جد برای سلب ریاست از علی لاریجانی عزمشان را جزم کرده بودند. اعلام نامزدی محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی‎بابایی از سوی دو فراکسیون امید و مستقلین، نشان از رقابتی جدی برای سومین دوره از انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم داشت. کما اینکه این انتخابات دو مرحله ای شد.
در دور اول رقابت، از مجموع 272 رای ماخوذه، لاریجانی با 101 رای، عارف با 114 رای و حاجی بابایی با 54 رای این انتخابات را پشت سر گذاشتند. به این ترتیب انتخابات رئیس سومین اجلاسیه مجلس دهم به دور دوم کشیده شد. حاجی‌بابایی هم به نفع لاریجانی کنار رفت تا لاریجانی و عارف وارد دور دوم رقابت شوند. در دور دوم انتخاب رئیس مجلس در سومین سال کاری مجلس دهم، از مجموع 279 آرای ماخوذه، علی لاریجانی 147 رای و محمدرضا عارف 123 رای کسب کردند. به این ترتیب لاریجانی برای چهاردهمین بار توانست به عنوان «رئیس» از اهالی خانه ملت رای بگیرد.
مقایسه آرای روسای مجالس در سومین اجلاسیه هر دوره ده‎گانه خانه ملت حاکی از آن است که مهدی کروبی با اخذ 221 رای در سومین سال از مجلس ششم، بیشترین آرا را به نسبت دیگر روسای مجلس در اجلاسیه های سوم به دست آورده، لاریجانی اما با کسب 147 رای، کمترین رای به نسبت اسلافش در چنین اجلاسیه ای کسب کرده است. البته کروبی به لحاظ ریزش آرا رکوردار مشابهی هم با لاریجانی دارد. او کرسی ریاست را از هاشمی رفسنجانی در سومین سال از مجلس سوم، تنها با 155 رای تحویل گرفت که ریزش 85 رایی نسبت به رای سال قبل هاشمی داشت. حال آنکه آرای لاریجانی نسبت به سال قبل تنها 57 رای کاهش یافته بود.
 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی