کد خبر : 83749
/ 10:56

فناوری جام جهانی فوتبال را متحول می‌کند؟/ یار سیزدهم

حساسیت و هیجان بالای مسابقات جام‌جهانی باعث شده‌است تا فیفا و مسئولان برگزارکننده جام جهانی ٢٠١٨ روسیه فناوری را به‌عنوان یار سیزدهم در خدمت بگیرند و همه چیز به بهترین شکل ممکن برگزار شود. کاری که فناوری با ورودش به هر عرصه‌ای انجام می‌دهد.

فناوری جام جهانی فوتبال را متحول می‌کند؟/ یار سیزدهم

حامد سرادار - آخر همین هفته قرار است تب فوتبال به ١٠٠ درجه برسد و مهم‌ترین رویداد فوتبالی دنیا آغاز شود. حساسیت و هیجان بالای مسابقات جام‌جهانی باعث شده‌است تا فیفا و مسئولان برگزارکننده جام جهانی ٢٠١٨ روسیه فناوری را به‌عنوان یار سیزدهم در خدمت بگیرند و همه چیز به بهترین شکل ممکن برگزار شود. کاری که فناوری با ورودش به هر عرصه‌ای انجام می‌دهد. به همین بهانه در ادامه جدیدترین فناوری‌های ارائه شده بررسی می‌شود.

دست خدا همراه داوران
پس از گل «دست خدا» در بازی آرژانتین با تیم ملی انگلیس در چارچوب مسابقات جام‌جهانی ١٩٨۶ که در آن مارادونا با دست توپ را وارد دروازه کرد و کمک داور هم پرچم نزد، داوری تبدیل به دغدغه اصلی یار دوازدهم هر تیم فوتبالی شد. وجود اشتباهات فاحش داوری در مسابقات حساس فوتبال باعث شده‌است تا فناوری از کنار زمین به داخل آن بیاید و به داوران در مورد صحنه‌های مشکوک مشورت دهد. سیستم کمک‌داور ویدئویی (VAR) به کمک تصاویر ٢۵ دوربین و هشت دوربین تصاویر فوق آهسته، تمام زوایای آشکار و پنهان بازی را برای ١٣ نفر از برجسته‌ترین داورهای فیفا در اتاقکی مخصوص ارسال می‌کند که هر وقت داور وسط با کشیدن مستطیلی فرضی طلب مشورت کرد به او با کمک بازبینی فیلم بازی، پیشنهادهای مناسب‌تری بدهند. داور وسط از طریق هدست و مانیتوری که در کنار زمین مهیا شده است با تیم (VAR) در ارتباط خواهد بود و همچنان او هست که حرف آخر را می‌زند.

شفاف مانند آینه
طبق اظهارات جدید فیفا، ویدئوی تمامی مسابقاتی که در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه برگزار می‌شود، قرار است با وضوح K HDR۴ و صدای فراگیر ضبط شود، همچنین اعلام شده است که ویدئوی برخی از مسابقات قرار است از نوع ۳۶۰ درجه VR باشد.
طبق اعلام فیفا در تمامی مسابقات، ازهشت دوربین HDR K٨ و هشت دوربین p ١٠٨٠ HDR استفاده خواهد شد؛ اما اگر تصور می‌کنید که همه‌چیز به این ۱۶ دوربین ختم می‌شود، سخت در اشتباه هستید؛ چرا که در مسابقات جام‌جهانی روسیه علاوه‌بر دوربین‌های یاد شده، قرار است از هشت دوربین سوپراسلوموشن و دو دوربین اولترا موشن به همراه یک دوربین کابلی و یک دوربین هلی‌کم (پرنده) نیز استفاده شود؛ فیفا اعلام کرده که صدای این ویدئوها قرار است با فرمت همه‌جانبه (Atmos Dolby یا X:DTS) ضبط شود.
البته بدیهی است که کیفیت پخش نهایی این مسابقات در کشورهای مختلف متغیر است و در ایران قطعا با کیفیت K HDR۴ پخش نخواهد شد.

١۴ تیکه هوشمند
این جام‌جهانی نیز تولید توپ‌های جام بر عهده آدیداس خواهد بود که پیش از این شاهد رونمایی این توپ ١۴ تیکه با نام تل‌استار ١٨ بوده‌اید. آدیداس اعلام کرده است که توپ جدید این شرکت برای استفاده در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه، از وجود یک میکروچیپ NFC بهره می‌برد که با استفاده از آن می‌توان سرعت حرکت توپ در کنار سایر عامل‌ها نظیر مسیر حرکت توپ در هوا را روی گوشی هوشمند دریافت و آن را تحلیل کرد؛ همچنین به کمک این فناوری عبور توپ از خط دروازه به اطلاع داور می‌رسد.قیمت تل‌استار ١٨ در سایت آدیداس (با توجه به قابلیت‌های مختلف) بین ٣٠ دلار تا ١۶۵ دلار متغیر است. به عنوان مثال تل‌استار ١٨ با قابلیت NFC، سطح بدون درز و کمترین میزان جذب آب در سایت آدیداس با قیمت ١۶۵ دلار به فروش می‌رسد.
جالب است بدانید که آدیداس در سال ۱۹۶۸ با معرفی توپ ۳۲ تکه تل‌استار، نام این توپ را از یک ماهواره‌ ارتباطی اقتباس کرد. تل‌استار نام یک ماهواره‌ ارتباطی مخابراتی بود که شکلی کروی داشت و پنل‌های خورشیدی قرارگرفته روی آن، این ماهواره را به توپ فوتبالی با تکه‌های مشکی و سفید شبیه کرده بود.

جابه‌جایی بر بال فناوری
یک شرکت طراحی تانک و قطار به معرفی تراموای فناوری پیشرفته مجهز به وای‌فای و دستگیره‌های ضد باکتری پرداخته که قرار است در جام‌جهانی ٢٠١٨، بازدیدکنندگان را در اطراف روسیه به حرکت درآورد. تراموای پیش‌ساخته شرکت One Russia به وای‌فای، جی‌پی‌اس، هفت دوربین مداربسته HD، تهویه هوا و دستگیره‌های ضد باکتری مجهز است. این تراموا می‌تواند بین ١٩٠ تا ٢٧٠ مسافر را در خود جا دهد و با میانگین سرعت ٢۴ کیلومتر در ساعت حرکت کند.
هر کدام از پنل‌های این تراموا با استفاده از مواد کامپوزیتی پیشرفته ساخته شده‌است و می‌توان به آسانی آن‌ها را برای نمایش آگهی‌های بازرگانی مختلف تغییر داد. دماغه آویزان کابین یکی دیگر از ویژگی‌های نوآورانه‌ای است که به راننده تا ٣٠ درصد چشم‌انداز گسترده‌تر ارائه کرده‌است و خطر زیرکردن عابران پیاده را به حداقل می‌رساند. تراموای ١R هنوز در مرحله پیش‌ساخت است و سازندگان مدعی هستند تولید انبوه آن از سال آینده امکان‌پذیر است.

١٠٠٠
پیش‌بینی شده است در این دوره از مسابقات جام‌جهانی فوتبال، بیش از ١٠٠٠ ساعت تصویر ویدئویی اصلی بازی‌ها به صورت زنده و مستقیم در پلتفرم‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی معتبر به اشتراک گذاشته شود تا از این نظر«جام جهانی ٢٠١٨» رکورددار بزرگ‌ترین پخش زنده تصاویر در اینترنت باشد.

کمک مربی صفر و یکی
اما اگر از وسط زمین چمن مسابقات جام‌جهانی فاصله بگیریم و وارد کمپ‌های تمرینی تیم‌های فوتبال شویم با فناوری‌های جذاب دیگری روبه‌رو خواهیم شد. یکی از این فناوری‌ها SmartPitch محصول شرکت Playsight است که قصد دارد با پیاده‌سازی فناوری‌های پیشرفته شبیه‌سازی، استاندارد نوینی را در دنیای ورزش ثبت کند. این شرکت در حال تشکیل یک جامعه گسترده در دنیای مجازی است که باشگاه بزرگ و بدون محدودیتی برای ورزشکاران، مربیان و طرف‌داران محسوب می‌شود.
این محصول نرم‌افزار به بررسی و تحلیل حرکات بازیکن در طول مسابقه می‌پردازد و آن‌ها را درسایت اصلی ذخیره می‌کند. از طریق سایت بازیکن می‌تواند اطلاعات خود را با مربیان دیگر به اشتراک بگذارد و از تحلیل‌های آن‌ها استفاده کند. این نرم‌افزار برای مربیان نیز بسیار کارآمد است. چراکه حتی از راه دور می‌توانند وضعیت بازیکن خود را تحلیل و آن‌ها را راهنمایی کنند.
SmartPitch با دوربین چند زاویه‌ای angle-multi و باکیفیت‌های K۴ و HD به ضبط تمرینات می‌پردازد و در جلسات آموزشی بازخورد فیلم‌های ضبط‌شده را استفاده می‌کند. هم بازیکن و هم توپ در این سیستم ردیابی و تمام اطلاعات آن‌ها در بانک اطلاعات ابری ذخیره می‌شود. این سیستم‌ها ابزار تحلیلی متنوعی دارند. این قابلیت نیز در سیستم ایجادشده تا بتواند با انواع وسایل ردیابی، تجزیه‌ و تحلیل، پوشیدنی و حتی با وسایلی که در آینده نزدیک به بازار وارد می‌شوند از قبیل جلیقه GPS، کفش‌ها و پیراهن‌های هوشمند ارتباط برقرار کند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی