• خانه
  • اقتصادی
  • جهش قیمت مسکن از طبرسی‌تا سجاد؛ هزینه خرید منزل مسکونی در مشهد٨ تا ١۵ درصد افزایش یافت
کد خبر : 83771
/ 09:54

جهش قیمت مسکن از طبرسی‌تا سجاد؛ هزینه خرید منزل مسکونی در مشهد٨ تا ١۵ درصد افزایش یافت

پس از حدود شش سال که بازار مسکن در رکود به سر می‌برد، نسیم‌های رونق از زمستان سال گذشته وزیدن گرفت به طوری که گزارش‌های رسمی از افزایش معاملات مسکن در دی‌ماه سال گذشته حکایت داشت.

جهش قیمت مسکن از طبرسی‌تا سجاد؛ هزینه خرید منزل مسکونی در مشهد٨ تا ١۵ درصد افزایش یافت

با افت و خیزی اندک، این رونق امسال نیز ادامه یافت و رشد معاملات البته همراه با افزایش قیمت‌ها در گزارش ماه‌های بعدی نیز تکرار شد تا جایی که تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان‌دهنده افزایش خرید و فروش مسکن در تهران و کلان‌شهرها‌ست.
این مسئله سبب شده است ‌برخی نگران افزایش بی‌رویه قیمت‌ها مانند سال ٨۶ و ٩٠ شوند به طوری که روز گذشته صدیف بدری، سخن‌گوی کمیسیون عمران مجلس، به ایرنا گفت اعضای این کمیسیون به دلیل نوسانات و افزایش قیمت مسکن، از وزیر راه و شهرسازی خواسته‌اند سامانه‌ای برای قیمت‌گذاری مسکن تشکیل دهد. با این حال، تحلیلگران بازار مسکن نظر دیگری دارند و معتقدند قیمت مسکن هیچ‌گاه مانند سال ٨۶ رشد جهشی نخواهد کرد.
در این راستا دکتر محمدحسین ادیب، استاد دانشگاه و کارشناس بازار مسکن، گفته است‌: در دوره جدید رونق بازار، برخی از مؤسسات مالی و بنگاه‌های اقتصادی در مناطق شهریِ رو به توسعه شروع به ساخت و ساز می‌کنند. این مسئله سبب می‌شود رشد قیمت‌ها در این مناطق بیشتر از مناطقی که در سال‌های گذشته از نظر خدماتی و امکانات رشد داشته‌اند باشد. با این حال، او تأیید کرد که احتمال کاهش قیمت‌ها در آینده وجود خواهد داشت.

سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در مسکن
بهروز ملکی،کارشناس ارشد بازار مسکن، دراین‌باره می‌گوید: روند رونق بازار مسکن ‌امسال تشدید شده به طوری که آمارها نشان می‌دهد قیمت مسکن بیش از نرخ تورم رشد کرده است. وی با بیان اینکه این مسئله سبب می‌شود‌برخی سرمایه‌های خود را وارد بازار مسکن کنند بیان می‌کند: افرادی به بازار مسکن دید سرمایه‌ای دارند. باید توجه کنند که رشد قیمت‌ها در همه سطح شهری مانند مشهد یکسان نخواهد بود.
در واقع، اگر نرخ تورم را ملاک میزان افزایش قیمت‌ها قرار دهیم، برخی مناطق که در دهه‌های گذشته از نظر جمعیت و امکانات رشد کرده‌اند، در حد تورم افزایش قیمت خواهند داشت اما مناطقی که در سال‌های اخیر شاهد بیشترین رشد ساخت و ساز بوده‌اند و همچنان ظرفیت ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی مانند مراکز خرید، مراکز تفریحی و مراکز اقامتی را دارند رشد بیشتری ‌خواهند کرد.
ملکی ادامه می‌دهد: با توجه به کوچک‌تر شدن خانوارها و اقبال افراد به خانه‌های کوچک و متوسط در دوره جدید، رونق مسکن بیشتر خواهد بود.

وضعیت قیمت‌ها
رئیس اتحادیه املاک مشهد نیز می‌گوید: قیمت مسکن در مناطق مختلف مشهد بین ٨ تا ١۵ درصد افزایش داشته است. علی مرادزاده می‌افزاید: مناطق ٣، ۴، ۵، ۶ و ٧ رشدی نکرده‌اند و حتی رشد منفی هم داشته‌اند. مناطق ١، ٨، ٩ و ١١ بین ٨ تا ١٠ درصد رشد قیمت مسکن داشته‌اند. منطقه ١٠ نیز حدود ١٢ درصدرشد داشته است اما در منطقه ١٢ که بیشتر دارای آپارتمان‌های سنددار نوساز کوچک‌تر از ١٠٠ متر است، به این دلیل که به آن‌ها وام مسکن تعلق می‌گیرد، قیمت‌ها تا ١۵ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه می‌دهد: در دوره جدید رونق مسکن، اقبال خریداران به خانه‌های وام‌دار افزایش یافته است. افراد سعی می‌کنند خانه‌ای بخرند که بتوانند با سند آن وام بگیرند. با این‌حال، گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد رشد قیمت در برخی مناطق حتی بیش از ٢٠درصد بوده‌است.
براساس گزارش مرکز آمار ، متوسط قیمت مسکن در مشهد دو میلیون تومان است. این قیمت در سال ١٣٩۵ یک میلیون و ۶٠٠ هزارتومان بود، مسئله‌ای که نشان می‌دهد قیمت مسکن در دو سال گذشته متری حداقل ۴٠٠ هزار تومان افزایش یافته است.  
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی