• خانه
  • اجتماعی
  • فروش دخانیات در دکه های مطبوعاتی مشهد ممنوع شد/ فروش دخانیات در دکه های مطبوعاتی مشهد ممنوع شد
کد خبر : 83784
/ 10:50

فروش دخانیات در دکه های مطبوعاتی مشهد ممنوع شد/ فروش دخانیات در دکه های مطبوعاتی مشهد ممنوع شد

بر اساس تصمیم‌گیری شورای بهداشت شهرستان مشهد، سیگار و انواع دخانیات در روزهای آینده از باجه‌ها و دکه‌های مطبوعاتی شهر جمع می‌شود. البته این اولین بار نیست که بحث ممنوعیت فروش دخانیات در دکه‌های مطبوعات مطرح می‌شود؛ این طرح پیش از این در مرداد ٩۵ نیز به مرحله اجرا رسید اما در عمل چندان موفق نبود

فروش دخانیات در دکه های مطبوعاتی مشهد ممنوع شد/ فروش دخانیات در دکه های مطبوعاتی مشهد ممنوع شد

طی روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر گام اساسی شهرداری تهران برای جلوگیری از فروش اقلام غیرمطبوعاتی به ویژه انواع دخانیات در باجه‌های مطبوعاتی این شهر در رسانه‌ها منتشر شد و بازتاب‌های گسترده‌ای را نیز به همراه داشت. برنامه‌ای که نزدیک به دو ماه پیش به نوعی در شهر مشهد نیز کلید خورد و بر اساس تصمیم‌گیری شورای بهداشت این شهرستان، سیگار و انواع دخانیات در روزهای آینده از باجه‌ها و دکه‌های مطبوعاتی شهر جمع می‌شود.
البته این اولین بار نیست که بحث ممنوعیت فروش دخانیات در دکه‌های مطبوعات مطرح می‌شود؛ این طرح پیش از این در مرداد ٩۵ نیز به مرحله اجرا رسید اما در عمل چندان موفق نبود و دخانیات بار دیگر به این دکه‌ها بازگشت.
هر چند برخورد دستگاه‌های متولی این موضوع در مشهد با دکه‌داران مطبوعاتی به شدت همتایان تهرانی‌شان نیست اما جلوگیری از فروش سیگار و دخانیات در این مراکز به ظاهر فرهنگی نقطه عطفی در نحوه نظارت و مدیریت آن‌ها به حساب می‌آید.
فروش دخانیات و مواد غذایی در باجه‌های سطح شهرهای بزرگ موضوعی است که به مرور زمان و به واسطه کسب درآمد بیشتر برخی باجه‌داران ایجاد شده و امروز در این فضاها اقلام بسیاری به جز مطبوعات در حال عرضه است. با این حال این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که فروش مطبوعات و اقلام فرهنگی مرتبط با آن در طول سال‌های اخیر با چالش‌های زیادی مواجه بوده است و نه تنها این حرفه برای روزنامه‌فروشان شهری، کاری سودآور نیست بلکه بدون اتکا به فروش اقلام و کالاهای جانبی در روزنامه‌فروشی‌ها، به کاری زیان‌ده نیز تبدیل می‌شود و باید کالاهای جایگزین دخانیات برای عرضه در دکه‌های مطبوعات مشخص شوند زیرا در غیر این صورت، اجرای این طرح ورشکستگی دکه‌داران را به دنبال خواهد داشت.

انتقاد دکه‌داران
این موضوع واکنش صاحبان کیوسک‌های مطبوعاتی را به دنبال داشت. یکی از دکه‌داران مشهد با انتقاد از این طرح، در این باره به شهرآرا گفت: اگر مسئولان به دنبال کاهش آثار مخرب سیگار و دخانیات هستند، با این اقدام مشکل حل نمی‌شود.او معتقد است با اجرای این طرح دکه‌داران با مشکلات مالی مواجه می‌شوند و این کار در عمل تنها ورشکستگی آن‌ها را به دنبال خواهد داشت.
مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد که متولی نظارت بر عملکرد باجه‌های مطبوعاتی شهر است، نیز در گفت‌وگو با شهرآرا به جلسه‌ای اشاره کرد که تقریبا دو ماه گذشته با حضور فرماندار مشهد درباره ساماندهی این مراکز تشکیل شده است.
به گفته بهروز کیانی یکی از صورت‌جلسات مهم این نشست، تصمیمی بود که برای جلوگیری از فروش سیگار و انواع دخانیات درباجه‌های مطبوعاتی گرفته شد و اکنون نیز توسط تیم‌های مربوط به اصناف در حال اجراست.
وی با اشاره به فعالیت بیش از ١٨٠‌دکه مطبوعات در مشهد، ادامه داد: مجوزی که در ابتدا برای متقاضیان صادر شد مربوط به فروش مطبوعات بود و از اول فروش سیگار و دخانیات نباید در کنار کاری فرهنگی همچون فروش روزنامه انجام می‌شد.
کیانی به انجام فرآیند تعهدگیری از متولیان باجه‌های مطبوعاتی توسط گشت‌های بازرسی اصناف خبر داد و تصریح کرد: با این حال با توجه به سودآور‌نبودن فروش روزنامه، بحث فروش کالاهای جایگزین سیگار و دخانیات مطرح شده است تا روزنامه‌فروشان با مشکل خاصی مواجه نشوند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی