کد خبر : 83793
/ 12:05

چند راهکار طلایی برای کاهش مصرف آب کولر و افزایش بازده آن

رعایت نکردن نکات ساده ولی مؤثر در استفاده و نگهداری از کولر باعث شده است که بعضی از کولرها به دستگاه اسراف آب تبدیل شوند و از طرف دیگر کار خودشان را هم که سرمایش خانه است نتوانند به درستی انجام دهند.

چند راهکار طلایی برای کاهش مصرف آب کولر و افزایش بازده آن

گرما آن‌قدر زیاد شده است که اگر چند ساعت کولر را خاموش کنی خانه به سونا تبدیل می‌شود، برای همین کولر اکثر خانه‌ها از صبح تا شب بکوب مشغول کار کردن است. در شهر ما بیشتر خانه‌ها از کولر آبی برای سرمایش استفاده می‌کنند، چون هم قیمت کمتری دارد و هم مصرف برق آن پایین‌تر از کولر گازی است اما در عوض مصرف آب آن زیاد است و متأسفانه برای بعضی از خانه‌‌ها این مصرف از زیاد هم زیادتر است! رعایت نکردن نکات ساده ولی مؤثر در استفاده و نگهداری از کولر باعث شده است که بعضی از کولرها به دستگاه اسراف آب تبدیل شوند و از طرف دیگر کار خودشان را هم که سرمایش خانه است نتوانند به درستی انجام دهند.
 
ناودان و شیلنگ آب
ناودان‌ها بخشی هستند که آب کولر را به طور مناسب روی پوشال‌ها توزیع می‌کنند. اگر بخشی از آن دچار گرفتگی باشد، قسمت‌‌هایی از پوشال خشک می‌ماند و راندمان کولر پایین می‌آید. آب از طریق چند شیلنگ روی ناودان‌ها می‌ریزد پس بد نیست مسدود نبودن و سلامت آن شیلنگ‌ها را هم کنترل کنید.

تعویض پوشال‌ها
هوایی که از کولر به درون خانه می‌آید قبل از هر چیز از فیلتر پوشال رد می‌شود. اگر این فیلتر مرطوب و تمیز باشد، هوای خنک و سرد وارد خانه می‌شود و اگر پر از رسوب و کثیف باشد تعجبی نخواهد داشت که هوای کم، بد بو و گرم وارد خانه شود.

تراز کردن کولر
با قرار دادن چند تکه ایزوگام زیر پایه‌های کولر، آن را تراز کنید. اگر کولر به یک سمت کج باشد، ممکن است سطح آب در قسمت پمپ پایین بیاید و باعث خراب شدن پمپ شود یا باعث عمل نکردن شناور شود و آب از کولر سرریز شود.

تنظیم شناور
شناور همیشه باید طوری تنظیم باشد که وقتی سطح آب به یک بند انگشت پایین‌تر از لبه شیر سرریز رسید، آب را قطع کند. محل اتصال شیلنگ آب به شناور هم از قسمت‌هایی‌‌است که زیاد نشتی پیدا می‌کند. با کمی نوار تفلون آن را عایق کنید تا خیالتان راحت شود.

کف کولر و شیر سرریز
یکی از اصلی‌ترین علت‌های چکه آب از کولر، پوسیدگی کف کولر یا خراب شدن واشر مربوط به شیر سرریز است. تعویض واشر شیر سرریز کار آسانی است ولی اگر کف کولرتان پوسیدگی دارد باید با قیر، رنگ عایق یا ایزوگام آن را بپوشانید که کمی سخت است و باید از افراد باتجربه کمک بگیرید.

سرویس پمپ و توری
آب مشهد املاح زیاد دارد که خیلی زود اطراف پمپ آب و توری مربوط به آن را می‌گیرند. پس باید به صورت ماهانه به آن سر بزنید و رسوب‌های دور آن را بتراشید تا در کار پمپ خللی ایجاد نشود.

نصب سایبان
بخش زیادی از رطوبت پوشال‌های کولر بر اثر تابش مستقیم نور خورشید بیهوده تبخیر می‌شوند، نصب یک سایبان روی کولر که از تابش مستقیم نور خورشید به بدنه جلوگیری کند و از هر طرف یک متر بالای کولر را بپوشاند باعث می‌شود دمای خانه تا ۵ درجه سردتر شود.

بررسی تسمه
تسمه کولر با گذشت زمان خشک و از هم می‌پاشد. پاره شدن تسمه کولر ممکن است به سوخت موتورکولر منتهی شود، برای همین نباید از سلامت آن غافل شد. علاوه بر این شل یا سفت بودن تسمه در راندمان کولر تأثیر دارد.

روغن کاری یاتاقان
یاتاقان کولر محفظه‌ای دارد که باید به صورت ماهانه آن را پر از روغن کنید. با این کار، روغن آرام به داخل یاتاقان نفوذ می‌کند و چرخش فن کولر را آسان می‌کند. روغن کاری یاتاقان و تنظیم بودن تسمه می‌تواند راندمان کولر را بالا ببرد و هزینه برق آن را تا ٢٠ درصد کاهش دهد.

خاک‌گیری پره‌ها
پره فن داخل کولر با گذشت زمان خاک می‌گیرد. این موضوع باعث کم شدن قدرت دمندگی هوا و فشار آمدن به موتورکولر می‌شود. علاوه بر این بخشی از گرد و خاک روی پره آرام آرام به داخل خانه می‌آید و ممکن است باعث مشکلات تنفسی یا حساسیت شود.

برزنت دور دریچه کولر
بخش زیادی از باد کولرها از محل اتصال دریچه کولر به کانال کولر ساختمان هدر می‌رود. بهترین وسیله برای پوشاندن فاصله بین دریچه و کانال پارچه برزنت ضخیم و چسب است. مدل‌های گیره‌ای برزنت که در بازار موجود است و نصب آن راحت‌تر است، منافذ زیادی باقی می‌گذارد که باعث هدر رفتن باد کولر می‌شود.

عایق‌کاری کانال کولر
شاید زیاد به چشم نیاید ولی همان مقدار از کانال کولر ساختمان که روی پشت‌بام و در معرض آفتاب قرار دارد می‌تواند باعث گرم‌شدن باد کولر شود. برای همین بهتر است آن بخش از کانال کولر را با پشم شیشه بپوشانید.
 
_________________________________
 

۴کولر آبی؛ ١ کولر گازی
کولرهای آبی بسیار کمتر از کولرهای گازی برق مصرف می‌کنند (۵٠٠ وات در برابر ٢٠٠٠ وات) همین موضوع باعث شده است که تعداد کولرهای آبی بسیار بیشتر از کولرهای گازی باشد.

۶۵ درصد
امروزه بیش از ۶۵ درصد خانوارهای شهری از کولر آبی برای سرمایش خانه‌هایشان استفاده می‌کنند.

١٠ میلیون
اکنون نزدیک به ١٠ میلیون کولر در خانه ایرانی‌ها وجود دارد و سالیانه حدود ۵٠٠ هزار دستگاه جدید به آن اضافه می‌شود.

۵٠٠ لیتر
کولری که نشتی آب دارد و در هر ثانیه از آن تنها یک قطره آب بر زمین می‌ریزد در طول تابستان باعث هدررفتن بیش از ۵٠٠ لیتر آب می‌شود.
 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی