• خانه
  • فضای مجازی
  • ناصرخسرو زمانه‌ات باش! تجربه های سفرتان را با نوشتن چند خط به اشتراک بگذارید
کد خبر : 83826
/ 10:30

ناصرخسرو زمانه‌ات باش! تجربه های سفرتان را با نوشتن چند خط به اشتراک بگذارید

حال که بازار سفرهای تابستانی داغ می‌شود، نگاهی به اصول سفرنامه‌نویسی بیندازیم تا به‌واسطه ثبت خاطرات و تجربه‌هایمان از سفر به نقاط مختلف بتوانیم لحظات سفرمان را برای همیشه ماندگار و به دیگرانی هم که قصد سفر به آن نقطه را دارند، کمک کنیم.

ناصرخسرو زمانه‌ات باش! تجربه های سفرتان را با نوشتن چند خط به اشتراک بگذارید

سمیرا منشادی: این روزها با آسان‌شدن راه‌های سفر و همه‌گیر‌شدن ابزار انتشار آن، سفر‌کردن و سفرنامه‌نویسی از انحصار مارکوپولوها و ناصرخسروها که در روزگار خود جزو معدود افراد متمول، باسواد و عشق سفر بودند، خارج شده است. برای تأیید حرفمان می‌توانید به صفحه خود یا دوستانتان در فضای مجازی سر بزنید و حداقل چند عکس و فیلم دسته اول از سفر به اقصانقاط دنیا بیابید. اما به انتشار هر عکس و فیلمی سفرنامه نمی‌گویند، به‌ویژه آن‌هایی که تنها با توضیح «من و فلانی یهویی!» منتشر می‌شوند. برخی نیز عکس را می‌گذارند و بی‌آنکه توضیحی از مکان ثبتش بنویسند، شعر و متنی بی‌ربط می‌گذارند؛ البته بی‌شک صفحه شخصی خودشان است و مختارند، اما چه خوب است حال که بازار سفرهای تابستانی داغ می‌شود، نگاهی به اصول سفرنامه‌نویسی بیندازیم تا به‌واسطه ثبت خاطرات و تجربه‌هایمان از سفر به نقاط مختلف بتوانیم لحظات سفرمان را برای همیشه ماندگار و به دیگرانی هم که قصد سفر به آن نقطه را دارند، کمک کنیم.

دو کلمه حرف حساب
در تعریف سفرنامه گفته‌اند نوعی گزارش است که نویسنده در‌قالب آن، مشاهده‌های خود را از اوضاع شهرها، روستاها و مناطقی که به آن‌ها مسافرت کرده است، شرح می‌دهد و لابه‌لای آن اطلاعاتی هم از بناهای تاریخی، مساجد، کتابخانه‌ها، آداب و رسوم ملی و مذهبی، موقعیت جغرافیایی، آب و هوا، زبان، رفتارهای اجتماعی و... به خواننده می‌دهد. با این حساب می‌توان گفت که سفرنامه‌ها گنجینه‌ای از اطلاعات هستند و از‌طریق آن‌ها می‌توان واقعیت‌های اجتماعی، جغرافیایی، تاریخی و قومی شهر یا روستاهای مختلف را به تصویر کشید. اما امروز که اطلاعات مختلفی از مناطق مختلف با یک جست‌وجوی کوتاه در اینترنت مهیا می‌شود، سفرنامه چه اهمیتی دارد؟ اهمیت سفرنامه زمانی مشخص می‌شود که اطلاعات از زبان شما و بر‌اساس تجربیات شخصی خودتان باشد، نه یک مطلب اینترنتی.

چگونه سفرنامه‌نویس شویم؟
سفرنامه‌نویس‌شدن خیلی راحت است؛ لازم است سفر کنید و بنویسید و البته اولین نفر، خودتان از نوشته‌تان لذت ببرید. روی جزئیات خط نکشید؛ بلکه هرچه نوشته شما جزئی‌تر باشد و فارغ از کلی‌گویی، کاربردی‌تر خواهد بود. اگر این کار را می‌خواهید برای اولین‌بار امتحان کنید، پیشنهاد می‌کنیم چند سفرنامه بخوانید تا با روش سفرنامه‌نویسی آشنا شوید. ما هم برایتان چند مورد از اصول سفرنامه‌نویسی را قطار می‌کنیم.

چطور سفر کردید؟
برای شروع نوشتن یک سفرنامه ابتدا از این شروع کنید که نوع سفرتان زمینی بوده یا هوایی و چه مزایا و معایبی داشته است. در‌صورت زمینی‌بودن سفرتان بررسی جاده‌ها و مسیرهای آن منطقه در طول سفر فراموش نشود. اگر از موقعیت جغرافیایی منطقه نیز بنویسید، بسیار عالی خواهد بود.

کجا اقامت کردید؟
درباره مکانی هم که اقامت کردید باید در سفرنامه‌تان بنویسید. اینکه محل اقامت‌ شما هتل بوده، مسافرخانه یا خانه‌های بوم‌گردی؛ سپس از امکانات سرویس‌دهی و قیمتی که پرداخت کردید، به‌طور شفاف و واقعی صحبت کنید. اگر اطلاعات کافی درباره نرخ دیگر اقامت‌های شهر مد‌نظر دارید، می‌توانید به آن هم اشاره کنید.

چه خوردید؟
خوردن و شکم‌گردی هم بخشی از سفر و سفرنامه‌نویسی است. تجربه غذاهای جدید و محلی که در سفر داشته‌اید، می‌تواند به دیگر گردشگران هم کمک کند. در این بخش می‌توانید به رستوران ها یا غذاخوری‌های آن منطقه اشاره کنید؛ هدف شما تبلیغ نیست بلکه از تجربه‌هایتان بگویید. نوع سرویس‌دهی و قیمت‌ها و مقایسه آن‌ها می‌تواند برای خوانندگانی که قصد سفر به این محل را دارند، مفید باشد. اشاره به غذاهای محلی و مقایسه‌اش با سایر تجربه‌هایتان، سفرنامه‌ را جذاب و خواندنی می‌کند.

کجا گشتید؟
گشتن در شهر و دیدن مناطق تاریخی و طبیعی هم بخشی از سفر را تشکیل می‌دهد. اطلاعات از نحوه تردد در شهر و اشاره به مناطق دیدنی و تاریخی، معرفی تورهای مختلف و گوناگونی که صنعت گردشگری آن منطقه در نظر گرفته است یا ارائه می‌دهد، هم در سفرنامه باید ذکر شود. اگر موفق به دیدن یک محل تاریخی یا دیدنی در منطقه‌ای نشده‌اید، آن را ذکر کنید تا دیگران از وجودش مطلع شوند.

چه دیدید؟
نوشتن درباره آدابو رسوم، مراسم‌ یا جشنواره‌هایی که در طول سفرتان با آن برخورد کردید، می‌تواند برای دیگر خوانندگان جذاب باشد. البته نوشتن درباره آداب و رسوم یا عادت‌های خوب و بد نباید سبب ناراحتی آن‌ها شود.

چه خریدید؟
بهتر است از سوغاتی‌های آن منطقه هم نام ببرید. اشاره به فروشگاه‌ها با طبقه‌بندی قیمت‌‌ها برای کسانی که بر‌اساس سفرنامه شما می‌خواهند به آن منطقه سفر کنند، بسیار مفید خواهد بود‌.
 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سفرنامه‌ آنلاین
این روزها با‌وجود شبکه‌های اجتماعی و به‌اشتراک‌گذاشتن لحظه‌به‌لحظه سفر، می‌توان گفت نوعی جدید از سفرنامه‌نویسی رواج پیدا کرده است. در این نوع از نوشتن هم باید نکته‌هایی رعایت شود که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

روزانه بنویسید: برای جلوگیری از فراموش‌کردن همه نکات سفر بهتر است سفرنامه را به‌صورت روزانه و قبل از اینکه جزئیات از خاطرتان پاک شود، بنویسید.

با آرامش بنویسید: زمانی‌که می‌خواهید بنویسید در آرامش خاطر باشید تا نوشتن برایتان خسته‌کننده نشود.

عکس بگیرید: برای مکان‌هایی که توضیح می‌دهید، عکس‌ بگذارید. این کار سبب می‌شود خوانندگان مطالب سفرنامه‌تان بهتر بتواند با نوشتارتان ارتباط برقرار کنند.

درست بنویسید: این فکر اشتباهی است که با خودتان بگوید: «چه کسی نوشته‌هایم را می‌خواند.» در کار نوشتن باید جدی باشید و فرض کنید که قرار است این سفرنامه چاپ شود‌. از‌این‌رو رعایت دستور زبان و نگارش نوشتار را به‌درستی رعایت کنید. استفاده‌نکردن از کلمات عامیانه و به‌کار‌بردن کلمه‌های ساده و قابل‌فهم برای همه کاربران، احترام به فرهنگ‌ها و قوانین عرفی جامعه، گذاشتن ویرگول، نقطه، فاصله‌گذاری بین کلمه‌ها نیز باید مد‌نظرتان باشد. همچنین نشانه‌گذاری در نوشتارتان باید رعایت شود تا دیگران هم بتواند از مکان‌هایی که شما دیدن کرده‌اید، استفاده کنند.

گوشی را از خودتان دور نکنید: اینترنت سبب شده همه با راحتی بیشتری، مطالب خود را با دیگران درمیان بگذارند، اما اینکه در طول سفر از کدام نوع از فناوری استفاده کنید، بسیار مهم است. برای یک سفر ساده، بیشتر افراد، گوشی‌های هوشمند را ترجیح می‌دهند؛ چرا‌که این گوشی‌ها به‌راحتی در جیب جا می‌شوند، برای کارهای آنلاین مناسب‌اند و به‌جای بیشتر دستگاه‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در بیشتر محیط‌ها هم می‌توانید به‌راحتی ازطریق وای‌فای یا سیم‌کارتتان به اینترنت متصل بشوید. اگر تبلت را ترجیح می‌دهید و برای کارهایتان به یک صفحه نمایش بزرگ‌تر احتیاج دارید، بهتر است تبلت‌های سبک‌تر و با عمر باتری بیشتر را انتخاب کنید.

﷯ هشتگ را فراموش نکنید
این روزها همه قبل از اینکه سفرشان را شروع کنند، ابتدا درباره شهر مقصدشان اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند؛ اینکه اگر بخواهند سفر زمینی و با ماشین شخصی بروند، بهترین مسیر کدام است، در طول راه چه جاذبه‌های دیگری را می‌توانند ببینند، رستوران‌ها و اقامت‌های مناسب کدام‌اند، در شهر مقصد کجاها را می‌‌توانند ببینند. در‌دسترس‌بودن گوشی‌ها سبب شده این کار با راحتی بیشتری انجام شود. به‌ویژه اگر اینستاگرام دارید می‌توانید به‌راحتی با نوشتن هشتگ و اسم شهر مد‌نظرتان، کلی اطلاعات در این زمینه به دست بیاورید. پس یادتان باشد اگر در سفر هستید و می‌خواهید به دیگران کمک کنید، هشتگ را فراموش نکنید. با این کار به دیگران هم کمک می‌کنید تا راحت‌تر به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

﷯ سفرنامه بنویسید جایزه بگیرید
امروزه بسیاری از سایت‌های بزرگ دنیا با هدف ایجاد دو اصل اختصار و جامعیت، مسابقات سفرنامه‌نویسی بزرگی برگزار می‌کنند. بی‌شک نوشته‌هایی که ویژگی‌های علمی، متمرکز و شفاف را در خود داشته باشند، می‌توانند خود را برنده بدانند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به نشانی bradtguides.com مراجعه کنید.

سفرنامه‎‌خوانی در فضای مجازی

جدا از لذت نوشتن خاطرات سفر که البته مهارت و تجربه می‌خواهد، خواندن تجربه سفرهای دیگران درقالب سفرنامه، نیز خالی از لطف نیست. برای بسیاری از افراد جامعه، سفر، پدیده‌ای شیک محسوب می‌شود که شاید بتوان سالی یک یا حداکثر دو بار با برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی دقیق به آن دست یافت. امروزه سفرنامه‌های بسیار خوبی در بسیاری از سایت‌های اینترنتی دردسترس هستند که علاوه‌بر جنبه‌های آموزشی بسیار، همچون یک رمان ماجراجویانه یا شیرین برای پر‌کردن اوقات فراغت، گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شوند. خیلی مهم نیست که نویسنده سفرنامه با خواننده دارای تشابهات فرهنگی، زبانی، دینی و... باشد. گاه خواندن خاطرات یک آلمانی از سفر به هند و دیدگاه‌های بیان‌شده یک فرهنگ بیگانه از فرهنگ بیگانه دیگر، بسیار سرگرم‌کننده و حتی آموزنده است.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی