• خانه
  • فضای مجازی
  • مراقب سلامت خوراکی های خنکی که در این روزهای گرم می‌خورید، باشید/ شکلات بستنی گلاسه!
کد خبر : 83866
/ 10:28

مراقب سلامت خوراکی های خنکی که در این روزهای گرم می‌خورید، باشید/ شکلات بستنی گلاسه!

بستنی‌های رنگ‌و‌وارنگ داخل ویترین یخچال و جمعیت منتظر در مغازه، نقطه اتکایم برای ماندن و خرید‌کردن می‌شود. هنوز تا سحر دقایقی مانده که علائم اولیه مسمومیت خودش را نشان می‌دهد و...

مراقب سلامت خوراکی های خنکی که در این روزهای گرم می‌خورید، باشید/ شکلات بستنی گلاسه!

معصومه متین‌نژاد: دوسه ساعتی از زمان افطار گذشته است و هوا همچنان هُرم دارد. اگرچه هنوز بهار است، تمام دلتنگی‌های تابستان را مثل خوردن یک خوراکی خُنک و شیرین می‌توان در آن احساس کرد. نخستین بستنی‌فروشی را که می‌بینم، مسیرم را کج می‌کنم. مغازه نسبتا کوچکی است با سه کارگر. کثیفی لباس هایی که پوشیده‌اند، نظرم را درباره ماندن تغییر می‌دهد، اما حال رفتن نیست.
بستنی‌های رنگ‌و‌وارنگ داخل ویترین یخچال و جمعیت منتظر در مغازه، نقطه اتکایم برای ماندن و خرید‌کردن می‌شود. هنوز تا سحر دقایقی مانده که علائم اولیه مسمومیت خودش را نشان می‌دهد و... چند شب بعد که به دلیل این اتفاق به صاحب مغازه اعتراض می‌کنم، تنها پاسخی که می‌دهد، این است: «کسی به‌جز شما چنین گزارشی نداده؛ پس لطف کنید ببینید قبلش چه خورده‌اید!»
موضوع را که با مهندس علی‌اصغر حسنی، مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان، درمیان می‌گذارم، نکاتی را دراین‌باره می‌گوید و توصیه‌هایی دارد که حتم دارم برای شما هم که از هفته آینده با تمام‌شدن ماه مبارک رمضان، یکی از مشتریان پروپاقرص آبمیوه و بستنی‌فروشی‌ها هستید، خواندنش جالب باشد.

خوب و بد آبمیوه‌‌ها و بستنی
آبمیوه‌های تازه سرشار از انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی هستند و ارزش غذایی بسیار زیادی دارند؛ به‌طوری‌که یک لیوان آبمیوه طبیعی، بدون شیرین‌کننده‌های اضافی برابر با دو واحد میوه است. اما اگر قرار باشد از آبمیوه‌های آماده و بازاری استفاده کنید، حتم بدانید در بهترین حالت فقط دارای ۵ تا ١٠‌درصد آبمیوه طبیعی هستند و بقیه آن را آب، شکر، اسانس و مواد نگهدارنده شیمیایی تشکیل می‌دهد. ازطرفی آبمیوه‌های دست‌ساز بازاری هم می‌توانند به‌دلیل استفاده از میوه‌های مانده، فاسد و درجه‌٣ یا آلودگی‌های ثانویه ناشی از استفاده از تجهیزات یا عوامل آلوده انسانی باعث بیماری‌های گوارشی شوند.
پروتئین، قند، مواد معدنی نظیر سدیم، پتاسیم، گوگرد، کلسیم و فسفر و ویتامینA،B١ ، B٢، B٣ و E بخشی از ارزش‌غذایی بسیار زیادی است که بستنی به‌دلیل ترکیباتی که دارد از آن برخوردار است. بستنی را باید یکی از عالی‌ترین منابع انرژی هم به‌حساب آورد؛ چراکه دو تا سه‌برابر شیر چربی دارد و بیشتر از نصف مواد جامد آن را قند (ساکارز، لاکتوز) تشکیل می‌دهد. بنابراین، مصرفش برای کودکان و افراد لاغری که می‌خواهند چاق شوند، مفید و برای افراد دیابتی و چاق مضر است. با‌وجود‌این، باید مراقب بیماری‌هایی هم که از این ماده‌غذایی خوشمزه منتقل‌ می‌شود، بود. همان‌طور‌که شیر و خامه در‌اثر آلودگی برای فرد مشکلاتی را از مسمومیت گرفته تا تب مالت ایجاد می‌کنند، بستنی‌های غیر‌پاستوریزه هم می‌توانند این عوارض را در پی داشته باشند. به این مشکلات باید بیماری‌های ناشی از مصرف رنگ‌های صنعتی با پایه فلزات سنگین را هم که در تهیه برخی از بستنی‌ها استفاده می‌شود، اضافه کرد که سبب مشکلات عصبی، مسمومیت‌های غذایی و عفونت‌های ویروسی مزمن می‌شوند.

هنگام خرید حساس‌تر باشید
به‌جز خوشمزگی، فاکتورهای دیگری هم وجود دارند که دست‌کم در انتخاب موادغذایی باید آن‌ها را در اولویت خرید قرار داد. به‌طورمثال در یک پژوهش که چندسال پیش در شهر بجنورد درباره ارتباط بین میزان آلودگی مواد غذایی و بهداشت فردی و ساختمانی در آبمیوه و بستنی‌فروشی‌های سنتی انجام شد، حدود ٧٠‌درصد نمونه‌های بررسی‌شده، آلوده به میکروب اشرشیاکلی بودند. بنابراین از این پس حتما باید هنگام خرید حواستان به نکات دیگر هم باشد.
- ساختمان محل عرضه آبمیوه و بستنی، تمیز، کاشی‌کاری‌شده و مرتب باشد.
- کارگران مشغول در این مکان‌ها حتما باید کارت بهداشت و لباس مرتب و تمیز داشته باشند.
- صاحب آبمیوه و بستنی‌فروشی حتما باید مجوزهای بهداشتی لازم برای کسب در این محل را داشته و در‌معرض دید عموم قرار داده باشد.
- داشتن لوازم و تجهیزات کامل مانند دستگاه‌های یخ‌ساز و آب سرد و گرم برای این مکان‌ها ضروری است.
- استفاده از شیر پاستوریزه و مواد غذایی بسته‌بندی‌شده به‌جای فله‌ای هم ضروری است مانند هویج که آلودگی بسیار زیادی دارد و درصورت نداشتن فضای مناسب و امکانات لازم برای شست‌وشو و گندزدایی باید از نوع بسته‌بندی کارخانه‌ای آن استفاده کرد.
- آبمیوه و بستنی باید در ظروف یک‌بار‌مصرف عرضه شود.
 
ناظران افتخاری سلامت
درحال حاضر ۱۸۵‌تیم بازرسی از دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، وظیفه نظارت شبانه‌روزی بر سلامت مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی را در شهرمان و یکی‌دو شهر هم‌جوار برعهده دارند. به‌نظرتان باتوجه‌به گستردگی این مراکز و زیادبودن میزان کار و همچنین دودره‌بازی برخی کاسب‌ها، این میزان نظارت برای تأمین سلامتی‌مان کافی است؟ بله، تا زمانی‌که تک‌تک ما دراین‌باره احساس مسئولیت نکنیم، نمی‌توانیم انتظار زندگی در یک مدینه فاضله را هم داشته باشیم.
برای این منظور کافی است شماره سامانه بهداشت ۱۹۰ را به خاطر بسپارید. این سامانه شبانه‌روز و در تمام روزهای هفته، آماده دریافت مشکلات، شکایات و نظرات شما در حوزه سلامت است. پس اگر هنگام تهیه و خرید آبمیوه و بستنی با مشکلی در بخش بهداشت محیط و حرفه‌ای یا مواد غذایی مواجه شدید، یا به‌ طریقی درجریان تخلفی قرار گرفتید، فورا مراتب را ازطریق این سامانه به اطلاع بازرسان مرکز بهداشت برسانید.
خودتان دست به‌ کار شوید
آبمیوه و بستنی، جزو خوراکی‌های محبوب در فصل تابستان به‌ویژه برای بچه‌ها محسوب می‌شود. حذف یا کاهش مصرف آن هم، به‌بهانه پاستوریزه‌نبودن امکان‌پذیر نیست. ما حتی مصرف نوع بسته‌بندی‌شده آن را هم توصیه نمی‌کنیم؛ چراکه میزان شکر و افزودنی‌های آن‌ها زیاد است. درعوض پیشنهاد می‌کنیم همان محصول را با‌کیفیت بهتر و صرفه اقتصادی بیشتر در خانه تولید کنید. تهیه انواع آبمیوه که کاری ندارد؛ فقط باید حواستان به مدت نگهداری آن در یخچال
باشد.
گذشت زمان هم باعث تغییر در رنگ و کیفیت آبمیوه و هم ارزش غذایی آن می‌شود؛ پس سعی کنید تاحدامکان آبمیوه را تازه‌به‌تازه مصرف کنید. برای تهیه بستنی در خانه هم باید اصول کلی کار را بدانید و از میوه‌ها و انواع شکلات که بهتر است شکلات تلخ باشد، به‌عنوان چاشنی و به‌طور سلیقه‌ای در ترکیب با آن استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه بستنی سنتی
شیر پرچرب؛ یک‌لیتر
شکر سرخ یا تبرزد؛ : ۵٠٠‌گرم
خامه؛ ١٠٠گرم
ثعلب؛ یک‌‌قاشق غذاخوری
گلاب؛ نصف استکان
خلال پسته؛ ۵٠ گرم
زعفران؛ به مقدار لازم
موز و آناناس؛ به دلخواه

طرز تهیه:
ابتدا شیر را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به‌ جوش آید. سپس حرارت را ملایم کنید و مقداری زعفران دم‌کرده و گلاب به آن بیفزایید. حالا ثعلب و شکر را با هم خوب مخلوط و کم‌کم و بادقت به شیر اضافه کنید و هم بزنید تا غلیظ
شود.
مایه بستنی را از روی حرارت بردارید و داخل کاسه‌ای مناسب بریزید. سپس کاسه را روی ظرفی پر از یخ قرار دهید و مدام با همزن بزنید تا خودش را بگیرد و کش‌دار شود. حالا ظرف بستنی را داخل فریزر
قرار دهید.
بعد‌از ٣٠دقیقه بستنی را از فریزر خارج کنید و با همزن خوب بزنید تا کش‌دار شود و دوباره داخل فریزر قرار دهید. این عمل را باید چندبار تکرار کنید تا بستنی آماده شود. در پایان خامه‌های یخ‌زده را تکه‌تکه و به‌همراه خلال پسته یا تکه‌های آناناس و موز به بستنی اضافه کنید.
یادتان باشد که بستنی را باید دست‌کم پنج‌ساعت داخل فریزر قرار دهید.

شرایط نگهداری و مصرف این خوراکی ها
برای مشاهده جدول فایل PDF را دانلود کنید.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی