• خانه
  • یادداشت
  • اندر باب وظایف واقعی یک مسئول
کد خبر : 83868
/ 10:37
صابر هنرمندراد

اندر باب وظایف واقعی یک مسئول

قریب به یک‌سال پیش، بعد از سیطره کامل یک حلقه بسته بر مدیریت شهری مشهدالرضا که با حداکثر جامعه رأی هشتاد‌هزار‌نفری بر این شهر حکم‌رانی می‌کردند، به رأی مردم این شهر، جریان اصلاح‌طلبی با جامعه رأی حداقل چهار‌برابری، مدیریت شهری مشهد را بر عهده گرفت.

اندر باب وظایف واقعی یک مسئول

اما در این مدت، حضرات خودحق‌پندار که در دادگاه افکار عمومی محکوم شده‌اند و استیلای خود بر شاهرگ‌های حیاتی شهر را از دست داده‌اند، ردای منتقد بر تن کرده‌اند و هر روز سم‌پاشی و افاضاتی را بر زبان می‌آورند. اینان هنوز اعتقاد ندارند که به فرمایش امام راحل، رأی ملت متَّبع است. به نظرم خواندن یک ‌بار صحیفه نور حضرت امام (ره) برایشان الزامی است.
و اما بعد ...مدیران منتخب مردم، در این مدت شهری را تحویل گرفته‌اند که میزان بدهی‌های انباشته دوران افتخار‌آمیز حضرات، حداقل به چهار برابر بودجه سالانه شهرداری‌اش رسیده است و به لطف سیاست‌های ضد‌مردمی‌شان، سرمایه‌ها هم راهی جز کوچ اجباری نیافته‌اند. اما تیم جدید مدیریت شهری، با اولویت دادن به منافع مردم و شهر، تمام تلاش خود را برای مهار این بحران شهری به‌کار بست و برای حل مشکلات پیش رو، دست یاری به‌سوی همه افراد دلسوز و توانمند دراز کرد و اولویت اصلی خود را در مفاهمه و گفت‌وگو و نه در تسویه حساب‌های سیاسی قرار داد. چه‌بسیار مشکلات و معضلات به ارث رسیده‌ای که تنها می‌توانست برای مجادلات سیاسی مورد استفاده قرار گیرد و میزان پایبندی مدیران سابق به منافع مردم را هویدا سازد، اما با سعه صدر و اولویت‌ دادن منافع مردم بر مجادلات پرهزینه، تحت مدیریت قرار گرفتند.
این روزها، همان افرادی که نقش بسیاری در ایجاد این بحران‌ها داشته‌اند، از صبر و مصلحت‌اندیشی جریان اصلاح‌طلبی سوءاستفاده می‌کنند و در پشت نقاب منتقد، سیاست‌های ضد‌مردمی خود را فریاد می‌زنند. اگر نبود اولویت منافع مردم، بسیاری ناگفته‌ها، چهره واقعی آنان را هویدا می‌ساخت. به عنوان تنها یک نمونه عینی از تیم سابق مدیریت شهری و منتقدین فعلی، این سؤال را می‌پرسم که جزئیات پرونده کمربند جنوبی شهر چیست؟ آیا جزئیات آن را به اطلاع مردم رسانده‌اید که مشخص شود؟ آیا وظیفه یک مسئول، آتش انداختن به بیت‌المال است یا اولویت دادن بر منافع شخصی؟
امروز لازم است نگاهی به عملکرد گذشته‌تان داشته باشید و ببینید که چطور با تصمیمات مشعشع مدیریتی‌تان، رقمی در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بر شهر خسارت وارد کرده‌اید. چطور امکان دارد که از سال ۹۱ عملیات احداث این پروژه بدون پیوست زیست‌محیطی ادامه پیدا کرده است؟ چطور امکان دارد که علی‌رغم همه هشدارها، با لابی‌های پشت پرده، در طی دوران مدیریتی‌تان، این پروژه را به مرز ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسانده‌اید؟ آیا می‌دانید در مدت اجرای این پروژه با بیش از ۶۰ مرحله انفجار، چه فاجعه زیست‌ محیطی‌ای برای منطقه رقم زده‌اید؟ سطح آسیب‌ها در حدی بود که از همان سال دوم اجرای پروژه، شورای حفظ حقوق بیت‌المال به آن ورود کرد و نهایتا حکم به توقف آن داد. پروژه‌ای که از سال ۹۲ تا ۹۶، هر سال ردیف بودجه مصوب در شورای اسلامی شهر داشت و تنها ۲۰ درصد تا افتتاح عملیاتی فاصله دارد، امروز هیچ گرهی از این شهر باز نخواهد کرد!
امیدواریم شورای حفظ حقوق بیت‌المال، نقش شورا و مدیران شهری وقت را در ایجاد این خسارت هنگفت به سرمایه مردم مشهد مورد بررسی و خاطیان را تحت تعقیب قضایی قرار دهد. چرا که به گفته معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد، اصل اجرای این پروژه و حیف و میل دویست‌میلیاردی از جیب مردم، در حوزه وظایف شهرداری نبوده و بودجه شهرداری می‌بایست در داخل شهر هزینه می‌شده است. (مصاحبه معاون دادستان، شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا، ۹۵/۴/۲۹)
آیا بهتر نیست به‌جای افاضات کودکانه ناشی از شکست، مسئولیت اقدامات خود را بر عهده گیرید. آری. مشت نمونه خروار است. گفتنی‌ها بسیار ولیکن منافع مردم شهر حکم می‌کند که همچنان اولویت را در مدیریت شهر و نه مجادله با شما قرار داد. اما بدانید که هر چه کاشته‌اید، همان را درو خواهید کرد و دور نخواهد بود روزی که پاسخ‌گوی تصمیماتتان باشید.
صابر هنرمند راد، فعال رسانه ای
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی