• خانه
  • یادداشت
  • انسان و محیط زیست
کد خبر : 83872
/ 10:47
رمضانعلی فیضی

انسان و محیط زیست

همه ادیان و فرهنگ‌‌های مختلف به محیط زیست توجه داشته‌اند. اسلام هم در این مورد تأکید فراوانی دارد، به‌طوری‌که طبیعت را مادر انسان می‌شناسد و او را در دامن طبیعت آرام می‌داند.

انسان و محیط زیست

پیامبر اسلام تأکید فراوانی بر نگهداری زمین دارد. در فرهنگ ایرانی، ایرانیان به حفاظت و جلوگیری از آلودگی چهارگانه آب، خاک، آتش و باد دعوت شده‌اند. همین فرهنگ حمایت از حیوانات را توصیه کرده است و آزار و اذیت آن‌ها را گناه می‌شمارد.
تا قبل از انقلاب صنعتی رابطه انسان با محیط اطرافش مانند سایر موجودات زنده رابطه طبیعی و محدودی بود و دخالتش در طبیعت از محدوده قدرت ترمیم‌پذیر طبیعت فراتر نمی‌رفت و هر خلأیی که در نتیجه برداشت‌‌های او از طبیعت پدید می‌آمد به‌زودی در نتیجه عملکرد نیرو‌های طبیعی رفع و ترمیم می‌شد. این امر تا انقلاب صنعتی دوام داشت اما انقلاب صنعتی قدرت تأثیر‌گذاری زیادی را به انسان ارزانی داشت و او سرمست از این قدرت توانست کوه‌‌ها را جابه‌جا و دریا‌‌ها را بخشکاند، اما این سرمستی دیری نپایید و انسان با سیلی طبیعت از این سرمستی و خواب غفلت پرید، به‌طوریکه با بحران‌های خود‌ساخته‌ای مواجه شد که خیلی زود بشر را متوجه اشتباهات خود
کرد.
خوشبختانه چند‌دهه است که بحث محیط زیست مسئله کشورها و مردم شده است که البته این بحث در کشور‌های توسعه‌یافته جدی‌تر پیگیری می‌شود و چون این مشکلات محیط زیست مرز نمی‌شناسد و همانند زنجیر به هم وصل است، همه بشریت با آن درگیر است، به همین دلیل کسی یا دولتی حق ندارد به آن بی‌توجهی کند. از سال ١٩۶٠ بزرگان و دانشمندان محیط زیست با تلاش در افزایش آگاهی بین‌المللی موفقیت‌های زیادی کسب و انسان‌ها را متوجه اشتباه خود کردند و عواقب نامطلوب و فاجعه‌بار بی‌توجهی به محیط زیست را متذکر شدند، به‌طوریکه دوره بیداری در زمینه محیط زیست آغاز شد و کسانی را به تکاپو انداخت تا بیشتر به مشکلات محیط زیستی بپردارند اما خودخواهی‌‌ها و منافع کوتاه‌مدت تعدادی از انسان‌ها تلاش دوست‌داران محیط زیست را با مشکل مواجه کرده است و می‌کند و همین منفعت‌طلبی‌‌ها خصوصا در جهان سوم حال و روز محیط زیست را بد کرده
است‌. در کشور ما، آمار گویای این است که محیط زیستمان بیمار است و اگر همت ملی نباشد بهبودی آن دشوار خواهد بود. وضعیت دریاچه‌ها، رودها، شهر‌ها و.‌.. خوب نیست و بی‌‌توجهی بیش از این آینده زیستی کشور را با خطرات جبران‌ناپذیری مواجه خواهد کرد. دولت و مردم باید با همه توان و با استفاده از تمام امکانات اجر‌ایی و علمی با برنامه‌ای مدون پیگیر مسائل محیط زیستی باشند وگرنه ممکن است فردا خیلی دیر باشد.
رمضان‌علی فیضی | رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی