کد خبر : 83874
/ 10:58

جام بلند همتان

اولین دوره مسابقات فوتسال کوتاه‌قامتان مشهد در ماه رمضان امسال برگزار شد

جام بلند همتان

جوادطاری بخش- شهرآراآنلاین، قدشان کوتاه است، اما آن‌قدر همتشان بلند است که هیچ‌چیزی در مسیرشان ممکن نیست قرار بگیرد و آن‌ها را از مسیر موفقیت دور کند. شاید جثه کوچکی داشته باشند، اما مطمئنا برای هر فوتبالیستی رقیب سرسختی هستند. فوتسالیست‌های کوتاه‌قامت خراسانی حالا چندماهی می‌شود که برای تیمشان حسابی اسم‌ورسمی به راه انداخته‌اند و در فضای مجازی و رسانه‌ای تاجایی‌که توانسته‌اند، از طریق ورزش مشکلاتشان را بازگو کرده‌اند.

حالا و در ایام ماه مبارک رمضان نیز همین کوتاه‌قامتان به همت خودشان مسابقات جام رمضان در رشته فوتسال را راه انداخته‌اند که تماشایش واقعا لذت‌بخش است؛ مسابقاتی که با حضور تیم‌های مختلف در سالن شهدای مدافع حرم در خیابان خواجه‌ربیع برگزار می‌شود و اتفاقا با استقبال خوب تماشاگران نیز روبه‌روست. البته با توجه به اینکه تعداد تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات زیاد نیست، این رقابت‌ها به‌صورت دوره‌ای و یک روز در هفته بعد از افطار برگزار می‌شود.

چند روز قبل نیز در هفته دوم این مسابقات و به‌دلیل جذابیت‌های خاصش میهمانان ویژه‌ای نیز در این مسابقات حضور پیدا کرده بودند و اتفاقا  هم محمدرضا حیدری رئیس شورای اسلامی شهر و هم برادران رئیس هیئت فوتبال خراسان رضوی را پای این مسابقات کشانده بود. تا پیش از سوت داور مسابقه خودم فکر نمی‌کردم که این مسابقه چندان گرم باشد، اما بازی که شروع شد، به استعداد بالای این کوتاه‌قامتان غبطه خوردم. از دریبل‌های زیبا و پاس‌کاری دقیقشان که بگذریم، شوت‌های محکمشان و شادی‌های پس از گل‌زدن آن‌ها، حسابی سالن مسابقه را مبهوت خود کرده بود.بازیکنان

با استعدادی که اگرچه به زیبایی فوتسال بازی می کنند اما در عین حال مشکلات زیادی هم در خارج از زمین مسابقه دارند.  فینال این مسابقات قرار است جمعه هفته جاری و هم‌زمان با روز عید سعید فطر ، ساعت 11 ظهر در سالن مدافعان حرم در خواجه ربیع  برگزار شود.

استعداد داریم، اما توجهی نمی‌شود

بنیامین صنعتی، مربی جوان تیم کوتاه‌قامتان است. البته بنیامین خودش کوتاه‌قامت نیست، اما مدت‌های زیادی است که برای فعالیت‌های ورزشی کوتاه‌قامتان تلاش می‌کند. او درباره برگزاری جام رمضان کوتاه‌قامتان می‌گوید: بعد از مدتی که تیم فوتبال منتخب کوتاه‌قامتان خراسان را شکل دادیم، به این فکر افتادیم تا از ظرفیت همین بازیکنان برای انجام مسابقات فوتسال جام رمضان استفاده کنیم و این بازی‌ها را شکل دادیم.

وی ادامه داد: البته ما در سطح استان خراسان رضوی افراد کوتاه‌قامت زیادی داریم که به‌دلیل مسائلی فقط عده کمی از آن‌ها به‌سمت ورزش روی آورده‌اند. صنعتی ادامه داد: آنچه مهم است، این است که این بچه‌ها استعداد بسیار زیادی دارند و مشکل ناتوانی ندارند و تنها به‌خاطر مسائل ژنتیکی است که به‌عنوان کوتاه‌قامت شناخته می‌شوند. وی افزود: آن چیزی که درحال‌حاضر مهم است، این است که باید ازسوی مسئولان به این قشر توجه شود.

مشکلات زیادی داریم

بهروز قویدل، یکی از بازیکنان حاضر در مسابقات  کوتاه‌قامتان، درباره برگزاری مسابقات جام رمضان می‌گوید: کار بسیار ارزشمندی بود که توسط دوستان شکل گرفت، اما به‌هر‌شکل باید این موضوع نیز مطرح شود که تیم کوتاه‌قامتان و در کنار آن تک‌تک اعضای انجمن کوتاه‌قامتان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

وی افزود: اکثر بچه‌هایی که همین حالا در تیم فوتسال حضور دارند، از نفرات دانشگاهی هستند؛ اما متأسفانه با مشکل اشتغال روبه‌رو هستند. ما به‌دلیل شرایطی که داریم، نه معلول محسوب می‌شویم و نه جزو افراد سالم و یک افراد محدود هستیم. البته محدودیت‌های ما باعث نشده تا دست از تلاش برداریم. قویدل گفت: تیم با هزینه شخصی خود بازیکنان اداره می‌شود. زمین چمن مصنوعی و سالن فوتسال را با هزینه شخصی اجاره می‌کنیم. ما نه تیم خصوصی هستیم و نه دولتی، اگر بلندهمتی اعضایمان نبود، تاکنون باید عطای بازی فوتبال را به لقایش می‌بخشیدیم.

امکانات نداریم

امین پارسایی‌منش، یکی دیگر از ستاره‌های مسابقات فوتسال کوتاه‌قامتان، نیز درباره شرایط تیمشان اظهار کرد: طی مدتی که تیم فوتبال و فوتسال کوتاه‌قامتان تشکیل شده، کسی به ما یک ریال هم کمک نکرده و این در‌حالی است که برای برگزاری همین مسابقات، سختی زیادی کشیدیم و پول برگزاری همین مسابقات را نیز خود اعضای تیم‌ها روی هم گذاشتند تا چراغ این رقابت‌ها خاموش نماند. وی ادامه داد: امیدوارم مسئولانی که زحمت می‌کشند و به ما سر می‌زنند، برای افزایش نشاط و شادابی کوتاه‌قامتان بتوانند خدمات خوبی را ارائه دهند. وی اظهار کرد: تأمین سرویس ایاب‌وذهاب بچه‌ها، از مشکلات جدی تیممان است، چراکه اکثر بچه‌ها از مسیرهای دور یا حتی شهرستان، برای تمرین، خود را به مشهد می‌رسانند. نه لباس ورزشی مناسبی داریم، نه امکانات ورزشی.

حمایت نمی‌شویم

وحید نکویی، کاپیتان تیم کوتاه‌قامتان خلیج فارس، نیز درباره برگزاری این رقابت‌ها می‌گوید: اکثر بازیکنان تیم ما با شرایط دشواری به بازی فوتبال ادامه می‌دهند. آن‌ها اغلب درس می خوانند و با حقوق کم شغل آزاد دارند. در چنین‌شرایطی باید با آن هزینه اندک هم معاش خانواده‌شان را تأمین کنند و هم هزینه زمین و لباس را بپردازند. خلاصه تا همین‌جای کار، تعهد آن‌ها به هم‌تیمی‌هایشان بوده که باعث شده است سختی‌ها را تاب بیاورند.

وی افزود: تیم کوتاه‌قامتان به حامی مالی نیاز دارد. درحال‌حاضر اعضای تیم فوتبال کوتاه‌قامتان تهران، تیم ملی کشور را تشکیل می‌دهند. بعضی دیگر از استان‌ها نیز تیم دارند و با توجه به اینکه زودتر از مشهد شروع کرده و حامی مالی جذب کرده‌اند، از شرایط بهتری برخوردارند؛ اما تیم خراسان چند ماه بیشتر نیست که تشکیل شده و متأسفانه حمایتی ازسوی هیئت فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان استان نمی‌شویم. ما هم به‌نوعی نماینده استان خراسان رضوی هستیم و انتظار داریم که ما را نیز به ‌رسمیت بشناسند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی