• خانه
  • خراسان رضوی
  • پاسخ یک مدیر شهری به دغدغه شهروندان در خصوص سطل های زباله در شهر؛ کمبودی نداریم
کد خبر : 83901
/ 09:34

پاسخ یک مدیر شهری به دغدغه شهروندان در خصوص سطل های زباله در شهر؛ کمبودی نداریم

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات و محیط‌زیست شهری شهرداری مشهد گفت: اگر مردم همکاری کنند، به هیچ وجه در مشهد کمبود سطل زباله نداریم.

پاسخ یک مدیر شهری به دغدغه شهروندان در خصوص سطل های زباله در شهر؛ کمبودی نداریم

«چرا در معابر مشهد که یک شهر زائر پذیر و پرجمعیت است سطل زباله کم است؟ لطفا پیگیری کنید.» مدیر برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات و محیط‌زیست شهری شهرداری مشهد گفت: اگر مردم همکاری کنند، به هیچ وجه در مشهد کمبود سطل زباله نداریم.علیرضا صحراگرد افزود: پذیرفته نیست شهرداری تا این اندازه تمهیدات برای نظافت شهر و حمل پسماند اتخاذ کرده باشد، شهروندان حمایت نکنند، چون در این صورت طرح‌های شهرداری عقیم می‌ماند و هزینه‌های مضاعفی به شهرتحمیل می‌شود.
او با بیان اینکه «زباله‌گیری شهر مشهد هر شب از در منازل انجام می‌شود»، اظهار کرد: ساعت زباله‌گیری را پیمانکاران مناطق به شهروندان اطلاع‌رسانی می‌کنند؛ البته ساعت مقرر در تمام مناطق یکسان است، اما در نقاط مختلف محلات متفاوت می‌شود، یعنی اگر ساعت اولیه را ١٠ شب فرض کنیم، تا کوچه‌ها را یک به یک جمع‌آوری کنند، شاید یک بازه زمانی یکی دو ساعته به طول انجامد، بنابراین تا حدی امکان تقدم و تأخر وجود دارد.

تولید روزانه ٢١٠٠ تن زباله
بنا بر اعلام این مسئول خدمات شهری شهرداری مشهد، در هر شبانه‌روز دو هزار و١٠٠ تن زباله در مشهد جمع‌آوری و به ایستگاه‌های میانی و از آنجا به محل دفن میامی یا کمپوست منتقل می شود. از این میان، ۶٠٠ تن زباله برابر ظرفیت کارخانه به کود و موادآلی تبدیل، بازیافت و بقیه دفن می‌شود.
صحراگرد درباره تعداد سطل‌های زباله در شهر نیز، با بیان اینکه «کمبودی نداریم»، گفت: دو نوع سطل زباله داریم؛ یکی سطل‌های ثابت که در محلات جانمایی و داخل آن پلاستیک گذاشته شده‌است تا بهداشت رعایت شود و به این ترتیب شش هزار و ۵٠٠ سطل ثابت در شبکه معابر نصب شده است و روزانه از سوی پاکبان‌ها جمع‌آوری و به گاری‌های بزرگ منتقل می‌شود. علاوه بر این، ۴ هزار و ۶٠٠ گاری‌ سیار یک‌هزار و ١٠٠ لیتری هم در معابر وجود دارد که مربوط به حمل پسماند است و علاوه بر این، حدود ۵ هزار پاکبان داریم که هر کدام، یک گاری ٢٣٠ لیتری در اختیار دارند و به این ترتیب این سرجاروها به آن گاری‌های یک‌هزار و ١٠٠ لیتری منتقل می‌شود و خودروهای حمل زباله، شب‌ها اقدام به تخلیه آن‌ها می‌کنند.
به گفته صحراگرد، این درحالی‌است که اصناف پرزباله در شهر مانند آب‌میوه‌فروشی‌ها،رستوران‌ها، هتل‌ها و... را نیز به منظور حمل پسماندهای خود به انعقاد قرارداد ملزم کردیم و بر این اساس هر واحد صنفی باید یک سطل زباله مقابل محل کار خود قرار دهد.
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات و محیط‌زیست شهری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه «پراکنش سطل‌های زباله بر اساس تناژ زباله مناطق صورت می‌گیرد و شرایط و موقعیت مناطق تعیین‌کننده است»، تصریح می‌کند: برای نمونه در منطقه ثامن به‌دلیل مجاورت باحرم مطهر، حتی یک لحظه هم اجازه نمی‌دهیم نقطه‌ای زباله داشته باشد و به‌طور مرتب جمع‌آوری و پاک‌سازی می‌شود.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی