کد خبر : 83904
/ 09:39
لایحه پیشنهادی شورای شهر مشهد برای بسیاری از صنایع راهگشاست

آزادی ۶‌هکتار از بزرگ‌راه «آزادی»

بزرگ‌راه آزادی مشهد یکی از مبادی ورودی شهر به شمار می‌رود که روزانه حجم زیادی تردد در آن انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه برخی از صنایع محور غرب در حاشیه بزرگ‌راه آزادی واقع شده است، ساماندهی این محور از چند سال قبل مورد توجه مدیران شهری قرار گرفت تا یکی از شریان‌های اصلی و ورودی شهر مشهد چهره‌ای متفاوت پیدا کند.

آزادی ۶‌هکتار از بزرگ‌راه «آزادی»

قاسمی مقدم-شهرآراآنلاین،طرح ساماندهی بزرگ‌راه آزادی از میدان قائم تا بزرگ‌راه میثاق در ضلع جنوب جزو محدوده شهرداری منطقه ١٠‌و از میثاق تا کال‌زرکش جزو محدوده شهرداری منطقه ١٢‌قرار دارد. اگرچه ‌مرحله نخست این طرح در محدوده قائم تا بزرگ‌راه میثاق طبق برنامه زمان‌بندی اجرایی شده است اما در مرحله دوم، به دلیل معارض‌بودن برخی واحدهای صنعتی در حاشیه بزرگ‌راه آزادی، عملیات اجرایی به کندی پیش می‌رود اما آخرین خبرها حکایت از این دارد که مدیریت شهری برای پیشبرد کارها، مسیر تعامل با صنایع محور غرب را در پیش گرفته است.

مدیر اجرایی ساماندهی بزرگ‌راه آزادی در همین رابطه، از ارائه لایحه پیشنهادی برای تسریع در حصول توافق با مالکان و صنایع محور غرب مشهد خبر داد و با بیان اینکه در محدوده شهری باید بالغ بر ١٣‌هکتار بازگشایی مسیر در بزرگ‌راه آزادی انجام گیرد، گفت که با تصویب لایحه پیشنهادی در شورای شهر، در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۶‌هکتار از اراضی معارض مسیر بزرگ‌راه آزادی حدفاصل آزادی ١١١‌تا کال‌زرکش بازگشایی می‌شود.

محمد ناصر خطیب درباره جزئیات پیشنهادات ارائه شده اظهار کرد: رویکرد اصلی این پیشنهادات، حصول توافق به صورت غیرنقد است. برخی از مالکان و صنایع پس از آزادسازی اراضی در مسیر از مدیریت شهری طلبکار و برخی هم بدهکار می‌شوند.

وی ادامه داد: لایحه مذکور عمدتا مشمول صنایع محور غرب و زمین‌های بایر می‌شود که در محدوده آزادی ١١١‌تا کال زرکش واقع شده و در بسیاری از موارد، مزایای ورود به محدوده در آن‌ها بیش از میزان در مسیربودن است.

مدیر اجرایی ساماندهی بزرگ‌راه آزادی با بیان اینکه صنایع محور غرب برای بازگشایی مسیر بزرگ‌راه آزادی خواسته‌های متفاوتی از مدیریت شهری دارند، افزود: لایحه پیشنهادی به شورای اسلامی شهر برای برخی از صنایع راهگشاست اما برای برخی از صنایع با توجه به درخواست‌هایی که دارند، شاید هنوز جذابیت کافی نداشته باشد.

خطیب درباره برنامه زمان‌بندی بازگشایی و تکمیل پروژه‌های بزرگ‌راه آزادی در محدوده بولوار میثاق تا کال‌زرکش گفت: پس از تصویب و عملیاتی‌شدن بسته‌های تشویقی، می‌توان زمان‌بندی اجرایی برای مرحله دوم ساماندهی بزرگ‌راه آزادی ارائه کرد.

  ثبت روزانه ١٠٠‌هزار تردد در بزرگ‌راه آزادی

مدیرعامل سابق سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد هم با اشاره به ثبت روزانه بیش از ١٠٠‌هزار تردد در بزرگ‌راه آزادی، گفت: در مطالعات جامع حمل و نقل مشهد مقرر شده است که بزرگ‌راه آزادی به عنوان یکی از محورهای ورودی بازگشایی شود، به همین دلیل اجرای این طرح در اولویت کاری مدیریت شهری قرار گرفته است.

سیدمهدی امامی میبدی با بیان اینکه محور آزادی بعد از بزرگ‌راه مشهد-نیشابور بیشترین حجم تردد را دارد، اظهار کرد: اصلاح هندسی در این محور و بازگشایی مسیر تا جاده فردوسی، می‌تواند به کاهش ترافیک و افزایش ایمنی راه کمک شایانی کند.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی