• خانه
  • فرهنگی
  • نگاهی به فیلم «خوک» که این روزها درحال اکران است؛ شکست‌ «حقیقی»
کد خبر : 83906
/ 10:02

نگاهی به فیلم «خوک» که این روزها درحال اکران است؛ شکست‌ «حقیقی»

حقیقی به سراغ فیلم «خوک» رفته‌است؛ فیلمی که نه مخاطب عام را راضی و نه انتظارات مخاطب خاص را برآورده می‌کند. فیلمی که نه به اندازه «۵٠کیلو آلبالو» کمیک است و نه به اندازه «اژدها وارد می‌شود» عجیب و مرموز.

نگاهی به فیلم «خوک» که این روزها درحال اکران است؛ شکست‌ «حقیقی»

شکیبا افخمی‌راد: مانی حقیقی، کارگردان عجیب و غریبی است او هم می‌تواند ۵٠ کیلو آلبالو بسازد و هم اژدها وارد می‌شود را روی پرده می‌برد. در واقع او هم از پس ساخت فیلمی کاملا عامه‌پسند برمی‌آید، هم می‌تواند فیلمی بسازد که حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد و مخاطب خاص سینما را راضی کند. حقیقی حال به سراغ فیلم «خوک» رفته‌است.
فیلمی که نه مخاطب عام را راضی و نه انتظارات مخاطب خاص را برآورده می‌کند. فیلمی که نه به اندازه «۵٠کیلو آلبالو» کمیک است و نه به اندازه «اژدها وارد می‌شود» عجیب و مرموز.
این فیلم اولین نمایشش را در جشنواره فیلم برلین پشت سرگذاشت و درنهایت دست خالی از این جشنواره بازگشت.
براساس آمار سایت سینماتیکت، خوک در پنج هفته‌ای که در ۴١ سالن اکران بوده‌است
تنها توانسته است حدود ٨٠ هزارنفر را به سینما بکشاند و فقط نزدیک به یک‌میلیاردتومان فروخته است و این قطعا فروش خوبی نیست و شکست حقیقی محسوب می‌شود.

قتل سریالی کارگردانان
«خوک» روایتگر داستان یک کارگردان سینما به نام حسن‌کسمایی (حسن معجونی) است که مدتی است ممنوع الکار شده‌‌، از همین‌رو به ساخت تیزرهای تبلیغاتی روی آورده است. زمانی که او از لحاظ کاری و زندگی شخصی‌اش‌ تحت فشار روحی قرار دارد، قاتلی در شهر پیدا می‌شود که کارگردانان و هنرمندان مطرح را به قتل می‌رساند.
با افزایش تعداد مقتولان، حسن‌کسمایی درگیر سؤالی می‌شود که چرا قاتل به سراغ او نمی‌آید. به نظر کسمایی او از بسیاری از کارگردانانی که به قتل رسیده‌اند مطرح‌تر و معروف‌تر است و قاتل اگر می‌خواهد کارش را درست انجام دهد باید به سراغ او بیاید. در کنار این مسائل حسن‌کسمایی در زندگی شخصی‌اش هم دچار مشکل شده‌است، همسرش لیلی رشیدی دیگر او را دوست ندارد، در عین حال نیز حسن عاشق یک بازیگر است که به دلیل ممنوع‌الکاری او به کار با کارگردان دیگری (علی مصفا) روی آورده‌است.
همین موضوع کسمایی را با احساس خشم و حسادت روبه‌رو کرده است. از طرفی مزاحمی (پریناز ایزدیار) همه جا او را تعقیب می‌کند و می خواهد به این کارگردان ثابت کند که به او علاقه‌مند است.

فیلمی که در میانه شکست خورد
فیلم «خوک» تا میانه فیلم می‌تواند به خوبی مخاطب را با خود همراه کند، اما درست از نقطه دستگیر شدن کسمایی به عنوان مظنون قتل‌های سریالی، افت می‌کند و مخاطب را سردرگم می‌کند و درنهایت در نقطه‌ای ضعیف و صحنه‌های پایانی پر از خون به پایان می‌رسد. «خوک» هم طنز است هم عاشقانه، هم جنایی، اما متوسط.
در این میان حتی جذابیت‌های بصری و هنری فیلم نیز نتوانسته‌است، آخرین ساخته حقیقی را نجات دهد. همچنین در شخصیت‌پردازی فیلم تنها شخصیت اصلی فیلم، حسن‌کسمایی به خوبی از آب درآمده است و باقی نقش‌ها دچار ضعف شخصیت‌پردازی هستند. خوک پر از طعنه و کنایه است که برخی از آن‌ها را به خوبی به تصویرکشیده است و برخی شکست خورده‌اند.
اما برجسته‌ترین موضوعی که در این فیلم به خوبی به آن پرداخته شده‌، نقش شبکه‌های اجتماعی در زندگی روزمره ماست.
آدم‌هایی که بدون داشتن اطلاعات درمورد همه موضوعات نظر می‌دهند و باعث به وجودآمدن حواشی منفی برای دیگر افراد می‌شوند، معضل این روزهای دنیای ماست که فیلم«خوک» به درستی آن را بیان کرده‌است.
در مجموع «خوک» با یک ایده خوب که درست پرداخت نشده و تعداد محدودی سکانس جذاب، فراتر از یک فیلم متوسط نمی‌رود و آن را می‌توان بازگشت به عقبی برای مانی‌حقیقی دانست.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی