کد خبر : 83928
/ 14:24
مدیر ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی مشهد :

حدود 300هزار مهاجر در حاشیه شهرمشهد ساکن هستند

مدیر ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی مشهد از سکونت 300هزارمهاجر در حاشیه شهر مشهد خبر می‌دهد.

حدود 300هزار مهاجر در حاشیه شهرمشهد ساکن هستند

نجمه سرباز-شهرآراآنلاین،مسعودرضا مشرقی در گفتگو با شهرآراآنلاین با بیان اینکه عمدتا به حاشیه شهر عنوان سکونتگاه‌های غیررسمی اطلاق می‌شود ،اظهارمی‌دارد:بر همین اساس در شهر مشهد 8پهنه سکونتگاههای غیررسمی با 66محله وجود دارد که 62محله آن در داخل شهر و 4محله دیگر در حریم شهر واقع شده‌اند؛این تقسیم بندی بر اساس مطالعات مشاوری بوده که در سال 87 انجام شده و مصوب استانی را دارد.

وی مساحت سکونتگاه‌های غیر‌رسمی را3هزار و894هکتار و جمعیت آن را بیش از یک میلیون نفر اعلام کرده و خاظرنشان کرد: با توجه به این ،شهر مشهد بیشترین جمعیت حاشیه را بعد از تهران داراست.

به گفته وی،افرادی که در درون سکونتگاههای غیر‌رسمی ساکن هستند،از نظر اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و قومی دارای تقسیم بندیهای خاصی هستند؛از جهت اجتماعی ساکنان عمدتا مهاجرانی هستند که به علت وضعیت اقتصادی و نابسامانی از جمله خشکسالی از روستاها به حاشیه شهر کوچ کرده اند.

وی ادامه می‌دهد:یک عده دیگر، افرادی هستند که از خود شهر به دلیل عدم توانائی در پرداخت هزینه های زندگی از جمله بالابودن اجاره خانه،به اجبار به حاشیه شهر مراجعه می‌کنند.

مشرقی تصریح می کند:همچنین از نظر قومی نیز دو دسته افراد در این سکونتگاهها وجود دارند که یکسری افرادی هستند که از درون کشوربه این سکونتگاه‌ها مهاجرت کرده‌اند، مانند بلوچ‌ها و سیستانی‌ها و دیگر افرادی هستند که از کشورهای دیگر مثل افغانستان و عراق به اینجا مهاجرت کرده‌اند.

نگاه ویژه به حاشیه شهر شده است

وی با بیان اینکه پروژه‌هایی به صورت خاص برای این محدوده ها در حال انجام است ،تصریح می‌کند:تهیه طرح برای اراضی خین‌عرب برای استقرار مشاغل کارگاهی فلزی،چوبی و خدمات خودرویی که به دلیل آلاینده‌هایی که دارند جمع آوری می‌شوند و به این محدوده‌ها منتقل می‌شود.

مدیر ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی مشهدبا بیان اینکه از آنجائی که کشف رود به عنوان یک ظرفیت و پتانسیل قوی هم برای جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی و هم برای رفع آلودگی‌ها و کشت‌های نامناسب به شمار می‌رود،ادامه می‌دهد:لذا مطالعات اثر حوزه آبریز کشف‌رود با نگاه فعالیت و محیط زیست در حال انجام است.

به گفته وی،همچنین مطالعات ارتقای کیفی و تامین سرانه‌های خدماتی در حاشیه شهر در حال انجام است که به صورت پایلوت یکی از این محلات به عنوان الگو مورد بررسی قرار می گیرند و بعد از آن به بقیه محلات تعمیم داده می شوند.در همین خصوص نیز پروژه های پژوهشی هم انجام شده که می توان به بررسی استحکام بخشی به بناها و ساختمان‌های ناپایدار ازوضعیت موجود در حاشیه شهر و راههای افزایش پایداری این ساختمانها اشاره کرد.

وی اعتبار اختصاص‌یافته در بودجه ملی به منظور ساماندهی حاشیه شهر را در سال گذشته 75میلیاردتومان عنوان می‌کند و می‌گوید: از این اعتبار تخصیص داده شده در سال گذشته 11میلیاردتومان مربوط به شهرداری بوده که در پروژه های کشف رود،ساختن خانه محله در شهرک امام علی(ع)،ایجاد پارک و فضای سبز(سه مورد)در حاشیه شهر و همچنین احداث جوی و جدول و اسفالت در مناطق حاشیه شهر صرف شده است.

به گفته وی،در خصوص بودجه شهرداری نیز باید گفت که بیش از 30درصد بودجه به برنامه ها و پروژه‌های حاشیه شهر اختصاص داشته است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی