کد خبر : 83930
/ 14:07
گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مساجد ناحیه3

خانه های مهربانی

در جامعه کنونی مساجد علاوه‌بر انجام رسالت اصلی خود که توجه به مسائل دینی، مذهبی و فرهنگی می‌باشد، همواره به مسائل اجتماعی و امور خیریه نیز توجه داشته‌اند.

خانه های مهربانی

زمانی- شهرآراآنلاین، در جامعه کنونی مساجد علاوه‌بر انجام رسالت اصلی خود که توجه به مسائل دینی، مذهبی و فرهنگی می‌باشد، همواره به مسائل اجتماعی و امور خیریه نیز توجه داشته‌اند. مردم نیز مساجد را جایی مطمئن می‌دانند که به‌راحتی می‌توانند مشکل خود را با مسئولان آن درمیان بگذارند. بسیاری از مساجد کشورمان، رسیدگی به امور رفاهی نیازمندان ازجمله تامین غذا، پوشاک و... آن‌ها را جزو وظایف خود دانسته، از هیچ کمکی در این زمینه دریغ نمی‌کنند. منطقه10 نیز از این قاعده مستثنا نبوده است. در این راستا به معرفی برخی مساجد ناحیه3 منطقه‌مان می‌پردازیم.

مسجد فاطمه‌الزهرا(س)

117064.jpg

دو خیّر، زمین این مسجد را که در خیابان آزادی101 و خیابان ثنایی3 واقع می‌باشد، در سال83 با مساحت هزارو200مترمربع خریدند که درحال‌حاضر یکی از آن‌ها در قید حیات نیست. پس از آن، زمین را آن دو خیّر با بخشی از کمک‌های مردمی ساختند. پایگاه بسیج، حسینیه، مهد قرآن، کتابخانه ویژه خواهران و خیریه از بخش‌های مختلف مسجد است که به فعالیت‌هایی ازجمله ترتیل و جزءخوانی، برگزاری برنامه‌های فرهنگی، اعتکاف علمی، برپایی کلاس‌های آموزشی، برگزاری برنامه‌های بسیج و تهیه بسته‌های غذایی و کارت نان برای نیازمندان می‌پردازد. علاوه‌بر این، خیریه مجموعه پس از تحقیق درباره افراد نیازمند و تشخیص و تایید شرایط زندگی‌شان، آن‌ها را تحت‌پوشش قرار می‌دهد و در آخر هر ماه قمری، سهمیه‌ گوشت را دو بانی تهیه کرده، به دستشان می‌رسانند. ضمن اینکه پزشکی، هر هفته آن‌ها را رایگان ویزیت می‌کند و با مُهری که مسجد بر دفترچه بیمه افراد می‌زند، داروهایشان نیز به‌صورت رایگان حساب می‌شود. درحال‌حاضر 70مددجو زیرنظر خیریه هستند و در کنار آن‌ها نیکوکارانی هستند که با دست یاریگرشان، این مجموعه را همراهی می‌کنند.

مسجد حمزه سیدالشهدا(ع)

117061.jpg

این مسجد در خیابان حجاب64 واقع است. در سال84 در قسمت دیگری از این خیابان، زمینی متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) بود که در طرح ساخت 110مسجد قرار گرفته بود و همان سال ساخته شد. دو سال گذشت و مسجد در قسمت دیگری در همان خیابان جابه‌جا شد و در سال96 به قسمت کنونی انتقال یافت. مسجد تا سال گذشته تنها اسم مسجد را با خود به‌همراه داشت و کاربردی نداشت تااینکه با کمک‌های مردمی گسترش یافت و اکنون حسینیه و کانون فرهنگی نیز دارد و با فعالیت‌هایی ازجمله برگزاری جشن‌ها، اعیاد و مراسم مختلف مذهبی، آموزش و قرائت قرآن و همچنین برگزاری افطاری و سحری در ماه رمضان، پذیرای مردم می‌باشد.

مسجد حضرت ولی‌عصر(عج)

117065.jpg

این مسجد در خیابان اندیشه83 واقع است. در سال87 به‌دلیل نبود مسجدی در این محله با پیگیری مردم و اعضای شورا، زمینی برای این امر درنظر گرفته شد که کاربری آموزشی و تجاری داشت و پس از موافقت با تغییر کاربری آن به زمین مذهبی و همچنین اجرای طرح 110مسجد، در سال90 کلنگ آن زده شد و در محرم سال91 ساخت آن شروع شد. در ابتدای کار، سقف مسجد با پرده‌های سیاه پوشیده شد و به‌مرور زمان با کمک‌های مردمی تکمیل شد. مسجد درحال‌حاضر شامل حسینیه، پایگاه بسیج و همچنین خیریه متوسلین به حضرت ولی‌عصر(عج) است که به انجام برنامه‌هایی ازجمله روخوانی، تجوید و حفظ قرآن، زیارت‌خوانی، برگزاری نماز اعیاد فطر، قربان و غدیر، برپایی احکام و تفسیر آن، جزءخوانی، برگزاری اعتکاف علمی، کلاس‌های اوقات فراغت و آموزش‌های هنری، توزیع بسته‌های غذایی و حمایتی و همچنین تهیه جهیزیه و سیسمونی برای نیازمندان و برپایی سفره‌های افطاری ساده در ماه رمضان می‌پردازد.

مسجد پنج‌تن آل‌عبا(ع)

117062.jpg

این مسجد با 600مترمربع متراژ در خیابان توس42 قرار دارد، در سال55 چند خیّر به بهره‌برداری رساندند. مسجد پنج‌تن آل‌عبا(ع) درحال‌حاضر شامل حسینیه و بسیج می‌باشد و به فعالیت‌هایی ازقبیل دعاخوانی، برگزاری کلاس‌های آموزشی با همکاری سازمان شهرداری ناحیه3، برپایی برنامه‌های فرهنگی در مناسبت‌های مختلف، اقامه نمازهای یومیه و قضا، دعاخوانی و ارسال بسته‌های غذایی برای نیازمندان می‌پردازد.

مسجد امام محمدباقر(ع)

117063.jpg

این مسجد در خیابان توس70 و خیابان زمان2 واقع شده است. ساخت مسجد مربوط به دهه40 است که در متراژ 40مترمربع بنا شد. در آن زمان هم‌زمان با روز عید فطر، زمین مسجد را مرحوم حاج‌حسن رحمتی و مرحوم حاج‌یوسف دهقان برای ساخت مسجد از یکی از ساکنان محل خریدند و با سازه‌های چوبی برای این کار آماده شد. این مکان به‌مرور زمان و با همت اهالی محل، بازسازی شد و به مساحتی به اندازه 130مترمربع رسید. از زمان تاسیس این مسجد، هیئت‌های مذهبی مکتب‌الزینب(س)، روضه‌الرقیه(س) و محبان‌الرضا(ع) در فاصله‌های زمانی نزدیک به‌هم ایجاد شده‌اند. درحال‌حاضر مسجد از کتابخانه برخوردار است و به‌دلیل محدودیت جا، بیشتر فعالیت‌های فرهنگی در مرکز یادگیری دانش واقع در مجاورت مسجد انجام می‌شود که با برنامه‌هایی ازجمله اقامه نماز قضا، تفسیر قرآن، برپایی کلاس‌های آموزشی و احکام، برگزاری مسابقات قرآنی و اهدای جایزه به کودکان، زیارت بردن سالمندان به حرم مطهر امام‌رضا(ع)، اهدای بسته‌های فرهنگی به دانش‌آموزان نیازمند، دیدار با خانواده شهدا، کمک به درمان بیماران، برگزاری نشست‌های بصیرتی و طرح ترویج نهج‌البلاغه، پیرایش رایگان دانش‌آموزان در اوایل مهر، برپایی کلاس «فن بیان و ارتباط» و برگزاری مراسم افطاری، برپایی شب‌های احیا و اقامه نماز عید فطر در ماه رمضان، به مردم محل خدمت‌رسانی می‌کند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی