کد خبر : 83931
/ 14:11

حس خوب افطاری

برگزاری افطاری‌های ساده ماه مبارک رمضان در فرهنگ‌سرای خانواده

حس خوب افطاری

صدر- شهرآراآنلاین، باید که نشانه‌های این ماه در آسمان وجودمان رؤیت شود و 30روز پیوسته و مدام قدم به‌سویش برداریم. قدم طاعت، عبادت و بندگی، قدم همراهی و همدلی با سایر بندگان. اگر که توانستی عادت بشکنی و دلت را رشد دهی و همانند هلال ماه، میان مزرعه‌ آسمان شکوفه ‌دهی، ماهت مبارک است؛ ماهی که درکنار آن سنت خوب افطاری دادن را می‌بینی. سنتی که هم از نظر دینی به آن سفارش شده است و هم از نظر اجتماعی، تاثیرات مثبتی با خود به‌همراه دارد. در اهمیت آن همین بس که پیامبر اسلام(ص) می‌فرمایند: «ای مردم! هر کسی از شما روزه‌دار مؤمنی را افطاری دهد، چنان است که گویا بنده‌ای را آزاد کرده است و خداوند از لغزش‌های گذشته‌اش می‌گذرد.» حال چه بهتر که این افطاری در بُعد بزرگ‌تری انجام شود؛ کاری که فرهنگ‌سرای خانواده در این ماه مبارک به‌خوبی آن را انجام داده است؛ به همین دلیل به آنجا رفتیم تا از نزدیک با روند این برنامه‌ها آشنا شویم. آنچه درمقابل دیدگانتان قرار می‌گیرد، مرور بخشی از این برنامه‌هاست.

مدیر فرهنگ‌سرای خانواده درباره افطاری‌های برگزارشده در این فرهنگ‌سرا می‌گوید: باتوجه‌به ظرفیت ماه مبارک رمضان و فضای مذهبی‌ای که در این ماه بیشتر از روزهای دیگر حاکم است، بر آن شدیم تا باتوجه‌به نیاز و شرایط سنی مخاطبان خود، با رویکرد فعالیت محلی‌منطقه‌ای، برنامه‌هایی متنوع برای افطاری‌های ماه مبارک که رویکردی قرآنی و معنوی دارد، برگزار کنیم، ضمن اینکه حس مذهبی و انجام امور خیر نیز در این ماه، میان مردم پررنگ‌تر است و به همکاری در امور خیر علاقه‌مند می‌باشند. درکنار همه این‌ها، تحقیقات تیم کارشناسی فرهنگ‌سرا براساس نیاز و رصد مشکلات منطقه ازجمله فقرِ ارتباطی که این روزها گریبان خانواده‌ها را گرفته است و درخواست مردم برای ارتباط بیشتر با مراکز فرهنگی، ما را به این نتیجه رساند که این طرح را برای ماه مبارک رمضان پیشنهاد داده، اجرایی کنیم.

مرضیه غفارنقیبی، خانواده را عضو مهمی‌ در جامعه می‌داند و برای ارتباط بین اعضای خانواده اهمیت زیادی قائل است و می‌گوید: شادی و درک عمیق از اجرای امور معنوی که بعد از انجام فعالیت میان اعضای خانواده شکل می‌گیرد، باعث می‌شود تمایل بیشتری برای شرکت در این برنامه‌ها داشته باشند. مخاطبان برنامه‌ها شامل دو طیف بودند؛ پیشروها که به‌سرعت داوطلب انجام امور و کمک در اجرای برنامه‌ها می‌شدند و گروه دوم افرادی که از برنامه‌ها استفاده می‌کردند، با این حال هر دو گروه به جذب مخاطب و دعوت از مردم برای شرکت در برنامه، پیش‌قدم می‌شدند.

دورهمی‌ خانوادگی

وی ادامه می‌دهد: دورهمی‌ خانوادگی ویژه خانواده‌هایی است که مهمانان زیادی برای افطار دارند اما امکان پذیرایی از مهمانان را در فضای خانه ندارند و به همین دلیل اجازه دادیم که از فضا و ظرفیت فیزیکی فرهنگ‌سرا استفاده کنند. هدف این برنامه، برطرف کردن دغدغه خانواده‌ها برای نداشتن فضا یا هزینه‌های زیاد سالن‌ها بود. در این برنامه، خانواده‌ها فقط از حیاط فرهنگ‌سرا به‌صورت رایگان استفاده کردند و هزینه‌های افطار و میزبانی از مهمانان با خود آن‌ها بود. با وجود اینکه سال اول برگزاری این برنامه بود و تبلیغات خاصی برای معرفی آن نشده بود، استقبال خوبی از آن صورت گرفت. 

مدیر فرهنگ‌سرای خانواده همچنین با تاکید بر پسندیده بودن اِطعام اَیتام می‌افزاید: یک سفره مهربانی ویژه ایتام نیز هم‌زمان با عید فطر با همکاری خیران در فرهنگ‌سرای خانواده برگزار خواهد شد. در این برنامه، هر خانواده از یک نفر تا تعداد بیشتری کودک یتیم را با پرداخت 10هزار تومان، میهمان سفره مهربانی خواهد کرد.

افطار با کتاب

وی می‌گوید: مسابقه «افطار با کتاب» نیز برای دوستداران مطالعه کتاب با موضوع رمضان برگزار شد که در این راستا از کتاب «رمضان ماه فرصت‌ها» از آیت‌ا...خامنه‌ای، سوالاتی به‌صورت روزانه‌ انتخاب شده بود که در کانال ارتباطی فرهنگ‌سرا برای علاقه‌مندان به اشتراک گذاشته شده بود. اگر مخاطبان به 15سوال مسابقه پاسخ صحیح می‌دادند، در قرعه‌کشی نیز شرکت داده می‌شدند. در کنار این طرح، برگزاری یک افطاری ساده، برنامه ویژه فرهنگ‌سرا در طول ماه مبارک رمضان بود. مردم منطقه، برگزارکنندگان اصلی این مراسم بودند. در این برنامه، بانوان در پختن سوپ و تهیه سبزی و نان و پنیر افطار کمک شایانی کردند. مهمانان برنامه، مردم محل و رهگذران بودند. این برنامه، میزبان 20کودک یتیم در یکی از شب‌های ماه مبارک بود. باز کردن روزه با هر اطعامی‌ باشد، در درگاه خداوند پذیرفته است. همین امر کمک شایانی به برگزاری مراسم‌ افطاری ساده در فرهنگ‌سرا کرد.

117068.jpg

افطار ویژه زوج‌های جوان 

کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرای خانواده، در ادامه سخنان مدیر فرهنگ‌سرا می‌گوید: افطاری ویژه زوج‌های جوان، برنامه دیگری بود که مخاطبان آن زوج‌هایی بودند که در چند سال گذشته مخاطب فرهنگ‌سرا بودند یا به‌تازگی ازدواج کرده بودند. حدود 60زوج که اکثر آن‌ها در سال‌های اول زندگی خود بودند، مهمان افطاری و همایش «ارتباط موثر زوجین با خانواده‌ها» در فرهنگ‌سرای خانواده بودند.

عباس نظافت درباره چگونگی اجرای برنامه افطاری توضیح می‌دهد: این برنامه با همکاری آقای بیرمی‌، یکی از زوج‌های جوان، به‌صورت خودجوش و با ثبت‌نام از سایر زوج‌ها انجام گرفته است. بعد از اذان و اقامه نماز، از مهمانان پذیرایی ساده‌ای انجام گرفت و همایش «ارتباط موثر» با حضور آقای صباغ‌مقدم درقالب پرسش و پاسخ مهمانان انجام شد.

پیمان موروثی و همسرش، زوج جوانی بودند که برای شرکت در برنامه افطاری زوج‌های جوان به فرهنگ‌سرای خانواده آمده بودند. موروثی از آشنایی‌شان با فرهنگ‌سرا و اجرای این برنامه‌ها این‌گونه می‌گوید: «بعد از عقد حدود یک سال است که با فرهنگ‌سرا آشنا شده‌ایم. ازآنجاکه برنامه‌های فرهنگ‌سرا را ازطریق کانال ارتباطی آن دنبال می‌کنیم، با همسرم تصمیم به ثبت‌نام و شرکت در این برنامه معنوی و آموزشی گرفتیم. همایش‌ها جزو برنامه‌های خوب فرهنگ‌سراست، منتها مدتی در اجرای برنامه‌هایی از این سبک وقفه افتاده بود. همایش‌ها در زندگی زناشویی ما اثربخش بوده است و دوست داریم این برنامه‌ها ادامه داشته باشد، ضمن اینکه اگر هزینه‌ای نیز داشته باشد، مشکلی در پرداخت آن نداریم.»

یاسمن رضایی هم حدود یک سال است که با فرهنگ‌سرا آشنا شده است. او می‌گوید: «برگزاری این‌گونه همایش‌ها و حضور استادان متخصص درزمینه آموزش‌ها، کاربردی و نتیجه‌بخش بوده و باعث استقبال من و همسرم از برنامه‌ها شده‌است. برنامه افطاری در ماه مبارک و برگزاری همایش ارتباط بهتر زوجین با خانواده، باعث بهبود روابط ما با خانواده‌ها می‌شود. ازآنجاکه دیدوبازدید در این ایام مرسوم است، برگزاری همایش‌هایی با موضوع خانواده و ارتباطات، کمک زیادی به زوج‌های جوان می‌کند، ضمن اینکه با دیدن سایر زوج‌ها و طرح سوالات از جانب آن‌ها، مطالب و راهکار‌های بیشتری می‌آموزیم.»

سفره‌ای با همکاری افراد محله

باتوجه‌به تاکید رهبر معظم انقلاب بر برپایی سفره‌های افطاری ساده، فرهنگ‌سرا با پهن کردن موکت در پیاده‌رو و برگزاری نمازجماعت و دادن افطاری ساده شامل سوپ به همراه نان و سبزی به این مهم جامه عمل پوشاند. تبلیغاتی برای برنامه‌ها صورت نگرفته بود و جذب مخاطب نیز با همراهی مردم به‌صورت درون‌گروهی و در دوره‌های قرآنی و دوستانه انجام شده بود.

صفیه هنرور چهل‌ونه‌ساله ساکن محله استادیوسفی و یکی از بانوانی است که در برپایی این سفره و تهیه غذای افطاری با سایر بانوان محله همکاری کرده است. او دلیل همکاری‌اش را رضایت خداوند و آشنایی بیشتر با همسایگان می‌داند: «روزهای افطاری ساده بعد از نماز ظهر با سایر همسایه‌ها به فرهنگ‌سرا می‌آمدیم تا در این امر خیر سهیم شویم.»

بی‌بی‌اشرف ظریفیان، بانوی دیگر محله شاهد است که در برگزاری افطاری‌های ساده مشارکت داشته است. او می‌گوید: «انجام کار خیر را دوست دارم، ضمن اینکه افطاری باعث آشنایی بیشتر مردم با فرهنگ‌سرا و فعالیت‌های آن شده است. برگزاری این مهمانی و فعالیت‌هایی از این قبیل، باعث ارتباط بیشتر بین ساکنان محله‌ها می‌شود و مردم از این طریق به فرهنگ‌سرا اعتماد کرده، فرزندان خود را برای اوقات فراغت به اینجا می‌آورند.»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی