کد خبر : 83936
/ 16:00
گزارشی از مسجد امام رضا (ع) محله شریف

مسجد جوانان

در اوایل دهه 70‌یک واقف کویتی با پرداخت مبلغ 10‌میلیون تومان، سنگ بنای این مسجد را گذاشت و بعد از آن با کمک‌های مردمی، کار ساخت مسجد ادامه یافت.

مسجد جوانان

حسین شریعتی-شهرآراآنلاین، مساجد درجوامع اسلامی از جایگاه والا و ویژه‌ای برخوردارند و در طول تاریخ، مساجد زیادی را می‌بینیم که تأثیر به‌سزایی بر مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... داشته‌اند.

زمانی که برای یافتن چند مسجد محوری و مؤثر منطقه 11‌مشهد به جست‌و‌جو پرداختیم، یکی از مساجدی که فعالان فرهنگی و مذهبی به ما معرفی کردند، مسجد امام رضا(ع) بود. از آنجایی که این مسجد از ویژگی‌های خاصی مانند حضور پر‌رنگ جوانان‌ و نوجوانان برخوردار است، با حجت‌الاسلام قابل، امام جماعت آن به گفت‌و‌گو پرداختیم.

ساخت مسجد با کمک‌های مردمی

او ابتدا به بیان توضیحاتی درباره تاریخچه نحوه ساخت و شکل‌گیری مسجد پرداخت و گفت: در اوایل دهه 70‌یک واقف کویتی با پرداخت مبلغ 10‌میلیون تومان، سنگ بنای این مسجد را گذاشت و بعد از آن با کمک‌های مردمی، کار ساخت مسجد ادامه یافت. طی دو سه سال اخیر، در قسمت جلویی مسجد ساختمانی ساخته شد که در آن بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی پرداخته می‌شود.

جذب جوانان، مهم‌ترین هدف مسجد

مسجد باید ساده باشد و نیازی نیست که با صرف هزینه‌های فراوان، آن را به مکانی مجلل و لوکس تبدیل کرد. پویا و زنده‌بودن مسجد مهم است و در این راستا فضای آن باید طوری باشد که مردم رغبت کنند به مسجد بیایند و در برنامه‌هایش شرکت کنند. از آنجایی که حضور جوانان و نوجوانان، از مهم‌ترین دغدغه‌های هیئت امنای مسجد بود، توانستیم با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و ورزشی، جوانان و نوجوانان بسیاری را جذب کنیم و این موضوع تأثیرات چشم‌گیری در افزایش تحرک و فعالیت مسجد داشت.

موفقیت در مسابقات فوتسال و پینگ پنگ

یکی از بخش‌های مسجد که تقریبا در سال 89 راه‌اندازی شد، باشگاه فوتسال آن است. بیشتر اعضای این باشگاه را جوانان و نوجوانان محله شریف تشکیل می‌دهند البته از دیگر محلات نیز حضور دارند و در سه رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان توپ می‌زنند. تعداد نوجوانان این باشگاه در تابستان به بیش از یکصد نفر می‌رسد و تیم فوتسال نونهالان نیز در لیگ دسته 2‌مشهد بازی می‌کند، همچنین تیم‌های نوجوانان مسجد عناوین زیادی را در مسابقات منطقه کسب کرده‌اند.

یکی از کلاس‌های اوقات فراغت کلاس آموزش پینگ پنگ است که هر ساله با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو می‌شود. بسیاری از افراد حاضر در این کلاس، پس از شرکت در مسابقات، موفقیت‌های خوبی را کسب کرده‌اند به عنوان مثال، سال گذشته تیم‌های اعزامی مسجد امام رضا(ع) در مسابقات پینگ‌پنگ منطقه 11‌در رده سنی نوجوانان و بزرگ‌سالان، عنوان قهرمانی را به دست آوردند. محلی را هم به باشگاه ورزشی اختصاص داده‌ایم و در آن تاتامی گذاشته‌ایم و ورزش جوجیتسو به صورت حرفه‌ای انجام می‌شود.

117074.jpg

همچنین سال گذشته، تعدادی از نوجوانان و جوانان مسجد با همکاری فرهنگ‌سرای رسانه، در‌موشن‌گرافی، آموزش دیدند و به ساخت کلیپ و فیلم کوتاه پرداختند. در این راستا دو موشن‌گرافی با موضوع اقتصاد مقاومتی‌ تولید کردند که از شبکه یک سیما پخش شد و هم اکنون نیز چند موشن‌گرافی دیگر در دست ساخت دارند.

پیامدهای منفی ضعف در مدیریت مسجد

به نظر من مردم با مسجد قهر نکرده‌اند، فقط به خاطر اینکه مشغله‌های زندگی نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است، کمتر فرصت دارند به این مکان مذهبی بیایند. در این راستا می‌بینیم که نیم ساعت قبل از اذان، مسجد خلوت است اما در لحظه نماز، آن‌قدر جمعیت زیاد می‌شود که جا نیست. هیئت امنای بعضی مساجد افراد مسن هستند و تعامل خوبی با جوانان ندارند و اجازه نمی‌دهند آنان اعمال سلیقه کنند، این مسئله موجب می‌شود که جوانان یا از مسجد و فضاهای مذهبی روی‌گردان شوند یا به سمت تأسیس هیئت و حسینیه کشیده شوند و یا عضویت پیدا کنند در هیئت‌هایی که با سلیقه‌های آن‌ها نزدیک‌تر است. این موضوع پیامدهای خاص خودش را دارد که بعضی از آن‌ها آسیب‌زاست. به عنوان مثال ممکن است رسم و رسومی وارد مراسم مذهبی شود که جایگاهی در دین ندارد و اگر آن‌ها در مسجد به فعالیت مذهبی می‌پرداختند، جلوی این انحرافات گرفته می‌شد.

باید هر طور شده فضا و امکان ‌حضور مردم در مساجد را بهتر و سهل‌تر کنیم، حتی اینکه بعضی‌ها فقط از سرویس بهداشتی مساجد استفاده می‌کنند خوب است، همین باعث می‌شود به نوعی پای آن‌ها به مسجد باز شود. در این بین، اخلاق و رفتار خادمان و مسئولان مساجد از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه اگر خادمی به علت کهولت سن یا فشار کار زیاد، رفتار تندی داشته باشد، می‌تواند باعث فاصله‌گرفتن جوانان از مسجد شود و برعکس، رفتار خوب و مهربان آن‌ها موجب جذب جوانان می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی