کد خبر : 83939
/ 16:31
مسجدی که در آن احترام افراد بدحجاب حفظ می‌شود

رأفت و مهربانی، جایگزین تذکرات لسانی

نسرین هروی برای جذب مردم به مسجد راهکارهای دیگری هم اندیشیده از جمله اینکه به اعضا گفته است هر فردی با هر شکل پوششی می‌تواند وارد مسجد شود و کسی حق ندارد به افراد بدحجاب توهین یا بی‌احترامی کند.

رأفت و مهربانی، جایگزین تذکرات لسانی

صادق شهری- شهرآراآنلاین، هنگام شناسایی‌ مساجد فعال منطقه ۱۱‌بسیاری‌ مسجد فاطمه‌الزهرا(س) را به عنوان یک مسجد خاص به ما معرفی کردند. وقتی دلیل این خاص‌بودن را پرسیدیم موارد مختلفی را مطرح کردند از جمله آنکه در این مسجد علاوه بر کلاس‌های مختلف علمی، هنری و ورزشی، هر ماه اردو برگزار می‌شود و نیازمندان زیادی تحت پوشش قرار دارند. البته موارد دیگری هم گفته شد که ما را برای تهیه گزارشی خاص از این مسجد مصمم کرد. 

ساختمان اصلی مسجد فاطمه‌الزهرا(س) تخریب شده و در انتظار کمک‌های خیران برای ساخت مجدد است اما در‌حال‌حاضر، دارالقرآن علی‌ابن‌ابیطالب(ع) در اختیار اعضای این مسجد قرار گرفته است تا فعالیت‌هایشان ‌در آن انجام شود. نسرین‌هروی فرمانده بسیج خواهران مسجد فاطمه‌الزهرا(س) است و آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌و‌گوی ما با این بانوی فعال مسجدی است.

تابستان سال ۷۳‌بود که یک روز به مسجد محله آمدم تا دخترم را در کلاس‌های فرهنگی ثبت‌نام کنم اما افراد مربوط برخورد مناسبی نداشتند بنابراین نزد فرمانده پایگاه رفتم و از این رفتار آن‌ها انتقاد کردم. زمانی که توضیحات من را شنید از من پرسید ‌شما وقت دارید خودتان با ما همکاری کنید. من هم به دلیل‌ علاقه شخصی به کارهای فرهنگی و همچنین تمایلی که همسرم برای ارتباط من با مسجد داشت پیشنهادشان را قبول و به عنوان مسئول فرهنگی پایگاه بسیج خواهران مسجد فاطمه‌الزهرا(س)، شروع به کار کردم.

117087.jpg

سال اول فعالیت، کلاس‌های قرآنی و علمی برگزار کردیم و چون از اساتید مجرب بهره می‌بردیم و هزینه ثبت‌نام بسیار کمتر از دیگر پایگاه‌ها و نهادهای فرهنگی بود استقبال زیادی شد و حدود ۷۰۰‌نفر ثبت‌نام کردند. از آنجایی که این تعداد در مسجد جا نمی‌شدند، دو دبیرستان را اجاره کردیم و کلاس‌ها در آنجا برگزار شد. سال بعد استقبال مردم تا دو برابر افزایش یافت و از آنجایی که برگزاری کلاس‌های مسجد در مدارس، تبلیغی برای خود مدارس بود، آن‌ها فضا را به طور رایگان در اختیار ما گذاشتند. کم کم تعداد کلاس‌ها و رشته‌ها را افزایش دادیم و اکنون کلاس‌های آموزش علوم قرآنی، صوت، تجوید، روخوانی، روان‌خوانی، سرمه دوزی، خیاطی، گلدوزی، بافتنی و چرم‌دوزی را به طور رایگان برگزار می‌کنیم.

سال ۷۵‌به عنوان فرمانده پایگاه بسیج خواهران مسجد فاطمه‌الزهرا(س) انتخاب شدم و با جدیت بیشتری کارها را دنبال کردم. نظم برایم خیلی اهمیت داشت و یکی از عوامل موفقیتمان هم همین بود. وقتی به مردم می‌گفتیم فلان کلاس دایر می‌شود حتماً به وعده‌مان عمل می‌کردیم الان هم اگر حتی فقط دو سه نفر متقاضی برای یک کلاس وجود داشته باشد آن را برگزار می‌کنیم چراکه معتقدم مردم نباید از مسجد ناامید و دور شوند. همین شرکت‌کردن کودکان، نوجوانان و بانوان در کلاس‌های اوقات فراغت تابستانی، زمینه حضورشان در مسجد را فراهم می‌کند و در نهایت باعث شلوغ‌تر‌شدن این مکان مقدس می‌شود.

ورود افراد بدحجاب آزاد است

نسرین هروی برای جذب مردم به مسجد راهکارهای دیگری هم اندیشیده از جمله اینکه به اعضا گفته است هر فردی با هر شکل پوششی می‌تواند وارد مسجد شود و کسی حق ندارد به افراد بدحجاب توهین یا بی‌احترامی کند.

این بانوی فعال‌ می‌گوید: همین که یک فرد بدحجاب وارد مسجد می‌شود یک فرصت بزرگ است که باید از آن استفاده کرد چراکه اگر با این افراد، با محبت و احترام برخورد کنیم می‌توانیم بر روی آن‌ها اثر بگذاریم و با افزایش ارتباطشان با مسجد کم کم اعتقادات آن‌ها را مستحکم کنیم.

او که چندین خاطره در‌این‌باره دارد به روزی که خانمی با پوشش بسیار نامناسب وارد مسجد می‌شود تا فرزندش را در کلاس‌ها ثبت‌‌نام کند، اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: خانم‌های درون مسجد با دیدن این فرد موضع گرفتند و انتقاد کردند که چرا اجازه می‌دهید چنین فردی وارد مسجد شود اما من گفتم کسی حق ندارد به ایشان بی‌احترامی کند. فرزندش را ثبت‌نام کردیم و در روزهای بعدی، چند‌بار او را با ماشین شخصی خودم به مقصدش رساندم. همین موضوع موجب صمیمی‌تر‌شدن ما شد. سپس از او دعوت کردم در برنامه‌های مسجد شرکت کند او هم آمد. کم کم خودش حجابش را بهتر می‌کرد و هر‌بار با پوششی مناسب‌تر در مسجد حاضر می‌شد. در اردوهایی هم که می‌رفتیم از او دعوت کردیم بیاید. پس از حدود یک سال این خانم آن‌قدر از نوع پوشش گذشته‌اش ناراحت بود که نه تنها چادری شد بلکه حتی تتوی ابرویش را برداشت و اکنون هم خادم حرم است.

هروی همچنین به خاطره دیگری اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: روزی در صف نماز جماعت متوجه شدم یکی از نمازگزاران به نمازگزار دیگری که ناخن‌های بلندی داشت با بی‌احترامی گفت این چه نمازی است که با این ناخن‌ها می‌خوانی. بلافاصله نزد آن فرد رفتم و بابت رفتار نمازگزار از او عذرخواهی کردم. سپس از او قول گرفتم که در دیگر برنامه‌های مسجد شرکت کند. دفعه بعدی که به مسجد آمد نزدش رفتم، چادری تمیز را به او دادم و همین‌طور ارتباط او با مسجد افزایش یافت.

به نظر هروی، امر به معروف و نهی از منکر روش دارد و اگر از راه درست انجام شود مردم نه تنها موضع منفی نمی‌گیرند بلکه همراهی می‌کنند.

117089.jpg

محبت و احترام، شرط موفقیت در امر به معروف

فرمانده بسیج خواهران مسجد فاطمه‌الزهرا(س) معتقد است امر به معروف و نهی از منکر باید در نهایت محبت و احترام انجام شود همچنین به جای تذکرات لسانی که موجب می‌شود فرد احساس تحقیر کند و در برابر آن جبهه بگیرد، با کمی صبوری و جذب‌کردن افراد به مکان‌های مذهبی، به مرور می‌توان شاهد تغییر و تحولات مثبتی در آن‌ها بود.

هروی در ادامه بر ضرورت جذب نوجوانان به مسجد تأکید کرد و افزود: یکی از دبیرستان‌های این محدوده، مربی بینش نداشتند و از ما کمک خواستند. مربی را در اختیارشان گذاشتیم اما از آن‌ها خواستیم که کلاس‌ها را در حسینیه مسجد برگزار کنند تا بدین وسیله نوجوانان با این فضا آشنا شوند.

به عقیده او در همین رفت‌و‌آمدهای نوجوانان و جوانان به مسجد، اگر برخوردهای خوبی با آن‌ها شود و برنامه‌های جانبی متنوعی برایشان در نظر گرفته شود ارتباطشان با این مکان مذهبی تداوم می‌یابد و در برابر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی حفظ می‌شوند.

او در این راستا اردوهای مختلفی برگزار می‌کند که همه افراد مرتبط با مسجد می‌توانند در آن شرکت کنند.‌ اردوهای درون استان کاملا رایگان است. سالی دو‌بار هم اعزام به کربلا صورت می‌گیرد که هزینه آن برای هر نفر حدود ۲۰۰ هزار تومان کمتر از آژانس‌های مسافرتی است. برای سفرهای سیاحتی، زیارتی و اردوهای خارج از استان هم از طریق سازمان اوقاف و امور خیریه، مکان در اختیار مسجد قرار می‌گیرد.

حمایت از نیازمندان

خانم هروی می‌گوید: فعالان فرهنگی مسجد فاطمه‌الزهرا(س) فعالیت‌های خود را به درون مسجد خلاصه نکرده‌اند و علاوه بر شرکت در اردوهای جهادی، کمک به نیازمندان را در فهرست فعالیت‌های جاری خود قرار داده‌اند. در این پایگاه حدود ۶۰۰ خانواده نیازمند تحت پوشش قرار دارند و هر ماه به حدود ۵۰‌خانواده سبد کالا تقدیم می‌شود. برای نیازمندان کلاس‌های خیاطی، گلدوزی و ... گذاشته می‌شود تا بتوانند از این محل برای خودشان درآمد کسب کنند. در تهیه جهیزیه به نوعروسان کمک می‌شود و هستند کسانی که جهیزیه خودشان را با کمک این مسجد تهیه کرده‌اند و اکنون برای تأمین جهیزیه دخترشان به آن‌ها کمک می‌شود. صندوقی به نام حضرت رقیه(س) وجود دارد که مردم کمک‌های مالی خود را در آن می‌ریزند و هر ماه، پول درون صندوق به نیازمندان وام داده می‌شود. او ادامه می‌دهد: یک پسر و عروس ‌و چند نفر از اقوام من پزشک هستند. ‌از طریق این افراد، با حدود ۱۵‌پزشک در ارتباط هستیم و بیماران نیازمندی را که تقاضای کمک دارند به این پزشکان معرفی می‌کنیم تا به صورت رایگان یا با پرداخت مبلغ کمی تحت درمان قرار گیرند. دو داروخانه نیز با ما همکاری دارند و به هر نسخه‌ای که برروی آن‌ها ‌علامت گذاشته شده باشد، به طور رایگان دارو پرداخت می‌کنند.

برگزاری جلسات مشاوره

برگزاری جلسات مشاوره از دیگر اقداماتی است که در مسجد فاطمه‌الزهرا(س) انجام می‌شود. این جلسات که از سال ۷۵‌دایر است هر سال بیشتر بین مردم شناخته می‌شود و در‌حال‌حاضر هر روز از ساعت ۱۰‌تا ۱۱‌یک مشاور در زمینه‌های حقوقی، خانوادگی، پزشکی، تحصیلی و ازدواج، در مسجد حضور دارد.

117085.jpg

دستگیری از سالمندان

دعای خیر سالمندان همواره بدرقه راه نیروهای فعال این مسجد است چرا که آن‌ها به کمک سالمندانی می‌روند که توانایی انجام کارهای روزانه‌شان را ندارند و از جانب فرزندانشان رسیدگی نمی‌شوند و علاوه بر خرید مایحتاج روزانه‌شان مثل نان، شیر، سبزی و ...، در صورت لزوم، آن‌ها را به حمام می‌برند. همچنین سالمندان با کمک این افراد به زیارت حرم رضوی و اردوهای تفریحی می‌روند.

من طبقه پایین منزل خودم را نیز وقف مسجد کرده‌ام تا به عنوان حسینیه از آن استفاده ‌شود. در این حسینیه اقدامات مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها برگزاری کلاس کامپیوتر با هزینه بسیار کم است. ‌تاکنون با هزینه شخصی، ۱۵‌کامپیوتر برای این مکان خریده‌ام و افراد مختلفی در آن آموزش‌های مقدماتی تا پیشرفته کامپیوتر را فرا گرفته‌اند.

تشویق به کسب علم

در این مسجد با هدف آشنا‌کردن نوجوانان و جوانان با مفاهیم دینی، موضوعات مختلفی برای تحقیق به آن‌ها داده می‌شود و افرادی که تحقیق کامل‌تری بنویسند جایزه دریافت می‌کنند. همچنین افراد به ادامه تحصیل تشویق می‌شوند و هستند کسانی که پس از ادامه تحصیل و دریافت مدرک، اکنون به عنوان مشاور در مسجد حضور دارند.

کلاس‌های آموزش نظامی ‌مسجد مخصوص بسیجی‌ها نیست بلکه دیگر افراد علاقه‌مند هم می‌توانند در آن شرکت داشته باشند. ورزشکاران مسجد فاطمه‌الزهرا(س) ‌نیز تاکنون 35‌مدال طلا، نقره و برنز کشوری در رشته‌های شنا، تکواندو، والیبال، کاراته، آمادگی جسمانی و بسکتبال کسب کرده‌اند.

سرانجام اینکه ما معتقدیم هرچه نوجوانان و جوانان را بیشتر به مسجد جذب کنیم، آنان از آسیب‌های اجتماعی دورتر می‌شوند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی